Změnit to má kampaň neziskové organizace Asekol, která zpětný odběr elektroodpadu v České republice zajišťuje. Po zářijovém happeningu Nakrmte Šrotozemšťana, kdy na Andělu z odpadu vyrostla sedmimetrová socha, čeká metropoli v říjnu Recyklománie. Každý, kdo při nákupu ve vybraných prodejnách odevzdá nepotřebnou televizi či monitor, získá finanční odměnu.

„Spotřebitel při nákupu obdrží bonusový šek, který spolu s kopií účtenky zašle k nám do Asekolu. Následně od nás obdrží částku 500 korun,“ vysvětluje jednatel společnosti Jan Vrba.

Seznam prodejců a značek zapojených do projektu je k dispozici na www.recyklomanie.cz. Kampaň má Pražany přesvědčit o nezbytnosti recyklace, množství vytříděného odpadu totiž stále není dostačující.

„Za poslední roky se situace v oblasti recyklace elektrospotřebičů v České republice výrazně zlepšila, ale stále máme oproti západní Evropě co dohánět,“ říká Vrba. Zatímco loni Asekol v hlavním městě vybral 0,91 kilogramu elektrozařízení na osobu, jen za prvních osm měsíců letošního roku jich nashromáždil 0,88 kilogramu. Na konci roku by se tak podle údajů organizace mohlo jednat o 43 procentní nárůst. Evropská unie však po České republice požaduje alespoň 4 kilogramy na hlavu, jinak hrozí sankce. Jen pro srovnání: každý Švéd vytřídí ročně v průměru 14 kilogramů elektroodpadu.

Kam je tedy vysloužilé elektrospotřebiče možné v Praze kromě prodejen odevzdat? Především do sběrných dvorů, kterých je na území hlavního města jedenáct. Ten v Zakryté ulici na Spořilově byl navíc v září doplněn o speciální E-domek - ocelový přístřešek ochraňující zařízení před zloději a povětrnostními vlivy.

K třídění se připojují také samotné městské části. Občané Prahy 15 mohou například k odběru drobných elektrozařízení od srpna využívat speciální sběrný box v budově úřadu MČ. Brzy by se pak v metropoli mohly začít objevovat červené kontejnery určené právě na vysloužilé spotřebiče. Zatím je v Praze pouze jeden.