Ondráček navrhoval za hanobení prezidenta až roční vězení, postih by podle kritiků mohl hrozit i za umělecké dílo, které by ohrožovalo vážnost hlavy státu. Poslanec zalitoval, že ho prý organizátoři na udílení nepozvali.

"Rád bych si takovou anticenu převzal. Bláboly nějakých neziskovek mi jsou celkem ukradené," řekl. Advokátka a členka hodnotící poroty Hana Marvanová varovala před plíživým ohrožováním ústavou zaručených svobod. "Pokud přijdeme o svobodu projevu, postupně přijdeme i o další svobody," uvedla.

Novelu, kterou Sněmovna ani nezačala projednávat, chce přesto Ondráček v případě znovuzvolení předložit znovu. Předlohu původně podepsalo šest desítek poslanců z řad KSČM, ČSSD, hnutí ANO a Úsvitu. Někteří ale po kritice své podpisy stáhli.

Jednu z dílčích záporných cen obdržela Kancelář prezidenta republiky za to, že odmítla poskytnout text dopisu amerického prezidenta Donalda Trumpa k jeho odloženému setkání s Milošem Zemanem.

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
Matěj Stropnický: Babišovo podnikání? Závisí na levné práci a obcházení zákonů

Prezidentská kancelář se podle garanta soutěže Oldřicha Kužílka hájila tím, že dopis je "informace vzniklá bez použití veřejných prostředků, která byla předána osobou, jíž takovou povinnost zákon neukládá".

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu řekl, že se pořádající společnost zapojila do protizemanovské kampaně a že se zesměšnila, neboť dopis podle něj zveřejněn byl. Ovčáček odkázal na článek serveru Blesk.cz, který z dopisu citoval.

Záporné ocenění dostala také Sněmovna za přijetí novely stavebního zákona, která zrušila možnost veřejnosti účastnit se řízení prostřednictvím spolků. Zrušení kritizovaly zejména ekologické organizace.

Ministr zemědělství Marián Jurečka
Dvojí kvalita potravin? EU ji může vyřešit do roku a půl, řekl Jurečka

Senát naopak dostal kladné ocenění "za záchranu registru smluv", když zabránil jeho okleštění a přiměl Sněmovnu schválit kompromisní úpravy. Pozitivní cenu dostalo rovněž Brno za projekt participativního rozpočtu.

Vítězství fondu podporujícího projekty, které se snaží odhalit pozadí struktur ohrožujících demokracii a zvýšit transparentnost politiky, podle Kužílka dokládá, že "společnost si uvědomuje nezastupitelnou roli médií jako hlídacího psa veřejného zájmu".

Pozitivní ocenění s nápisem Otevřeno dostal také Jan Cibulka, který po dvouletém sporu prosadil poskytnutí digitálních dat pro statistiky policejního okrsků.

Kladné ceny od veřejnosti si odnesli obránci zvířat ze sdružení OBRAZ za zapojení veřejnosti do kampaně za zákaz kožešinových farem nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za transparentní pravidla prodeje majetku státu.

Na náměstí Václava Havla v Praze byla 6. ledna zahájena výstava "Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77", kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek. Výstava potrvá do 27. ledna.
Ústav pro studium totalit je v úpadku, tvrdí jeho zakladatelé

S pozitivní cenou veřejnosti byl spokojen také náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek, jehož tým vyvinul aplikaci Supervizor, která přehledně zobrazuje hospodaření ministerstev. Podobnou aplikaci Cityvizor chystá i pro hospodaření obcí.

Pro zápornou cenu s nápisem Zavřeno si přišla pouze starostka Kouřimi Zuzana Čiháková. Dostala ji za to, že v radničním periodiku odmítla otisknout kritické příspěvky jedné občanky. Starostka s tím nesouhlasila, poukázala na to, že Kouřim dvakrát uspěla v soutěži Obec přátelská rodině, a pořadatelům přivezla jablka. "Nejsme až takoví uličníci," dodala.

Archivní dokumenty tajné policie (StB) z dob komunistického Československa.
Archiváři odkryli další dokumenty StB. Po registraci jsou dostupné na internetu