VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prahu na facebooku změnilo deset tisíc lidí

Praha - Město vyhlásilo 10 vítězných projektů soutěže Praha podle vás. Na Divoké Šárce bude půjčovna kol, u Karlova mostu veřejné WC.

25.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Přes deset tisíc uživatelů si za pouhé dva měsíce získala facebooková aplikace Praha podle vás. Tyto stránky zde založil pražský magistrát, který tak chtěl zlepšit komunikaci úřadu zejména s mladšími lidmi, kteří dnes ve velké míře tuto sociální síť užívají. Výsledkem bude stavba nového veřejného WC, půjčovny kol, dětského hřiště a dalších sedm projektů.

Nová aplikace totiž měla také formu soutěže. Lidé mohli podávat přes facebook návrhy na to, jak by se Praha mohla změnit a deset vítězných projektů se dočká realizace. Celkem bylo vytvořeno deset oblastí, kde mohli zájemci podávat své projekty. Byly to například relaxační zóna, dětské hřiště, krytá zastávka, půjčovna kol či veřejné WC.

Magistrát dostal přes tisíc návrhů

„Každý uživatel, který se k aplikaci připojil, měl možnost navrhnout zlepšení pro Prahu. Ostatní uživatelé svými hlasy následně rozhodli, který z projektů má být zrealizován,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Jiří Wolf s tím, že Praha podle vás je první aplikací v ČR, která moderním způsobem zapojila sociální sítě do služeb komunikace se státní správou.

Na stránky bylo uloženo 1008 projektů a přihlásilo se 10 200 uživatelů, a to v období od 10. března do 10. května, z toho 68 % mužů a 32 % žen. Co se týče věkové struktury uživatelů aplikace, celých 72 % spadá do kategorie 18 až 28 let. Nejvíce projektů bylo vytvořeno v Praze 1, a to 340. V Praze 4 pak 150 projektů.

Nejvíce chtěli relaxační zóny

Největší podporu a celkové vítězství získal projekt Jana Chvátala relaxační zóny v Praze 15 v oblasti Trojmezí. „Nicméně přání autora bylo natolik specifické, že stále ještě probíhají jednání o realizaci se zástupci městské části Praha 15,“ doplnil Jiří Wolf.

Právě relaxační zóny získávaly nejvíce hlasů. V první desítce se jich umístilo hned pět, když dokonce obsadily i první tři pozice. Zájem byl také o půjčovny kol, které se do desítky dostaly hned třikrát a dvakrát pak veřejná WC. Jenže pravidla byla nastavena tak, že byl vybrán vždy jen projekt s největším počtem hlasů v jedné z deseti oblastí.

Méně hlasů zvítězilo

Částečně paradoxně tak například uspěl projekt dětského hřiště v Atletické ulici od Karla Umlaufa, jenž získal sedm bodů a relaxační zóny v Nových Dvorech a na Litochlebském náměstí, jež získaly 344, respektive 283 hlasů, neuspěly, jelikož zóna Trojmezí získala přes 400 hlasů.
„I když se nám to zdálo trochu nespravedlivé, stejně nás to neodradí od toho, abychom nakonec náš projekt realizovali. Jen si ho budeme muset uhradit z vlastních zdrojů,“ řekl Tomáš Nechodil, který podporoval projekt Jana Čermáka na vznik velkého parku v Hrozenkovské ulici, jenž se také dostal do první desítky celkového pořadí.

I on ocenil, že propojit úřad pomocí facebooku byl rozhodně dobrý nápad a doufá, že v podobných aktivitách bude město pokračovat.
„Jsme rádi, že aplikace na Facebook.com vzbudila tak kladný ohlas a že se díky účasti občanů zlepší životní prostor v Praze,“ dodal primátor Pavel Bém (ODS) s tím, že při vývoji nové aplikace byly využity také nejmodernější interaktivní technologie jako Google Maps nebo Google StreetView.
Realizace projektů je naplánována na červen až červenec letošního roku, v případě složitějšího projektu relaxační zóny v Praze 15 se předpokládá posun termínu realizace na konec roku 2010.

Magistrát bude zároveň s návrhy lidí na facebooku pracovat i nadále bez ohledu na konečné výsledky hlasování a do budoucna hodlá připravit i realizaci dalších zajímavých projektů.

Autor: Lukáš Marek

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení