VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na nosy Pražanů útočí příliš mnoho prachu

PRAHA - Vznik expertní skupiny, která by hledala cesty ke zlepšení stavu ovzduší v hlavním městě, hodlá iniciovat předseda výboru infrastruktury zastupitelstva Miroslav Poche. Snížit by se měly především koncentrace polétavého prachu o velikosti do 10 mikrometrů, neboť imisní limit se v podstatné části metropole trvale překračuje.

20.9.2007
SDÍLEJ:

Praha je na tom s polétavým prachem hůře než třeba Londýn.Foto: Milan Jaroš

„V Praze máme vyšší hodnoty, než má třeba Londýn. Musíme se tím začít urychleně zabývat,“ míní Poche. „Na všech sledovaných místech překročila roční průměrná koncentrace hodnotu cílového limitu pro rok 2010,“ dodal. Ten je stanoven na 20 mikrogramů na kubický metr. Počítá se také se zavedením měření částeček prachu do 2,5 mikrogramů, u kterých bude podle Pocheho situace ještě horší.

Zvláště problematická místa jsou u dopravních tepen, skládek zeminy, staveb, lomů i velkých nákupních center. „Inhalovat“ až 60 mikrogramů prachu na metru krychlovém je možné na Barrandovském mostě, Jižní spojce mezi Vídeňskou a Záběhlickou a Průmyslovou, Brněnskou na Chodově. Vydatným zdrojem prachu je i okolí skládky v Ďáblicích, obalovny v Běchovicích či cementárny v Radotíně. „Kromě Prahy je horší stav ovzduší už jen na Ostravsku a v části severních Čech,“ konstatoval Poche.

Polétavý prach způsobuje velké zdravotní problémy. Usazuje se v dýchacích cestách a malé částice se mohou dostat i do plicních sklípků. Často obsahují i karcinogenní sloučeniny. Krom poškození kardiovaskulárního a plicního systému mohou způsobovat i rakovinu plic.

20.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení