VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prahu před volbami zaplavily nové politické strany a hnutí

Praha - Už za necelé dva měsíce budou Pražané rozhodovat o tom, kdo povede metropoli v nadcházejícím volebním období. V hlavním městě se do voleb zatím přihlásilo 31 stran a politických sdružení.

20.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Konečný počet se může ještě změnit, protože magistrát jednotlivé kandidátky teprve eviduje. Kandidátní listiny mohly nechat strany zaregistrovat do 5. srpna, změny na nich mohou dělat do 23. srpna.

A i když to pro mnohé může být zatím daleko, politické strany a hnutí, která chtějí ovládnout Prahu, neztrácí čas. Volební boj o křesla v zastupitelstvu města je v plném proudu. Vedle zavedených stran jako je vládnoucí TOP 09, její opoziční konkurenti ODS, KSČM nebo „tichý společník" ČSSD, vyrazily do boje i nové politické subjekty.

Starostové chtějí větší pravomoci

Zmenšit magistrát, vytvořit tisíce míst na parkovištích P+R a vyhnat tak auta z centra, nebo ušetřit až sedm miliard korun ročně. To jsou některé ze základních bodů předvolebního programu Hnutí Pro Prahu.

„Ústředním bodem je přenos důležitých pravomocí na městské části. Nedílnou součástí tohoto procesu je i spravedlivé přerozdělení financí v jejich prospěch," sdělil lídr kandidátky a starosta Kolodějí Zbyněk Passer. Městské části by podle hnutí mohly například vydávat vyhlášky vztahující se k jejich území nebo mít právo veta ke změnám územního plánu. Magistrát by měl v budoucnu řešit pouze celoměstsky významná témata, jako například metro.

Pro Prahu vzniklo zhruba před rokem na popud několika starostů malých městských částí.

U jeho zrodu stála starostka Šeberova Petra Venturová. Kromě ní a jejího bratrance Zbyňka Passera se na kandidátce objeví například starosta Čakovic Alexandr Lochman, bývalá členka ODS a místostarostka Prahy 4 Ivana Staňková, mluvčí fotbalové Slavie Jiří Vrba nebo kardiochirurg Petr Křiváček.

Kandidátka, která se losuje

Zřejmě nejkurióznější způsob, jak sestavit kandidátní listinu, zvolila strana Domov. Obyvatelům metropole rozeslala okolo půl milionů dopisů, ve kterých nabízela místo na kandidátce. Také na webových stránkách bylo možné vyplnit prohlášení, a tím se ucházet o místo v zastupitelstvu městské části či magistrátu. Straně se podařilo oslovit 800 zájemců. O konečné podobě kandidátky nakonec rozhodl los.Kandidátka, která se losuje

„Výběr losem byl vždy považován za nejdemokratičtější řešení. Je tím vyloučena jakákoliv manipulace různými zákulisními lobbisty, kmotry či vlastníky, jako je tomu bohužel u všech ostatních stran," vysvětluje předseda strany David Štěpán s tím, že i dnes se volba či výběr losem začíná opět praktikovat s odkazem na jeho demokratičnost.

Mezi programové body Domova patří aktivní zapojení občanů do politiky především prostřednictvím referenda, ale i účastí ve výběrových komisích při hodnocení veřejných zakázek, levnější a dostupnější MHD nebo více mezigeneračních aktivit v jednotlivých městských částech.

Staronový primátor?

O návrat do primátorské křesla se pokusí také architekt Jan Kasl. Ten stál v čele hlavního města v letech 1998 až 2002, tehdy ještě jako člen ODS, kterou později opustil. Ač se měl původně stát pražskou jedničkou kandidátky ANO, kvůli názorovým rozporům se nakonec od hnutí distancoval. Nyní usiluje o přízeň voličů s vlastním politickým uskupením Demokraté Jana Kasla.

Kromě něho jako lídra kandidátky budou o přízeň voličů usilovat dopravní expert Petr Moos, bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, nebo exministr zdravotnictví Pavel Klener.

„Rozhodli jsme se jen nenadávat nad neschopností radnice. Sestavili jsme tým a navrhli program vycházející z expertních analýz a práce mnoha odborníků pro Prahu 65 konkrétních kroků, jak zajistit Pražanům výrazně lepší život v hlavním městě," vyjádřil se Jan Kasl. Lákat chce na fungující a bezpečné město a transparentní radnici, slibuje jednotný parkovací systém, zákaz vjezdu kamionů do města a vyřešení problému záchranné služby s předáváním pacientů do nemocnic.

Premiéra pro Úsvit, konzervativce i ANO

Mezi úplné nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří i Hnutí ANO Andreje Babiše. Stranu do boje o primátorské křeslo povede náměstkyně ministra vnitra a bývalá šéfka Transparency Inernational ČR Adriana Krnáčová, která na poslední chvíli vystřídala podnikatelku Martinu Schopperovou. Další novou stranou je Občanská konzervativní strana. Její kandidátku povede předseda strany a bývalý radní a člen ODS v éře Pavla Béma Jiří Janeček.

Nově bude v Praze kandidovat Hnutí Úsvit přímé demokracie, které povede poslanec a místopředseda hnutí Marek Černoch. V zastupitelstvu rovněž nikdy neseděla Česká pirátská strana, která jde do voleb v čele s právníkem Jakubem Michálkem.

Staronovým členem zastupitelstva by se mohla stát Strana zelených (SZ), která se spojila s KDU-ČSL a STAN a budou kandidovat v trojkoalici. Lídrem bude předseda SZ Petr Štěpánek, který byl v letech 2006 až 2010 radním pro životní prostředí za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS). STAN v zastupitelstvu nikdy člena neměla.

Vybraného lídra už mají strany, které jsou nyní zastoupeny v pražském zastupitelstvu.

Vládnoucí TOP 09 povede do voleb primátor Tomáš Hudeček. Lídrem ODS je exprimátor Bohuslav Svoboda, ČSSD si vybrala na první místo kandidátky ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka a komunisté poslankyni Martu Semelovou.

Pro letošní podzimní volby bude Praha na rozdíl od minulosti jedním volebním obvodem, rozhodli o tom letos v únoru nynější zastupitelé. Pražané budou volit 65 zástupců, tedy o dva víc než v minulých volbách. Dřívější rozdělování metropole do volebních obvodů vyvolávalo spory, protestovaly hlavně menší strany.

Strany přihlášené v Praze do volebANO 2011 
Česká pirátská strana 
ČSSD 
Demokraté Jana Kasla 
Domov 
Hnutí občanů Prahy 
Koalice Rozumní 
KSČM 
Konzervativní aliance 2014 
Koruna Česká 
LEV 21 
Národní kongres za českou Prahu koalice DSSS a Nár. demokracie 
Nezávislí 
ODS 
Občanská konzervativní strana 
Patrioti 
Politické hnutí Obroda 
Pro Prahu 
Romská demokratická strana 
Republika pro Prahu 
Restart 2014 
Řešení pro Prahu 
Sdružení Nezávislých Občanů Prahy, SNOP Praha 
Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí 
Strana Práv Občanů 
Strana svobodných občanů 
TOP 09 
Trojkoalice Zelení, KDU-ČSL A STAN 
Úsvit přímé demokracie 
Volte Pravý Blok 

Zdroj: MHMP

Text: Barbora Podhradská

Autor: Redakce

20.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Praha – Překvapeni zůstali cestující v centru Prahy, když hodinu před polednem i v hodinách následujících nečekaně narazili na zavřené dveře stanice metra Malostranská. Soupravy na zelené trase A se přitom nezastavily – pouze touto stanicí projížděly bez zastávky. Tentokrát nebyl na vině nález podezřelého zavazadla, k němuž se nikdo nehlásí, což leckoho napadne jako nejpravděpodobnější varianta. Problém přinesla technická závada.

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

Zoo Praha si připisuje další chovatelský úspěch. Orlí pár se stará o trojčata

Praha - Zoo Praha se může pochlubit dalším významným chovatelským úspěchem. V současné době se zde daří odchovávat na hnízdě pod rodiči tři mláďata orla východního. Je to vůbec poprvé, kdy je známo, že se tento druh orlů chovaných v lidské péči stará o trojčata. Návštěvníci mohou mláďata s rodiči vidět ve voliéře ve spodní části zoo.

OBRAZEM: Před sídlem ČEZ protestovali demonstranti v plavkách a v bazénku

Praha - Demonstranti v plavkách protestovali 27. dubna v Praze před sídlem energetické společnosti ČEZ proti prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Dozorčí rada ČEZ má rozhodnout o případném prodeji elektrárny společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies