VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci ODS chtějí zákonem změnit režim parkovacích zón

Praha -Jsou diskriminační a škodí. Tak se o pražských zónách vyjadřují někteří poslanci ODS.

13.5.2008
SDÍLEJ:

ZMĚNIT! Tak se vyjadřují někteří vrcholní politici o pražských zónách. Řešení ale nenabízejí./Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

V úterý 13. května proto tři z nich představili návrh zákona, který by upravoval režim zón placeného stání. V Praze i dalších českých městech.

Novela zákona o pozemních komunikacích by mimo jiné měla umožnit, aby v zóně, která dnes patří jen rezidentům, mohli za jednotný poplatek parkovat všichni.

Podle poslance Davida Šeicha dělí zóny občany na dvě kategorie. Na ty, kteří mají trvalé bydliště a tedy i nárok na kartu a na ty, kteří v Praze žijí, dojíždějí sem, ale trvalé bydliště tu nemají.

První jsou pak nad druhou skupinou současným systémem zón zvýhodněni. Podle poslance Františka Laudáta v konečném důsledku zóny škodí všem, protože lidé s trvalým bydlištěm mají problémy s návštěvou příbuzných nebo řemeslníky, kteří do zón nechtějí jezdit nebo si účtují do cen svých služeb parkovné.

Chtějí jednotný systém

„Systém zvolený v Praze je nepřátelský vůči občanům, podnikatelům a poskytovatelům služeb,“ řekl Laudát.

Poslanci proto chtějí novelou zákona docílit zrušení dvojího režimu a inspirovat ostatní česká města k tomu, aby přistoupila na systémy, které fungují v evropských městech, nikoliv v Praze. „Nechceme systém zón rušit, chceme, aby byl jejich režim stejný pro všechny,“ uvedl Šeich.

Zákon by také umožnil sjednotit obecná pravidla pro zóny napříč Českou republikou. „Krizí dopravy v klidu neprochází jen Praha, ale také Brno, Plzeň nebo Ostrava,“ dodal Laudát. Poslanci doufají i v to, že zákon podnítí diskusi a mohl by vést k obecné shodě na řešení dopravy v metropoli mezi městskými částmi a magistrátem.

Karty pro všechny

Jak konkrétně ale zóny změnit poslanci Praze a jiným městům radit nechtějí. Jediná představa, kterou uvedli, je, že by systém zón mohl fungovat na podobném principu jako je koupě dálniční známky. Novelu zákona by do sněmovny chtěli předložit po prázdninách.

S Prahou zatím poslanci jednání o případné novele nevedli. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka, který má zóny v hlavním městě nastarosti, je ale vydávání karet všem nereálné.

Praha projednává změny

„Takové opatření by šlo proti celému systému, jehož cílem je regulovat dopravu. Pokud bychom dali možnost koupit si kartu všem, regulace pozbyde smyslu. Pokud nasadíme vysokou cenu za kartu, pak jistě některé od jízdy autem do centra odradíme, ale zase si kartu nebudou moci koupit někteří lidé s nižšími příjmy,“ uvedl Blažek.

Praha nyní projednává další varianty změn v zónách. Například od 1. července budou moci městské části vydávat výjimku v parkování pro příbuzné imobilních občanů. Rada bude projednávat také návrh na zřízení jednodenních parkovacích karet pro modré rezidentní zóny nebo speciální režim zón pro víkendy.

Výtky mají obě největší strany

Poslanci ODS jsou druhým poslaneckým táborem, který pražským radním vzkazuje, aby se nad systémem, jenž od loňska a letošního roku funguje v části Prahy 1 a v Praze 2, 3 a 7, zamysleli a změnili jej tak, aby centrum metropole nebylo přístupné parkováním pouze místním obyvatelům a podnikatelům.

Interaktivní průvodce parkovacími zónami najdete na www.prazsky.denik.cz/mapa_zony

V březnu se se stížností obrátili na ústavní soud také poslanci ČSSD. Ti chtějí po drobných úpravách návrh zákona týkající se zón podpořit. „Pokud nebude zaměřen pouze na drobné podnikatele, mou podporu a podporu mých kolegů, kteří se k ústavní stížnosti připojili, má,“ uvedla poslankyně ČSSD Lenka Mazuchová. „Podporuji každou aktivitu směřující ke změně stávajícího stavu,“ dodala poslankyně Gabriela Kalábková.

Rozkol uvnitř ODS?

Návrh poslanců z ODS směřuje především k zónám v Praze, ačkoliv metropole patří již tradičně k baště této politické strany. Podle poslanců ale nejde o spor uvnitř ODS.

„Pohled městských radních nebo zastupitelů jednotlivých městských částí je v tuto chvíli odmítavý, ale to je otázka správy jejich městské čtvrti. Doufám, že důvody, které nás k tomu vedou, pochopí. Prostor pro diskusi uvnitř ODS je,“ uvedla Dudáčková.

„Návrh zákona k úklidu chodníků nebo protikuřácký zákon stejně jako návrh týkajících se zón jsou témata, která nejsou ryze politická. Jde spíše o věcný pohled na tuto záležitost,“ dodal Šeich.

„Poslanci mají právo podat jakýkoliv návrh zákona. Kritika mě mrzí jen ze strany pana poslance Laudáta. Když se koncept zón v roce 2005 na radnici schvaloval, seděl v zastupitelstvu hlavního města a pokud vím, tak byl pro,“ dodal náměstek primátora Rudolf Blažek.

Autor: Hana Válková

13.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení