VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha opraví další protipovodňové zábrany, které mají nedostatky

Praha - Hlavní město opraví protipovodňové zábrany. Po úpravách v Podolí, na Smíchově a v Modřanech chystá další na Starém Městě, v Holešovicích. Nová ochranná stěna má ochránit ulici Šárovo kolo v Radotíně. Zakázky na opravy schválili tento týden pražští radní. Protipovodňová ochrana Prahy se začala ve velkém budovat po povodních v srpnu 2002.

22.7.2016
SDÍLEJ:

Protipovodňové bariéry na Smetanově nábřeží při povodních v roce 2013.Foto: DENÍK/ František Géla

„Při prohlídkách vodních děl byly zjištěny některé nedostatky, které je třeba v zájmu plné funkčnosti protipovodňových opatření ihned opravit," řekla k první etapě oprav radní pro životní prostředí a infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Protipovodňové bariéry na nábřežích 

Na Starém Městě budou opravy stát asi 950 tisíc korun bez DPH, více než polovinu investuje město do protipovodňových opatření Na Františku, další úpravy čekají také Masarykovo a Smetanovo nábřeží.

Většinou půjde o vyčištění spár, opravy dosedacích prahů, osazení nových těsnění a opravy silnic. Opravy v Holešovicích vyjdou na 608 tisíc korun bez DPH. Opraví se tam dosedací patky a sloupky pro mobilní zábrany, popraskaný beton a očistí dosedací prahy.

Dalších téměř milion korun Praha zaplatí za protipovodňová opatření v Radotíně. V ulici Šárovo kolo vznikne nová ochranná stěna. „Měla by obyvatelům přilehlých nemovitostí poskytnout dostatek času na evakuaci majetku z přízemních prostor, popřípadě evakuaci osob," píše se v materiálu, který schválili radní. Podél nové stěny pak bude vybudovaný chodník.

Velké povodně v Praze 

Protipovodňová opatření se v Praze začala ve velkém budovat za éry primátora Pavla Béma (ODS) po roce 2002, kdy Prahu zaplavila velká voda. Další velká povodeň přišla v roce 2013 a mobilní bariéry chránily velkou část města.

Kromě nich se na dalších místech využívají třeba i gumové protipovodňové vaky plněné vodou, hráze ze zeminy či protipovodňové stěny ze železobetonu. Jinde ke zmírnění záplavové vlny slouží suché poldry. Některá území jako Lahovice a Lahovičky zůstávají bez ochrany.

Protipovodňová ochrana není dostatečná 

Na menších tocích buduje Praha takzvané suché poldry, kam se může vylít voda, a také čistí a prohlubuje koryta přítoků Vltavy. Na některých místech zůstává ale ochrana nedostatečná, například starostové městských částí kolem říčky Rokytky upozorňují, že tento tok pro ně stále zůstává rizikem. Žádají vytvoření rozlivových zón, suchých poldrů a úprav ve volné krajině jako vznik nových mezí, remízků a vytvoření malých vodních ploch.

Čtěte také: Praha opraví protipovodňová opatření,kontrola zjistila nedostatky

Autor: ČTK

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení