VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha: Opilí řidiči unikají bez trestu

Praha - Řadě soudců totiž nestačí dechová zkouška, ale vyžadují krevní test. A to i přesto, že od letošního ledna se podle zákona považuje dechová zkouška za důkaz.

20.7.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Řidiči, kteří sedí za volantem pod vlivem alkoholu, v Praze často vyváznou úplně bez trestu.

Řadě soudců totiž nestačí dechová zkouška, ale vyžadují krevní test. A to i přesto, že od letošního ledna se podle zákona považuje dechová zkouška za důkaz.

V Praze to projde

Situace je navíc o to kurióznější, že v řadě krajských měst soudům dechové zkoušky stačí.

Stručně řečeno - zatímco v Českých Budějovicích by opilý řidič bez trestu nevyváznul, v Praze může hříšník jásat. Někteří soudci ho totiž bez váhání zprostí obžaloby.

Denně přitom v Praze policisté odhalí dva nebo tři podnapilé řidiče při řízení.

Dvojí metr pražskýchsoudců

„My jako důkaz údaje z měřičů Dräger neuznáváme. Vyžadujeme stále krevní testy. U nás tak policisté od dechové zkoušky jako jediného důkazu upouštějí, protože vidí, že pak dochází i ke zprošťujícím rozsudkům,“ řekl Lidovým novinám, které o problému informovaly jako první, soudce Jiří Horký z Obvodního soudu pro Prahu 2. Právě tady většina případů opilců za volanty končí.

Dvojího metru si jsou vědomi i mluvčí jiných soudů. „Záleží na jednotlivých soudcích, na to neexistuje obecný mustr, ale zdaleka to není tak, že by dechová zkouška nestačila. To, že je někdo pod vlivem alkoholu, lze prokázat například dosvědčením další osoby,“ potvrdil Deníku mluvčí obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček.

Podle něj je situace komplikovanější v případě, kdy se hladina alkoholu pohybuje kolem jednoho procenta a je to již na hraně trestného činu. Tehdy totiž potřebují soudy výsledek přesně.

„Skutečně kontrolujeme dechovým přístrojem. Řidiči dáme dýchnout, s výsledkem ho seznámíme a potom nám dokument podepíše. Pokud nesouhlasí, jedeme s ním na Bulovku, kde mu udělají krevní testy,“ uvedl šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Komplikovaná klička

Řada řidičů už však našla fígl, jak se odebrání řidičáku vyhnout.

S vyšetřením krve na místě souhlasí, policista mu zadrží řidičský průkaz a vše pošle na magistrát, kde se bude věc šetřit ve správním řízení. Háček je však v tom, že hříšník mezitím zajde na Ústav soudního lékařství, požádá o vypracování znaleckého posudku na možnou hladinu alkoholu v krvi a její porovnání s naměřenými výsledky v Drageru.

Ústav vypracuje znalecký posudek, z něhož vyplyne, že měření tímto přístrojem je pouze orientační a že jedinou objektivní metodou je rozbor odebrané krve. Jelikož ovšem krevní test proveden nebyl, a tudíž není možné konstatovat, zda řidič byl či nebyl ovlivněn alkoholem, musí úředníci na magistrátu celé šetření zastavit.

Podle ředitele odboru dopravních přestupků Zbyňka Bernáta se ale pražští řidiči na znalecký posudek neodvolávají.

Dva mrtví za poslední měsíc

Jen za poslední měsíc Prahou otřásly dva případy, které měli na svědomí nezodpovědní řidiči. Koncem července zabil čtyřiapadesátiletý značně opilý šofér u Davle jedenáctiletou cyklistku a dva lidi zranil. Skončil ve ve vazbě. Otřesné na tom navíc je, že muž již několikrát pod vlivem alkoholu řídil a policie mu také odebrala řidičský průkaz.

Ve stejný den pod koly jiného opilce zemřel v Černošicích osmašedesátiletý senior. Osmadvacetiletý řidič byl tak opilý, že vjel na chodník, kde dotyčného srazil.

Primář záchytné stanice při Fakultní nemocnici na Bulovce Vlastimil Chromčák říká v rozhovoru pro Deník:

Nejčastější výmluva: Dal jsem si rumové pralinky

Denně dva až tři řidiče převeze policie na pražskou záchytnou stanici, aby jim zde lékaři odebrali krev. Důvod? Řídili pod vlivem alkoholu a nechtějí to přiznat. Jaké fígle používají, Deníku řekl primář záchytné stanice při Fakultní nemocnici na Bulovce Vlastimil Chromčák.

Myslíte si, že dechová zkouška na alkohol stačí nebo že jsou potřeba krevní testy?

Myslím, že pokud se zkouška dělá kvalitním přístrojem, je dostatečná. Používané měřiče Dräger jsou podle mých zkušeností naprosto spolehlivé. Musí se ovšem pravidelně posílat do této firmy na kalibraci, protože v přístrojích musí být chemická látka, která přítomnost alkoholu měří.

Jak častá se taková kalibrace musí být?

Zhruba každé tři měsíce, záleží na četnosti měření. Každý kdo měří, k němu zároveň vede i jakousi dokumentaci, z níž je zřejmé, kdy se měřič musí kalibrovat.

Lišily se někdy výrazně výsledky měření krevní a dechové zkoušky?

V případě krevní zkoušky je dokonce často naměřený výsledek nepatrně nižší. Je tomu tak proto, že než se zkouška provede, hladina alkoholu v krvi řidiče přirozeně o něco málo klesne. Ten rozdíl je opravdu minimální, ale v takovýchto případech se často licituje i o velmi nepatrné množství.

Kolik řidičů k vám na krevní testy policisté vozí?

To je různé, ale průměrně jsou to tak dva až tři řidiči denně.

Na kolik test vyjde a kdo ho platí?

Jedna zkouška vyjde asi na pět set korun. Testy platí policie, pokud si je sama vyžádá. V případě, kdy řidič nesouhlasí s výsledkem dechové zkoušky provedené policisty, záleží na výsledku. Pokud krevní zkouška alkohol neprokáže, test zaplatí policie. V opačném případě musí platit řidič. Druhá věc ovšem je, zda by nemělo být určité minimální množství alkoholu tolerováno. Já osobně si dovedu představit hranici do 0,4 promile.

Vzpomenete si, jaká byla u vás nejvyšší hladina alkoholu v krvi?

To si pamatuji přesně. Jednomu řidiči jsme naměřili 5,8 promile, což je prakticky na hranici narkózy. Bylo to asi před dvěma, třemi lety.

Snaží se to řidiči svádět například na to, že jsou opilí z kapek na kašel? Je vůbec možné se na něco takového vymluvit?

Pochopitelně. Řidiči se zkoušejí z této situace vymluvit všemi možnými způsoby, na což mají samozřejmě právo. Krevní zkouška ale dokáže případnou výmluvu na kapky proti kašli spolehlivě vyvrátit. U testů je navíc přítomný policista, který zároveň funguje jako svědek.

Jaké jsou výmluvy řidičů?

Nejrůznější jaké je možné si jen představit. Často například alkohol v krvi svádějí na to, že jedli rumové pralinky. To je ale nesmysl, protože v nich není rum, ale pouze rumovou tresť, která obsahuje skutečně jen stopové množství alkoholu, pokud vůbec nějaký.

MARTIN DOHNAL

Autor: Lucie Boháčová

Řídili jste už někdy s alkoholem v krvi?

Ano, často.

18 %

Ne, nikdy.

55 %

Ano, ale byla to výjimka.

27 %

Hlasovalo: 11

Anketa byla ukončena

20.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení