VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté rozdávali radost. Dětem i sobě

Praha – S finančním darem navštívili v pátek Dětské centrum Paprsek, které se stará o děti s handicapem, policisté z ruzyňského místního oddělení. Před Vánoci přivezli finanční dar ve výši 10 tisíc korun. Právě tuhle částku vybrali mezi sebou díky tomu, že si před časem řekli: pro dobrou věc se každý měsíc vzdáme jednoho točeného piva. Tak alespoň stanovili částku, kterou budou vždycky po výplatě odevzdávat do kasičky.

13.12.2013
SDÍLEJ:

Policisté v dětském centruFoto: PČR

Shodli se na třiceti korunách, což je zhruba na úrovni ceny slušnějšího piva ve slušnější restauraci. Na částkách pro jednotlivce zanedbatelných, které ale v součtu mohou udělat velkou radost.

Do střádání se jich zapojily tři desítky, což představuje asi 90 procent osazenstva oddělení. A pátek, kdy se zástupci ruzyňských policistů poprvé vypravili peníze předat, byl pro ně tou nejkrásnější odměnou. „Bylo to krásné; předpokládám, že přejedeme zas," shrnul své dojmy ze setkání s dětmi i s dospělými, kteří jim pomáhají, vedoucí ruzyňského policejního oddělení Jan Zoubek.

Centrum Paprsek pečující o děti s mentálním a kombinovaným postižením si přitom policisté zvolili zcela náhodně. Ne, nikdo z nich tam nemá dítě. Ani zaměstnanou manželku. „Prostě jsem sedl k internetu a hledal něco, co je blízko našemu obvodu," svěřil se Zoubek Deníku.

Přímo do centra se pak zajel i podívat – a třebaže ve chvíli, kdy s kolegy hlasováním rozhodovali, kam se s darem vypraví, měli připraveno více variant, volba prý byla jasná. A správná, potvrzovaly v pátek při prvním společném setkání rozzářená očka i dětské úsměvy. Za takové atmosféry zní příslib, že se všichni zúčastnění sice tahle sešli poprvé, ale určitě ne naposledy, skoro jako přísaha.

Centrum, pro které představuje vítanou pomoc doslova každá koruna, využije darované peníze k nákupu zařízení usnadňujícího domluvu s dětmi, které se nemohou vyjadřovat tak, jak je běžné u zdravých: slovně. Když nedovedou říci, jaké je jejich přání, pomůže zařízení podobné tabletu. Přístroj Go Talk lze nastavit tak, aby nabízelo obrázky rozmanitých činností – a dítě tak může podle svého přání ukázat a naznačit, co by právě chtělo dělat.

Líbilo by se mu posezení u knížky? Nebo si hrát s hračkami? Či třeba koukat na televizi? Stačí ukázat prstíkem; pro tohle všechno jsou tu jasně srozumitelné obrázky –přičemž přístroj za ně nahlas řekne, co by se jim líbilo. A dospělým se při používání této pomůcky jistě vybaví, že policisté nejsou jen přísné tváře v uniformách, od kterých hrozí pokuta, když něco není tak, jak by být mělo – ale i moc prima kamarádi.

Autor: Milan Holakovský

13.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení