Atmosféra ve velkém sále žižkovského hotelu Amedia Theatrino byla zpočátku vcelku klidná. Při poměru sil, který vládne v zastupitelstvu městské části Praha 3 – 20 hlasů pro vládnoucí koalici TOP 09 a ODS, 16 pro opoziční sociální demokracii, sdružení Žižkov (nejen) sobě a KSČM – se nelze divit, že všechny návrhy opozice se šmahem zamítají a jednání jede jako po másle.

Včera odpoledne se tak bez problému schválil rozpočet na letošní rok, byť opozice poukazovala například na to, že vydat za výstavbu asi stovky metrů kancelářských ploch 15 milionů korun je nesmyslně mnoho, či že čtyři miliony korun za kiosek na občerstvení na sportovním hřišti jsou horentní sumou. Bez problémů prošel i nový jednací řád zastupitelstva, aby jej předsedající vzápětí porušili.

Pravé vzrušení v sále, v němž bylo přítomno také na padesát přihlížejících občanů Prahy 3, nastalo až při projednávání bodu číslo 35 z 49bodového programu. Tím bylo usnesení ke stanovisku MČ Praha 3 ke koncepci územního plánu v oblasti nákladového nádraží Žižkov pro jednání rozkladové komise Ministerstva kultury ČR.

Jak známo, ministr kultury by měl v brzké době na základě doporučení rozkladové komise rozhodnout, zda ponechá nákladovému nádraží statut kulturní památky, který mu byl přiřknut letos začátkem ledna, či mu ho odejme. Na místě architektonicky cenné funkcionalistické budovy nádraží chce developer Sekyra Group, jemuž spolu s Českými drahami patří valná část pozemků, postavit nové město pro 15 tisíc lidí.

Nejde o památku, ale o pozemky

V diskusi na jednání zastupitelstva se včera vyhranily dva zcela protichůdné názory: nádraží je památka a musí být zachováno a naopak – o památku nejde, na místě této stavby se musí vybudovat nový bulvár - prodloužení Olšanské ulice.

„Nejednáme tady o tom, co je či není památkou, ale o územním plánu,“ řekla starostka Vladislava Hujová (TOP 09), ve snaze zkrátit diskusi. „Nejednáme-li o památce, ale o územním plánu, pak je ovšem zcela zbytečné posílat naše stanovisko rozkladové komisi, která posuzuje právě statut památky pro nákladové nádraží,“ oponoval starostce zastupitel Michal Kucián (ČSSD).

Na podnět zastupitele za sdružení Žižkov (nejen) sobě Matěje Stropnického shromáždila opozice na místě 13 podpisů, na jejichž základě bude do 15 dnů svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, na němž by se celá problematika nákladového nádraží měla zevrubně posoudit za účasti odborníků.

I přes svolání mimořádného zastupitelstva se však o usnesení ke stanovisku MČ Praha 3 hlasovalo a zastupitelé v něm všemi hlasy vládnoucí koalice doporučili vzít „v úvahu postoj mnoha odborníků a veřejnosti“ a budovu nádraží statutu kulturní památky zbavit.

Faktickou pravomoc k rozhodnutí o statutu kulturní památky pro žižkovské nákladové nádraží má nyní pouze ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), který se přitom nemusí řídit ani doporučením své rozkladové komise. Jeho rozhodnutí se očekává v dubnu.

Čtěte také: Žižkováci brání nákladové nádraží