VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomník Jana Husa je již sto let dominantou Staroměstského náměstí

Praha - Jednou z dominant pražského Staroměstského náměstí je již 100 let pomník mistra Jana Husa. Zatímco pokládání základního kamene v červenci 1903 bylo masovou slavností s mnoha projevy, odhalení pomníku 6. července 1915 bylo v době probíhající světové války pojato skromně. Vzhledem k národnímu obrození a nespokojenosti Čechů se svým postavením v rámci habsburské monarchie měl pomník velký symbolický význam, dílo sochaře Ladislava Šalouna se však setkalo i s kritikou.

4.7.2015
SDÍLEJ:

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v době rekonstrukceFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Impulzem ke zřízení monumentu se v listopadu 1889 stala diskuse v zemském sněmu, v níž šlo o umístění Husovy pamětní desky na budově Národního muzea.

Když však šlechtic Karel Schwarzenberg označil husitské hnutí za „komunismus 15. století" a řekl, že „mezi husity bylo na počátku onoho hnutí mnoho charakterů ctihodných, však bohužel zvrhli se brzy v tlupu lupičů a žhářů", vyvolalo to u jeho oponentů kromě silně nesouhlasné reakce i rozhodnutí postavit Husovi místo pouhé desky rovnou celý pomník. Záhy vznikl spolek pro jeho výstavbu i veřejná sbírka.

První soutěž na podobu monumentu byla vypsána v roce 1891. Vítězný návrh Viléma Amorta měl stát na Malém náměstí, ale nakonec nebyl realizován. Druhou soutěž, v níž už se počítalo s instalací na Staroměstské náměstí, vyhrál v lednu 1901 tandem Ladislav Šaloun – Antonín Pfeifer.

Není bez zajímavosti, že Šaloun, podobně jako řada dalších, nebyl z vybraného místa nadšený a raději by býval své dílo umístil na Karlovo náměstí. K hojně diskutovaným možnostem patřilo i umístění pomníku na Betlémské nebo na Václavské náměstí.

Dohady o podobě pomníku

Poté, co byl v létě 1903 položen základní kámen pomníku, střety o jeho podobu pokračovaly. Nešlo zdaleka jen o umělecké spory, do diskusí se ve velké míře promítaly i rozdílné představy zaangažovaných osobností o české národní minulosti.

Původní Šalounův návrh, na němž byl Hus zachycen na hranici a se skloněnou hlavou, se postupně měnil, až získal svou dnešní podobu.

Na definitivní sochařské podobě pomníku, určené pro odlití do bronzu, pracoval Šaloun od roku 1910. Tehdy byla také schválena architektonická podoba pomníku dle návrhu Antonína Pfeiffera.

Pomátka po rekonstrukci

Pomník, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí, tvoří komplex monumentálního bronzového sousoší a kamenné architektury, která zahrnuje i systém chodeb dvoupodlažního podzemí. Kolem dominantní postavy mistra Jana Husa jsou tři skupiny figur, které představují husity, pobělohorské exulanty a tzv. zadní skupina v čele s kojící matkou symbolizující znovuzrozený národ.

Sousoší je umístěno na mohutném žulovém podstavci, na kterém jsou vyryty nápisy, například část textu chorálu Ktož jsú boží bojovníci, který byl symbolem husitské revoluce. Nápisy, mísy na ohně a zábradlí ale pomník dostal až několik let po válce.

Plánované slavnostní odhalení pomníku v den 500. výročí Husovy smrti zhatila první světová válka. Slavnostní shromáždění bylo zakázáno, pomník byl odevzdán veřejnosti částečně nedokončený a jen symbolicky pokrytý květy, u pomníku stála policejní stráž, aby zabránila vystoupení případného řečníka.

V Praze se konalo jen několik menších shromáždění, například slavností valná hromada spolku pro postavení pomníku a slavnostní schůze na Univerzitě Karlově. Například budoucí československý prezident T. G. Masaryk měl v ten den přednášku o Janu Husovi v Ženevě.

Autor: ČTK

4.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení