VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražačka se bouří proti záměru zastavět kemp a okolí

Žižkov – Občanská iniciativa ustavila přípravný výbor a shání podpisy pod protestní petici.

11.8.2010 2
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Protest proti zastavění Pražačky proběhl 10. srpna v kempu na Pražačce na pražském Žižkově. Zastavění by se dotklo i kempu. Na snímku předseda občanského sdružení Žižkov.info Pavel Trojan.Foto: Deník/Martin Divíšek

Radnice třetího pražského obvodu chce postavit na Pražačce komplex domů se sociálními byty. Protože za oběť výstavbě by měla podle návrhu padnout vedle kempu i odpočinková zóna se zelení a sportovišti, vznikla občanská iniciativa Zachraňme Pražačku, která chce zástavbě v těchto místech zabránit. Včera byl v kempu ustaven přípravný výbor sdružení, který začíná sbírat podpisy pod protestní petici.

„Výstavba tzv. ústupových bytů je známá v řadě západoevropských zemí,“ zdůraznil na setkání Bohuslav Nigrin, zastupitel za ČSSD. Cíl plánované výstavby je podle něj současným trendem. Ústupové byty jsou určeny zájemcům, kteří si již nemohou dovolit platit vysoké nájemné v obecních nebo soukromých bytech. Zažádají si o přidělení ústupového bytu a po jeho přidělení uvolní svůj dosavadní velký byt.

Záměr dobrý, místo špatné

„Malometrážní byty začleněné do fondu ústupového bydlení získávají status zvláštního určení, a proto se na ně nevztahuje deregulace nájemného,“ řekl Nigrin. Popřel také, že by výstavba měla zahrnout i pozemky, na nichž jsou nyní sportoviště v blízkosti školy na Pražačce. „To je chyba, která se ocitla v návrhu, ale nic takového se neplánuje,“ dodal.

Členové přípravného výboru, mezi nimiž je předseda občanského sdružení Žižkov.info Pavel Trojan, architekt Jakub Zadák a bývalý stavitel Milan Vopička, se shodli, že záměr postavit ústupové byty je správný, jen jim vadí zvolené místo. Také případná výška mohutné stavby – osm pater – podle nich nekoresponduje s okolní zástavbou.

Úmysl radnice na setkání ostře kritizoval zastupitel Prahy 3 za Zelené Ondřej Rut. Řekl, že radnice si vytvořila tři akciové společnosti, aby mohla podnikat a rozvíjet své developerské aktivity. „Je to pouhá zástěrka, Pražačka je ukázkou toho, jak tyto aktivity budou vypadat, jak dopadnou na občany,“ zdůraznil Rut. Upozornil, že po plánu na výstavbu sportovišť v blízkosti Central Parku u vrchu Parukářka jde o další chystaný zábor zelených ploch v Praze 3. Zeleným také vadí, že radnice vyklidila a prodává jeden ze svých domů – v Bořivojově ulici 27, který by podle nich mohla zčásti využít právě pro vybudování sociálních bytů.

Nejdříve za dva roky

Zastupitel Nigrin upozornil, že zatím jde o pouhý záměr. „V každém případě by se muselo dosáhnout změny v územním plánu, a to není tak snadné ani rychlé. Je to otázka půldruhého roku, dvou let,“ řekl.

Jeho slova Deníku potvrdil i mluvčí Prahy 3 Jan Sotona. Podle něj jde jen o první studii, která byla předložena prostřednictvím Radničních novin veřejnosti k diskusi. „Je pochopitelné, že měla velký ohlas,“ dodal.

Pořadatelé chtějí předložit plán dalších kroků občanské iniciativy do tří týdnů, kdy se uskuteční další setkání. Do té doby také chtějí sehnat potřebných asi 350 podpisů pod protestní petici.

Autor: Jan Horák

11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení