Výměna se podle zástupců města bude týkat 281 tisíc karet. Člověk spojený s projektem opencard médiím řekl, že některé karty by tak mohly překročit svou životnost.

„Na základě pozitivních zkušeností z předchozího prodlužování platnosti karet opencard chceme tuto možnost opět využít. Důvodem je snaha co nejvíce zjednodušit proces pro klienty a zároveň ušetřit finanční prostředky. Nikdo z majitelů opencard se nemusí obávat, že by jeho karta najednou přestala být funkční," uvedl Vašíček.

Záleží podle něj pouze na lidech, jestli si prodlouží platnost karty nebo jestli si ji rovnou vymění. Prodloužení je bezplatné, za výměnu musí majitelé zaplatit a trvá dva až tři týdny.

Praha platnost opencard už jednou prodlužovala, a to v roce 2012, výměna se týkala asi 300 tisíc karet.

Město musí platit licence

Podle Vašíčka by také prodlužování opencard mohlo ze systému odstranit karty, které si lidé v minulosti sice vyzvedli, ale nikdy nezačali fakticky používat. Město ale za ně musí platit licence.

Člověk, který je s projektem opencard spojen, ale nechtěl být jmenován, řekl, že magistrát bude muset celkem v příštích letech vyřešit výměnu 680 tisíc karet. Pokud se podle něj hlavní město rozhodne v prodlužování karet pokračovat, hrozí, že vyprší jejich životnost.

U čipových karet podle něj výrobci standardně garantují fungováníčtyři roky. Poté prý může dojít k jejich poškození. Při kontrole tak revizor třeba nenačte platnost kupónu a s cestujícím tak bude jednat jako s černým pasažérem. „Magistrát riskuje, protože zodpovědnost za nefunkční karty pak půjde za ním," dodal.