VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům v přírodní rezervaci bude menší

Praha 4 /AKTUALIZOVÁNO/ – Zastupitelé ve čtvrtek po zhruba dvouhodinové diskusi schválilo omezení pro výstavbu, kterou na Kavčích horách plánuje soukromý investor, společnost Prominecon Group.

23.9.2011 6
SDÍLEJ:

Vizualizace: Nové budovy v pravé části obrázku představují projekt nové bytové zástavby. Branickým se mimo jiné nelíbí, že má o dvě patra převyšovat stávající zástavbu.Foto: archiv občanského sdružení Náš Braník

Zhruba osmdesát obyvatel Prahy 4 se včera dostavilo na zasedání svého zastupitelstva. Se zásadním cílem. Zcela stopnout výstavbu bytového domu v přírodní rezervaci Podolský profil na Kavčích horách a obytného souboru ve starém Braníku.

Nepovedlo se ani jedno. Přesto občané jisté dílčí úspěchy zaznamenali. Rozhodování předcházela vášnivá debata mezi politiky a zástupci veřejnosti.

Dům na Kavčích horách bude z vůle zastupitelů nikoliv pětipatrový, jak by si přál developer, nýbrž „jen“ dvoupatrový, vysoký deset metrů.

Komplex čtyř sedmipatrových domů o 415 bytech a 3000 metrech čtverečních komerční plochy v Braníku musí „změnit tvář.“ Zastupitelé totiž nesouhlasili s předkládanou podobou projektu.

Diskuse na téma Kavčí hory se táhla zhruba dvě hodiny. Návrhy obyvatel Prahy 4 i opozice na úplné zamítnutí stavby investora Prominecon Group však padly pod stůl. Respektive se o nich vůbec nehlasovalo.

Věc půjde k soudu

„I nadále odmítáme jakoukoliv výstavbu v přírodní rezervaci. Dnes se ukázalo, že záležitost může rozhodnout jedině soud. A my se na něj obrátíme,“ zhodnotil Jaroslav Trubka, správce bývalého zahradnictví na Kavčích horách, který před více než rokem na kauzu upozornil.

Podle starosty Prahy 4 Pavla Horálka (ODS) ale radnice udělala mnoho pro to, aby případná zástavba na Kavčích horách co nejméně poškozovala okolí. „Ve smlouvě o směně pozemků na Kavčích horách za pozemky v Parku Družba jsme si vymínili to, že jakékoliv stavební práce podléhající stavebnímu povolení musí být schváleny městskou částí,“ ujistil Horálek. Je podle něj možné od smlouvy odstoupit, ale údajně by to bylo pro radnici nevýhodné. Horálek navrhoval raději regulovat zástavbu a odstoupit v případě, že by investor podmínky neplnil.

„V případě odstoupení by investor zaplatil Praze 4 jeden milion korun,“ doplnil mluvčí radnice Prahy 4 Michal Sochor.

Opoziční zastupitelé navrhovali větší omezení chystané zástavby i úplné odmítnutí stavby. Zastupitelka Iva Kotvová (SZ) žádala, aby byla maximální výška budovy místo deseti metrů jen sedm. Chtěla také snížit maximální zastavěnost pozemku z 30 na 20 procent. Koaliční zastupitelé ale o jejím návrhu ani nehlasovali. Stejně tak se postavili i k návrhu zastupitele Petra Štěpánka (SZ) na zamítnutí stavby a odstoupení od smlouvy na směnu pozemků.

Desítky lidí proti

Proti zástavbě na zasedání zastupitelstva protestoval mimo jiné také bezprostřední soused budoucí bytovky Vavřinec Bodenlos.

„Podle mého názoru zastupitelé chytrou formulací nakonec umožní pětipatrový záměr. Stačí upravit stávající terén a zasadit do terénu tři patra navíc. Je mi to líto. Zničí tím unikátní místo,“ reaguje Bodenlos. Byl jedním

z těch, kteří proti plánu developera podepsali petici. Celkem se k ní připojilo 1200 lidí.

Podle obyvatelky Heleny Květové i některých opozičních zastupitelů byla směna pozemků nevýhodná a radnice tím přišla minimálně o 30 milionů korun. „Směnu schválili všichni zastupitelé

v minulém volebním období až na jednoho. Včetně zastupitelů za Stranu zelených, kteří proti zástavbě nyní protestují,“ zdůraznil v zákulisí Sochor.

„Měli jsme k dispozici znalecký posudek, podle kterého měly pozemky na Kavčích horách přibližně stejnou hodnotu, jako ty v parku Družba na Pankráci. Relevanci posudku jsem předali k přezkoumání,“ dodal Horálek.

Sídliště v Braníku má problém

O něco lépe na včerejším zastupitelstvu dopadli obyvatelé Braníka, protestující proti zamýšlenému Obytnému souboru Braník.

„Zničil by tvář starého Braníka, zhoršil by životní prostředí jeho obyvatel, ohrozil by nedalekou mateřskou školku. Jen několik dní stačilo k tomu, aby se pod petici proti výstavbě podepsalo několik stovek lidí,“ shrnula Adéla Gjuričová z občanského sdružení Náš Braník.

„Lokalita starého Braníka v ohybu Jižní spojky je již nyní nadlimitně zatížená hlukem a exhalacemi. Není možné ji zatížit ještě víc nákladní stavební dopravou,“ upozornila zastupitelka Prahy 4 Alžběta Reichertová (SZ).

„Doporučili jsme podrobit projekt studii dopadů na životní prostředí. Za samosprávu však můžeme prosadit pouze regulaci,“ konstatoval starosta Horálek na fóru.

„Nejvíce nám vadí, že bylo minulou radou městské části doporučeno navýšení koeficientu zastavěnosti. Doporučujeme nejprve provést studii dopadů na životní prostředí a až poté rozhodovat o navýšení koeficientu zastavěnosti,“ požádal zastupitele David Borecký z občanského sdružení Náš Braník.

Osud obytného souboru Braník je i po včerejším jednání zastupitelů nejasný. Po dlouhé diskusi odmítli jeho předkládanou podobu.

Zdůvodněno to bylo nedávným rozhodnutím Městského soudu v Praze v případě mrakodrapů na Pankrácké pláni. Společnost ECM je nesmí postavit z důvodu možného zatížení životního prostředí v místě, kde jsou již nyní překračovány limity exhalací a hluku.

„Totéž se týká i Braníka. Už dnes jsou tam limity vysoce překračovány. Pokud by se začalo stavět, situace by se značně zhoršila,“ vysvětlila Adéla Gjuričová.

Nelegální výlep?

„Musím reagovat na včerejší prohlášení pana Jaroslava Trubky, který osočil pracovnici našeho úřadu z likvidace jím vylepovaných letáků. Naše pracovnice pouze zjednávala pořádek, protože pan Trubka letáky s pozvánkou na zastupitelstvo vylepoval na ilegální plochy. Nemusel to dělat. Lidé byli o konání zasedání včas informováni,“ uvedl mluvčí Prahy 4 Michal Sochor.

Čtěte také: Lidé nechtějí ničení přírodní památky ani nové sídliště

Autor: Jakub Krupka

23.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení