Kilometry kolejí a stovky míst ve vězeňských celách ustoupí obytným a administrativním budovám. Spolu s dalšími čtyřmi desítkami změn územního plánu tyto novinky ve čtvrtek posvětilo městské zastupitelstvo.

„Velká část těchto území je nevyužitá, chceme, aby na jejich místě nevyrostly jen kancelářské budovy bez života, ale aby se staly plnohodnotným městským centrem s byty, obchody i zelení,“ prohlásil radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS).

Spěch prospívá developerům

Většina zastupitelů zvedla ruku pro tyto změny i přes námitky některých kolegů. Některým z nich vadila zejména ukvapenost, se kterou se radnice rozhodla změny schválit. Zatímco totiž řada změn má sloužit stavbě městského okruhu či nových úseků veřejné dopravy, zmíněné změny přinášejí možnosti developerské zástavby.

„Zpracování návrhů nového využití nádraží se mělo uskutečnit na základě urbanistické studie a diskuse s občany a místními zastupitelstvy,“ prohlásila členka výboru územního rozvoje Zuzana Drhová (SZ).

„Za dva roky, co se účastním zasedání výboru, získávám dojem, že město ovládají developeři,“ vyjádřila podezření, že vedení města při rozhodování podléhá tlakům investorů, kteří chtějí na nových územích co nejrychleji stavět.

Změny bez diskuse

Rada návrhy schválila o prázdninách, zastupitelé je potvrdili hned na prvním poprázdninovém zasedání jako změny ve veřejném zájmu. Nový územní plán ale bude město kompletovat až v příštím roce a některé z přednostních změn nebylo podle odpůrců návrhu nutné schvalovat narychlo bez širší diskuse.

Infografika

„Například změny v železniční síti probíhají tak pomalu, že se možná nestihnou realizovat ani do dalšího územního plánu,“ viděl možnost pro podrobnější úvahy o návrzích na zastavění nádraží Petr Zajíček (KSČM).

Zastupitelce zelených Petře Kolínské se zase nelíbila rychlost schválení přeměny klidového území v Praze 6 na obytnou zástavbu. „Developer už ví dávno předtím, než se změny schválí, co na tom území postaví, už to dokonce nabízí na svých internetových stránkách,“ stěžovala si na dlouho dopředu jasný výsledek Kolínská.

Další zástavba

Diskusi vyvolalo i chystané rušení pankrácké věznice. „To mi připadá nelogické ve chvíli, když se u nás vězni propouštějí na svobodu jen proto, že pro ně není ve věznicích místo,“ podivil se Zajíček. Podle Langmajera ale tenhle návrh vzešel ze strany ministerstva spravedlnosti, které je majitelem věznice.

Všechny změny navíc podle něj prošly diskusí. „Ke každé z nich se dotčená městská část vyjádřila, buď prostřednictvím rady, nebo zastupitelstva,“ prohlásil Langmajer.

Počtvrtku je tedy cesta k zástavbě desítek hektarů pražského území otevřena.