VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha investuje evropské peníze různě

PRAHA - Hlavní město čerpá od Evropské unie bohaté příspěvky na lepší využití městského území, posílení podnikatelského prostředí, sociální programy i zlepšování životního prostředí. Jen v rámci takzvaného programu JPD 2 získalo hlavní město v posledních třech letech přes čtyři miliardy korun.

11.7.2007
SDÍLEJ:

FÜRSTENBERSKÁ ZAHRADA. Pětasedmdesát milionů korun na její revitalizaci získala metropole ze strukturálních fondů Evropské unie.Foto: Deník/Ivan Babej

„Protože je ale Praha nejbohatším regionem v republice, dostává méně peněz než ostatní kraje,“ říká náměstkyně primátora Markéta Reedová.

Příliv evropských peněz chce Praha i nadále využívat různorodě. „Do budoucna chceme z evropských peněz financovat například revitalizaci tramvajových linek, bezbariérovost v hromadné dopravě, ale třeba i rozvoj e-govermentu,“ říká Reedová.

Výstava projektů

V Eurocentru Praha v Jungmannově ulici probíhá od minulého týdne výstava, která návštěvníkům úspěšné projekty realizované na území Prahy s finanční podporou strukturálních fondů Evropské unie představuje.

Výstava je putovní, v Eurocentru bude instalovaná do 20. července. Pak se postupně představí i v Národním muzeu, Obecním domě, Městské knihovně či na Vysoké škole ekonomické.

Pražský deník vám osmičku nejzajímavějších projektů na této straně stručně představuje.

Zahrada u Hradu v novém

Oživení Fürstenberské zahrady má zvýšit renomé Pražského hradu a jeho blízkého okolí, které patří mezi nejvyhledávanější místa turistů z celého světa. Svahová část zahrady, sousedící s Malou Fürstenberskou zahradou a polským velvyslanectvím, je součástí Palácových zahrad. Zároveň je i poslední nezrekonstruovanou zelenou plochou pod hradbami. Rekonstrukcí Fürstenberské zahrady do původní podoby vzniknou i nová pracovní místa pro Pražany.

Zahájení projektu: červen 2006
Ukončení projektu: prosinec 2007
Rozpočet: 179 milionů korun
Příspěvek z EU: 75 milionů korun

Internet pro pražské veřejné knihovny

Návštěvníci knihoven v Praze získávají snazší přístup k internetu a tím i více možností a času k vyhledávání informací a k internetovému vzdělávání. Městská knihovna vybavila své pobočky lepšími technologiemi a stále větším počtem bezplatných míst s přístupem k internetu. Veřejnost tak získala kromě aktivnějšího spojení se světem i možnost snadněji najít požadovanou knihu a knihovnu, která jimák zapůjčení.

Zahájení projektu: září 2005
Ukončení projektu: prosinec 2006
Rozpočet: 3 miliony korun
Příspěvek z EU: 1,5 milionu korun

Zklidnění tramvají na Sokolovské

Tramvajová trať na Sokolovské ulici hraje klíčovou roli v užším dopravním propojení obytných oblastí a průmyslových areálů, které jsou sídlem mnoha firem v Praze 9. Tramvaje jsou v této části Prahy jedním z nejpoužívanějších typů veřejné dopravy. Modernizací trati se zvýšila funkčnost kolejové dopravy i estetická úroveň oblasti. Odstraněna byla i bariérovost. Zásadní výhodou je snížení hluku.

Zahájení projektu: červen 2005
Ukončení projektu: srpen 2006
Rozpočet: 170 milionů korun
Příspěvek z EU: 57 milionů korun

Chráněná místa pro mentálně postižené

Škola Modrý klíč je název pracoviště v Praze 12, které zaměstnává lidi s mentálním postižením a kombinovanými vadami. Mají zde k dispozici zázemí pro předprofesní přípravu, relaxační kout, sociální zařízení, kuchyňky a bezbariérový přístup. Zařízení, které funguje od roku 1991, je v rámci projektu rozšiřováno za účelem zvýšení kapacity chráněných pracovišť a zkvalitnění poskytované komplexní sociální péče.

Zahájení projektu: srpen 2006
Ukončení projektu: červenec 2007
Rozpočet: 28,5 milionu korun
Příspěvek z EU: 13 milionů korun

Internetové centrum Prosek

V tomto zařízení v Základní škole Litvínovská 500 na sídlišti Prosek probíhají výukové kurzy pro seniory i pro mládež a v určených hodinách je centrum k dispozici také žákům školy. Jeho součástí je 25 počítačů, speciální zařízení umožňující práci s počítačem postiženým a nevidomým, software pro slabozraké, prezentační audio a videotechnika i projektor s dotykovou tabulí. Je zde také přítomen lektor.

Zahájení projektu: červenec 2006
Ukončení projektu: červen 2008
Rozpočet: 7,3 milionu korun
Příspěvek z EU: 3,7 milionu korun

Rodinný domov pro opuštěné děti

Díky projektu čtyř spoluzakladatelek obecně prospěšné společnosti Radost vyrostl v Dolních Měcholupech dětský domov rodinného typu pro šestnáct dětí ve věku od tří do osmnácti let, které se zde připravují na samostatný život. Dolnoměcholupský dětský domov rodinného typu umožní dětem mnohem lépe než „velkokapacitní“ domovy naučit se postarat o sebe i své blízké.

Zahájení projektu: září 2005
Ukončení projektu: květen 2006
Rozpočet: 5,2 milionu korun
Příspěvek z EU: 2,3 milionu korun

Podnikatelský inkubátor pro firmy

Projekt inovačního centra a podnikatelského inkubátoru v Libni se má stát útočištěm začínajících malých a středních podnikatelů. Tzv. podnikatelský inkubátor je komplex, v němž dostane zhruba 40 firem šanci k bezpečnému rozběhu. Firmy, které zde zahájí svoji činnost, se stanou přínosem pro Prahu 9, která bude moci svým obyvatelům nabídnout nová místa pro kvalifikované pracovníky v progresivních oborech.

Zahájení projektu: červenec 2006
Ukončení projektu: červen 2008
Rozpočet: 168 milionů korun
Příspěvek z EU: 71 milionů korun

Oddechový areál na šedém sídlišti

Problémem většiny velkých sídlišť je nedostatek vhodných ploch pro sportovní či kulturní vyžití a trávení volného času. Evropské peníze proto směřovaly i na hřiště ZŠ profesora Švejcara v Mráčkově ulici na sídlišti Modřany. Zde byl vybudován nový veřejný oddechový a sportovní areál VOSA. Na ploše 1,5 hektaru se nachází několik víceúčelových ploch. Zábavu zde najdou jak malé děti, tak i starší školáci a celé rodiny.

Zahájení projektu: květen 2006
Ukončení projektu: prosinec 2006
Rozpočet: 17,9 milionu korun
Příspěvek z EU: 9 milionů korun

11.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení