VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha? Jedno z nejdražších míst k bydlení

PRAHA - Zájemci o koupi nemovitosti volí menší rodinné bydlení, nejdále pět zastávek autobusem od stanice metra.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Nedaleko stanice metra Luka ve Smíchovské ulici staví dělníci 140 nových bytů.Foto: Eva Kořínková

Hlavní město České republiky je v poměru k příjmům svých obyvatel nejdražší metropolí v Evropě. Na špici v evropském srovnání se drží také ve stáří bytového fondu. „Jednoznačně platí, že v poměru ceny bytů k reálným příjmům jsme jedno z nejdražších míst v Evropě,“ sdělil Pražskému deníku člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal. Zatímco v Praze dá za byty domácnost šesti až sedminásobek svého ročního čistého příjmu, v zahraniční je to čtyř a půl či pětinásobek. Podle Pácala tak Pražané na byty dosáhnou především kvůli nízkým úrokům hypoték a půjček.

Nejstarší čtvrti neprošly opravou

„Samozřejmě v nominálu jsou ceny evropských bytů v jiných západoevropských metropolích vyšší než u nás,“ dodal Pácal. Praha tak stále svými cenami nedohnala nejdražší místa k bydlení. V Evropě jimi jsou například Londýn, Paříž a Milán. „Extrémně vysoká cena za bydlení se platí také v Moskvě. Byty se zde prodávají i za 10 tisíc dolarů za metr čtvereční,“ vyjmenoval vlastní zkušenosti Pácal.

Oproti tomu za nižší cenu než v Praze lze pořídit byt v centru Kolína nad Rýnem. „V Kolíně nad Rýnem stojí byt 35 až 45 tisíc korun. V Mnichově jsou ceny o něco vyšší. Ve Vídni je to o 20 až 30 procent více než v Praze,“ řekl Pácal. Praha však vybočuje v porovnání s evropských městy nejen v cenách porovnaných s reálnými příjmy. „Máme nejstarší bytový fond v Evropě,“ sdělil Pácal. Podle něj však nejde o staleté, půvabné byty v centru, ale čtvrtě jako Karlín, Vinohrady, Smíchov, Žižkov, které byly postaveny před sto lety a od té doby neprošly společné části domů ž

ádnou zásadní renovací. „To v jiných metropolích na východ od nás prakticky neexistuje,“ upozornil Pácal, který vidí příčinu v regulovaném nájemném. Hlavní město České republiky má také v porovnání s jinými evropskými městy velký podíl panelových bytů. „V porovnání s Paříží však sídliště nebyla stavěna pro sociálně slabé obyvatele. Tak nefungují ani dnes a lze předpokládat, že nebudou ani do budoucna, protože opravený panelový dům obvykle nabízí velmi kvalitní bydlení,“ domnívá se Pácal.

Vedou dva a tři pokoje

Menší byty jsou v kurzu. Lidé kupují dvou– až třípokojové byty, aby je později pronajímali a sami se přestěhovali do většího. „Preference klientů se přesunuje od startovacích k menšímu typu rodinného bydlení, tedy 2 + KK nebo 3 + KK,“ uvedl za Central Group výkonný ředitel Aleš Novotný. Velikost se pohybuje od 45 do 80 metrů čtverečních. Prim mají novostavby. Realitní kanceláře nepotvrzují, že by nové byty lákaly k opuštění Prahy. „Prim hraje dopravní dostupnost. Parametry bývají jasné: do pěti autobusových zastávek ke stanici metra,“ dodal ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz Petr Illeštko. „Málokdy se člověk chce stěhovat jinam, než momentálně pobývá. Důvody jsou škola, možnosti pro sportovní vyžití a kulturu, ale v neposlední řadě také přátelé,“ sdělil Makový. „Příroda a krajina je pro klienty důležitá. Stěhování je však kompromisem mezi prostředím a dopravou,“ uvedl Novotný.

Rozhovor s analytikem společnosti Patria Finance Davidem Markem

Investice se nemusí vždycky vyplatit

Praha - Byty v Praze nemusejí být vždy nejvýhodnější investicí a panelové domy nenahrazují Pražanům luxusní bydlení tvrdí analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Jak v současné době vypadá pražský trh s byty?

Základním trendem je stále silná poptávka po nových bytech a tomu odpovídající výstavba. Příčin je několik: dobrá ekonomická situace, klesající nezaměstnanost, stále ještě nízké úrokové sazby, pořizování vlastního bydlení silnými populačními ročníky ze 70. let minulého století a rozsáhlý segment nájemních bytů s regulovaným nájemným, které jsou prakticky „nelikvidní“. V případě Prahy je poptávka umocněna i migrací mladých lidí za prací do hlavního města. Kromě obecného růstu poptávky po bytech dochází i k posunu k větším bytům.

Které zboží je nejvíce žádáno?

V určitém okamžiku dojde k nasycení trhu a poptávka po bytech již nebude vykazovat takovou dynamiku jako dnes. Segment luxusních bytůmá ale slibnou budoucnost. S rostoucí životní úrovní měřenou ekonomickými parametry se bude čím dál tím více lidí poohlížet po kvalitnějším bydlení. Zároveň je potřeba počítat s tím, že poptávka po luxusním zboží, včetně nadstandardních bytů, bývá více citlivá na změny hospodářského cyklu.

Je dnes žádané bydlení v panelových domech?

Byty v panelových domech jsou prakticky opakem luxusní nové bytové výstavby. Ostatně není důvod, aby se situace v jednotlivých segmentech trhu bydlení vČRvýrazněji lišila od západní Evropy. Stačí se podívat, jak dopadla sídliště třeba na periferiích francouzských měst.

Bude bydlení v budoucnu dobrou investicí?

Trh s byty v Prazemá ještě prostor k další expanzi. Pokud budeme brát byt jako formu investice, je potřeba zvážit nejen celkový potenciál tohoto trhu, ale i možné strukturální posuny naznačené v předchozích odpovědích. Zároveň je dobré si uvědomit, že investice do bytu nemusí být nejvýhodnější volbou ve spektru výnosu, rizika a likvidity.

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení