Dokážete si představit rockový koncert bez zvukové aparatury za úplné tichosti publika? Tak by měly v budoucnu pravděpodobně vypadat hudební produkce v klubu Rock Café na Národní třídě. Alespoň podle vedení Prahy 1. Ta totiž po zákazu z minulého týdne nyní tvrdí, že by nic neměla proti koncertům do 95 decibelů. Podle provozovatelů klubu je to ale zoufale nedostatečné.

„Devadesát pět decibelů je zvuk reprodukované hudby, hudby z rádia. Abychom dodrželi tyto limity, nemohli by lidé ani tleskat nebo si povídat. Vždyť jen denní hluk Národní třídy je osmdesát decibelů,“ odmítá limit spolumajitel klubu Pavel Svoboda a dodává: „Navíc o limitu 95 decibelů s námi nikdo nemluvil. V dopise z radnice se zakazuje jakákoliv hudební produkce.“

S tím nesouhlasí starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS): „Provozovatelé klubu o limitu vědí, několikrát jsme s nimi o tom mluvili. Pokud by ho dodrželi, mohli by hrát i po 22. hodině, jak ukázal akustický passport, který jsme si nechali vypracovat. Vždy jsme dávali Rock Café maximální podporu a vnímáme potřebu klubu, kam chodí mladí lidé z celé Prahy. Musíme ale brát v potaz stížnosti vlastníků bytů nad klubem a porušování hlukových limitů.“

„Skončila roční výjimka z kolaudace, která povolovala hrát v klubu do 110 decibelů. Nyní si musí sami provozovatelé požádat o její případné prodloužení,“ doplňuje mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb.

Provozovatelé Rock Café jsou ale k podpoře ze strany radnice první městské části rezervovaní. „Jestliže nás vedení Prahy 1 podporuje, tak ať to dokáže. Míč je na jejich straně. My nejsme pro stavební úřad partnery, jsme jen nájemci prostor, majitelem je Praha 1. Proto se stavebním úřadem musí jednat ona,“ kontruje Svoboda.

Nájemníci: Je to ještě horší

Hluk měly odstranit odhlučňovací práce za 6 milionů korun, které na náklady Prahy 1 zajistila firma Arwen. K odstranění problémů s hlukem ale přestavba nevedla, podle některých nájemníků je to nyní ještě horší. „Bydlím v domě od roku 1989 a od začátku fungování klubu v roce 1990 byla občas slyšet hudba. Nyní ale celou budovou vibrují rytmy,“ říká obyvatel domu nad klubem Josef Hník.

„Stavební práce měly sice nějaké vady, které stavební odbor reklamuje, ale ty neměly vliv na akustiku,“ hájí odhlučňovací práce Hejma, podle kterého byla hlavní součástí rekonstrukce redispozice klubu, při níž se koncerty přesunuly do druhého suterénu.

„Nemáme sice plány uskutečněných stavebních prací, ale je evidentní, že tam, kde měly být izolace, je beton, který jen přenáší vibrace do konstrukce domu,“ říká spolumajitel klubu Michael Pánek. Každým dnem, kdy se v klubu nehraje, vzniká jeho provozovatelům finanční ztráta. Jak již Deník upozornil, reálně jim také hrozí, že budou muset vracet dotace, které na provoz Rock Café dostali.

„Převzal jsem po minulém vedení radnice rébus, jeden z nejtěžších v kariéře. Lidé z branže mne znají, také hraji a jsem připraven k ledasčemu, aby klub fungoval. Zároveň se ale musím chovat jako dobrý hospodář a nemrhat veřejnými prostředky na další odhlučňování klubu podle toho, co si provozovatelé usmyslí,“ zakončuje starosta Hejma s tím, že bude s majiteli klubu co nejdříve opět jednat.

„Možná, že tu bitvu nakonec prohrajeme, ale bereme to sportovně. Kontinuitu klubu už nikdo jinde nevybuduje a bude to škoda pro všechny. Veškeré ztráty také bude muset někdo zaplatit, takže by to mohlo dobré hospodáře z radnice nakonec stát mnohem víc,“ stýská si Svoboda.