Městská část se zřejmě zhlédla v podzemních kontejnerech. Po jejich nedávné instalaci ve Francouzské ulici totiž brzy přibudou také na náměstí Míru a Ostrčilovo náměstí, následně by se mohly dostat i na Tylovo náměstí.

„Velkou výhodou je to, že u klasických kontejnerů se odpadky často povalují okolo a navíc na místech, jakým je například náměstí Míru tyto kontejnery, ani nevypadají dobře. Ve Francouzské ulici se nám ty podzemní osvědčily, navíc společnost, která se u nás stará o čistotu už má na vyvážení podzemních kontejnerů stroje,“ řekla na úvod radní Prahy Aleksandra Udženija (ODS).

Na Ostrčilovo i náměstí Míru budou vždy tři úložiště na tříděný odpad. „Náklady na tyto akce jsou 1,5 a v druhém případě 1,9 milionu korun, když na každou z nich jsme dostali příspěvek 600 tisíc korun,“ vypočítala starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Tylovo náměstí v novém

Samotné Tylovo náměstí pak přibližně do roka čeká mnohem větší zásah, než je umístění podzemních kontejnerů. Kromě nich by zde totiž měly vzniknout nové prostory pro pořádání farmářských trhů.

„Nechali jsme si zpracovat studii, která mapuje možnosti pořádání těchto stále oblíbenějších akcí a rada už souhlasila se zahájením prací na projektové dokumentaci,“ popsal současný stav tajemník Prahy 2 Michal Kopecký.

V současné době se trhy konají na Náplavce Rašínova nábřeží, kde jsou každou sobotu. Zmíněná studie ale jako nejvhodnější místo vyhodnotila právě Tylovo náměstí, které se nachází v podstatě jen několik metrů nad zastávkou I. P. Pavlova směrem k náměstí Míru. „V zásadě totiž vyhovuje všem kritériím z hlediska polohy, velikosti, historické tradice a podobně. Dochované dokumenty dokonce svědčí o tom, že právě Tylovo náměstí, bylo tradičním tržním místem, které zásobovalo potravinami celé Vinohrady. Tomuto místu se tak dokonce ještě na konci 19. století říkalo Tržní náměstí,“ vysvětlil dále Kopecký.

V souvislosti s úpravou této lokality by tak mělo vzniknout například až dvacet multifunkčních stánků, které by ve složeném stavu sloužily jako lavičky. Podobné by pak měly využívat i na trzích na území Prahy 1 a 3 tak, aby se sjednotil ráz těchto akcí konaných v historickém jádru Prahy.