VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha 10: O parkovacích zónách rozhodne referendum

Vršovice - Desátá městská část se již delší dobu potýká s problémem nedostatku míst k stání. Po zavedení systému parkovacích zón v sousedních městských částech v Praze 2 a 3 začala „desítka“ sloužit jako odkladné parkoviště nejen pro mimopražské, ale i pro obyvatele přilehlých pražských částí, kde systém placeného stání funguje.

14.1.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ivan Babej

„Nejkritičtější situace je na Vinohradech, ve Vršovicích a v některých částech Strašnic. Často zde parkují řidiči, kteří nemají parkovací karty Prahy 2 nebo 3,“ uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. O trochu lepší situace je v lokalitách dále od centra, což jsou některé části Malešic či v Záběhlicích.

Rozhodnutí radnice zavést referendum o parkovacích zónách vyplynulo z toho, že na úřad desáté městské části chodí jednak obyvatelé, kteří jsou pro systém parkovacích zón, jednak i lidé, kteří takové zóny nechtějí.
„Nejsme schopni zodpovědně rozhodnout, jestli lidí, kteří jsou pro zóny, je více či méně, takže nám v tomto případě přijde nejlepší jako nejdemokratičtější způsob rozhodování místní referendum,“ vysvětlil Charvát. Pokud výsledek referenda, které se má uskutečnit na jaře, bude pro zavedení parkovacích zón, radnice je připravena systém zavést. Modré zóny však nebudou jen na místech, kde je situace s parkováním nejhorší, ale budou po celém území Prahy 10.
„Kdyby se zóny udělaly jen tam, kde je situace kritická, tak se problém akorát přesune do dalších částí Prahy 10. S parkováním to totiž není dobré ani na sídlištích. Některá auta zde stojí i na trávě,“ dodal Charvát.

Informační kampaň k referendu

Radnice chce do dvou měsíců spustit informační kampaň k referendu, která bude vidět na lavičkách či billboardech. O tom, jak by měl systém v budoucnu fungovat, pokud si ho občané odhlasují, hodlá radnice ještě jednat. Jisté je, že by v parkovacích zónách měla zohlednit podnikatele a živnostníky, aby obyvatelé desítky nepřišli o jejich služby.
„Pokud by referendum dopadlo tak, že by byli obyvatelé pro zóny, bude nutné zavést takový systém, aby podnikatelé, řemeslníci a obchodníci měli přístup, a to nejen kvůli sobě samým, ale především kvůli službám, které poskytují našim občanům,“ vysvětlil Charvát.
Praha 10 není jedinou částí, která v současné době uvažuje o parkovacích zónách. Příkladem je čtvrtá městská část, která chce parkovací zóny zavést zejména u stanic metra C od Vyšehradu po Kačerov, kde je problém s parkováním nejtíživější, jelikož se zde každý den snaží zaparkovat mnoho mimopražských řidičů.

Placené parkování v Praze

Placené parkovací zóny přibudou zřejmě na podzim v Praze 3, 5 a 6. Konkrétně se bude jednat o Dejvice, Bubeneč, Hradčany, Smíchov a Jarov. Městské části již své projekty parkovacích zón předaly magistrátu, ten s jejich zavedením předběžně souhlasil. Konečnou podobou se bude zabývat městská rada.
S parkovacími zónami se roztrhl pytel. Zatímco minulé vedení metropole bylo proti rozšiřování parkovacích zón kvůli tomu, že by se problém jen posouval do dalších pražských částí, současné vedení je připravené s městskými částmi o systému zón jednat a dospět k dohodě. Magistrát bude s městskými částmi debatovat především o tom, jak mají požadované parkovací zóny fungovat.
Systém parkovacích zón byl nejprve zaveden v centru metropole. Situace se však zhoršila v přilehlých pražských částech, tedy v Novém Městě, na Vinohradech, Malé Straně a v Holešovicích. V roce 2007 a 2008 se zóny rozšířily a platit za stání se začalo v celé Praze 1, v Praze 2, 3 a 7. Nyní se plánuje, že se rozšiřování parkovacích zón bude na podzim týkat Jarova v Praze 3, Prahy 5 a 6.

Autor: Barbora Kabátová

14.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení