VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodně už nikdy víc. Praha nezahálela, má světově unikátní systém

/INFOGRAFIKA/ Praha si připomíná 15 let od ničivých záplav. Hasiči i další složky Integrovaného záchranného systému dnes na Žofíně předvedou svou připravenost zamezit podobné katastrofě.

16.9.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Povodně. Ilustrační fotoFoto: Deník/Dimír Šťastný

Praha si připomene 15 let od povodně, a to cvičením integrovaného záchraného systému. Ten své dovednosti ukáže v sobotu 16. 9. od 10.00 do 18.00 na Žofíně.

Hlavní město dobu uplynulou od povodní nepromarnilo. Vznikl světově unikátní systém nepohyblivých i mobilních protipovodňových opatření, který uznávají mimo jiné i mezinárodní odborníci a který je městem
díky pravidelným cvičením a kontrolám neustále zdokonalován tak, aby metropoli před příští podobnou živelní katastrofou spolehlivě ochránil.

Exhibice integrovaného záchranného systému ukáže techniku jednotlivých složek a především v praktické ukázce výstavbu protipovodňových zábran paláce Žofína a protipovodňového opatření HMP.

Připomínáme si 15 let od povodně – program na hlavním pódiu
10.15 Začátek akce
10.35 Primátorka HMP paní Adriana Krnáčová a zástupci všech složek IZS
11.15 Vystoupení skupiny Kašpárek v Rohlíku
12.20 Předání ceny za nejlepší výkon v pytlování v uplynulém časovém úseku
12.25 Představení HZS Praha
12.40 Představení Dobrovolných hasičů Prahy 1,
12.55 Sovičky ze Sovětic – vystoupení malých hasičů
13.05 Dixie Band Městské policie
13.40 Představení Policie ČR
13.55 Sovičky ze Sovětic – vystoupení malých hasičů
14.20 Předání ceny za nejlepší výkon v pytlování v uplynulém časovém úseku
14.25 Představení MP HMP
14.40 Dixie Band Městské policie
15.15 Představení ZZS Praha
15.35 Vyhlášení ceny za nejlepší výkon v uplynulém časovém úseku
15.45 Představení Správy služeb HMP
16.25 Vyhlášení 1. ceny v soutěži pytlování – let balonem nad Prahou předává
zástupce MHMP
16.45 Koncert skupiny Eddie Stoilow
18.00 Konec akce

Deník se ptal primátorky Adriany Krnáčové

Jak je Praha v současné době připravena na povodně, podobné těm z roku 2002?
Praha je teď bezpochyby mnohem lépe chráněna. Pokud přijde velká voda, nějaké škody napáchá vždy, důležité ale je, aby byly co nejmenší. Plán systému ochrany Prahy prošel po povodních
v roce 2002 velkou proměnou, protože se ukázalo, že je v řadě míst nedostatečný. V současné době máme hlavní linii protipovodňových opatření téměř v délce 20 kilometrů, z toho skoro 7 kilometrů tvoří opatření mobilní. Do konce roku 2016 jsme investovali téměř 4 miliardy do stavby těchto opatření.

Jak často trénují pražské složky IZS na živelní katastrofu v rozsahu povodní z roku 2002?
Máme připravený systém varování pro případ povodně a lidi jsme schopni varovat během několika minut. Aktualizujeme také povodňové plány, proškolujeme všechny zúčastněné složky, pořádáme každoroční velká cvičení, která prověřují připravenost materiálu a osob na případ povodně. Další cvičení bude probíhat letos na podzim v Troji. Snažíme se být prostě na možnost povodně co nejvíce připravení a co nejvíce minimalizovat škody.

Co jste dělala v době povodní z léta roku 2002?
Bydlela jsem v té době v Libni, takže jsem to samozřejmě velmi silně prožívala. Pamatuji si, že jsem se akorát vrátila z dovolené a okamžitě jsem se musela připravovat na evakuaci. Nejsou to nejlepší vzpomínky.


Infografika

Trojská ZOOV srpnu 2002 se téměř polovina její rozlohy ocitla pod vodou. Místy až do výše deseti metrů. Zaměstnanci stihli evakuovat více než tisícovku zvířat. Přes sto třicet zvířat se bohužel nepodařilo zachránit.
Povodně. Ilustrační foto

Dlouhé tři roky
Až do srpna 2005 trvala pouze základní obnova provozu trojské zoo po ničivých povodních ze srpna 2002. Tehdy byly mimo jiné zničeny pavilony kočkovitých šelem, goril, velkých želv, slonů či hrochů, zimoviště ptáků, ubikace pro pelikány, plameňáky, dravce nebo horské kozy.
Trojská ZOO. Ilustrační foto

Smetanovo nábřeží
Téměř stonásobný průtok vody ve Vltavě oproti normálu hrozil i stržením nedalekého Karlova mostu. Lidé ze Starého Města byli evakuováni.
Smetanovo nábřeží

Nábřeží v centru včetně Smetanova nábřeží jsou dnes prý na tisíciletou povodeň dobře připravena.

Smetanovo nábřeží.

Čertovka na Kampě
Ostrov voda zaplavila v noci 13. srpna 2002. Krátce před tím byli evakuováni obyvatelé Malé Strany. Centrum Prahy se z povodní vzpamatovávalo několik let. Voda napáchala celkové škody za 70 miliard korun.

Povodně 2002 - Čertovka a Kampa.

Sokolovská ulice na Florenci
Voda v srpnu 2002 zaplavila 18 stanic metra. Některé zůstaly uzavřeny až na půl roku. Povodně z roku 2002 byly největší katastrofou, která v historii postihla pražské metro. Nejvíce zasažená byla trasa B. Její provoz se v plném rozsahu podařilo obnovit až 22. března 2003.
Florenc.

Karlín
13. srpna 2002 brzy ráno bylo z této čtvrti evakuováno na 10 tisíc lidí. Před polednem policie celou oblast uzavřela a energetici ji odpojili od elektrického proudu. Čtvrť vstala z mrtvých. Karlín zasáhla velká voda v srpnu 2002 zdaleka nejvíc ze všech částí Prahy. Strženo bylo 25 domů, desítky lidí se sem už nikdy nevrátily. V konečném důsledku ale ničivá katastrofa Karlínu přinesla miliardové investice. Dnes je jedním z nejlukrativnějších míst v metropoli.
Proměna Karlína po povodních 2002. Křižovatka Sokolská, U Rustonky

Autor: Redakce

16.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbařská sezóna začala hlavně díky vydatným dešťům
20

Boj o houby: Pražané se chlubí svými úlovky a nabízí je za odvoz

Kandidát na ministra financí Ivan Pilný poskytl 18. května v Praze rozhovor Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
17

Vláda schválila návrh rozpočtu. Stát bude hospodařit se schodkem 50 miliard

AKTUALIZOVÁNO

Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, KONEČNÉ VÝSLEDKY/ Německá kancléřka uspěla i přes výrazný odliv hlasů počtvrté v řadě. Druhá ze stran nynější velké koalice – sociální demokracie – má nejhorší výsledek od války.

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Nakupování jízdenek bude snadnější. Pomůže nová aplikace Lítačka

Chcete si označit lístek a žádný nemáte? Nerozumíte si s prodejním automatem? Ocitli jste se kdesi uprostřed ničeho na zastávce, kde se jízdenka prostě koupit nedá? Tak to už od příštího roku nebude žádný problém.

Bookmakeři: Volby vyhraje ANO, ovšem 27 procent nezíská

Velkým favoritem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny je podle bookmakerů stále hnutí ANO s kurzem 1,1:1 - 1:13:1. Na jeho vítězství jde také zhruba polovina sázek. Zatímco ještě koncem června sázkové kanceláře považovaly za téměř jisté překročení 27 procent (1,45:1), nyní už je podle nich tato varianta velmi nepravděpodobná (až 4,6:1). Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které oslovila média. Za ANO následují ČSSD (8:1 - 9:1) a KSČM (11:1 - 13:1). Celkový objem sázek už přesáhl 30 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení