VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha dala zelenou přestavbě čistírny na Císařském ostrově

Praha – Praha dala zelenou přestavbě ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, jejíž příprava začala před zhruba patnácti lety. Rada dnes schválila výstavbu nové vodní linky za 5,8 miliardy korun bez DPH. Kvůli hrozbě pokut ohledně čistoty vypouštěných vod by měla být linka dokončena do konce roku 2017. Praha ji zaplatí z poplatků za vodné a stočné a z rozpočtu města. Na evropské dotace kvůli dlouhodobé a nevypověditelné smlouvě s provozovatelskou firmou Veolia nedosáhne.

23.7.2013 AKTUALIZOVÁNO 23.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Z dnes schváleného materiálu vyplývá, že městskou pokladnu bude linka stát 3,54 miliardy korun bez DPH, Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zaplatí jako správce vodovodní sítě 2,26 miliardy bez DPH. Pokud bude mít město nedostatek peněz, nabízí se možnost využít část úvěru od Evropské investiční banky na výstavbu metra do Motola.

„Kdyby došlo na lámání chleba a nebylo možné peníze najít v rozpočtu hlavního města, pak existují dva mimorozpočtové zdroje, zdroje z prodeje majetku," řekl dnes novinářům primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). K dispozici by brzy měly být peníze za uskutečněný prodej části Pražské teplárenské – Energotransu. „Jde o 2,5 až tři miliardy korun, které na účet hlavního města teprve doputují," uvedl Hudeček. Druhou možností by byla privatizace městských bytů. „To jsou další cca dvě miliardy korun," dodal primátor. Městská rada ale zatím nepočítá s tím, že by tyto peníze využila k přestavbě čistírny.

Zvyšování poplatků za vodu

Nákladná stavba bude podle všeho pro Pražany znamenat další zvyšování poplatků za vodu. Připustil to i Hudeček. Rozhodnutí o zdražení by mělo padnout v příštím roce. Zda se tak opravdu stane, ale zatím není zcela jasné. Politici se totiž před volbami do nepopulárního kroku patrně nepohrnou. Naposledy se poplatky za vodu v Praze zvyšovaly na začátku letošního roku, a to o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový. Vybere se tak o 700 milionů ročně navíc.

Okamžité zvyšování vodného a stočného dnes odmítl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09), podle něhož nebude nutné ani zdražování o inflaci. „Tak, jak je to teď nastaveno, způsob financování a objemy finančních prostředků, tak to není nutné," řekl Nouza na dotaz ČTK.

Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství. Stavbu nové vodní linky zahájí konsorcium čtyř firem. „Do konce roku by měl zhotovitel požádat a zahájit proces vydání stavebního povolení na novou vodní linku," uvedl Nouza.

Nová linka bude čistit vodu pro asi 1,4 milionu lidí. „Vodní linka bude obsluhovat 60 až 65 procent splaškové kanalizace, která přijde do ústřední čistírny," uvedl Nouza.

Ekologické limity

Praha měla začít plnit ekologické limity pro obsah dusíkatých látek v odpadních vodách už od roku 2011. Vyjednala si ale výjimku. Pokud do stanoveného termínu podmínky nesplní, hrozí jí vysoké sankce od České inspekce životního prostředí i Evropské komise. „Po roce 2017 nebudeme do Vltavy vypouštět něco, co by ohrožovalo město Prahu z hlediska případných pokut," uvedl Nouza. Případné sankce by byly v milionech korun denně.

Autor: ČTK

23.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení