VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Policejní hodina' má uzavřít noční podniky v centru Prahy

Praha - „Do Prahy jezdíme pít proto, že si tam můžeme dělat, co chceme a nikdo nás za to nepostihne. A hlavně je tam nejlevnější alkohol v Evropě."

29.1.2014
SDÍLEJ:

Jedním z problematických míst je podle radnice Prahy 1 také klub Chapeau Rouge v Jakubské ulici.Foto: archiv VLP

Tak asi před čtrnácti dny vysvětlil v reportáži dánské televize jistý středoškolák z Kodaně, proč se Praha každý rok o jarních prázdninách „může těšit" na alkoholové zájezdy mládeže. Nejen z Dánska, ale z většiny západoevropských zemí. Zanedlouho je můžeme čekat zas. A chystají se kvůli tomu doslova policejní manévry.

Jenže organizované nájezdy zahraničních opilců, jejichž programem je výhradně vymetání nočních barů a klubů v centru města, sužují především Staré Město celoročně.

Na radnici Prahy 1 se valí stížnosti, momentálně mezi místními koluje i petice, kterou už podepsaly stovky lidí. „Na opakované žádosti o navýšení počtu strážníků a policistů na základě specifik, které sebou centrum Prahy přináší, není dlouhodobě reflektováno. Obě složky policie tak nemohou z kapacitních důvodů výrazného zlepšení dosáhnout," konstatovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

„Situaci na Starém Městě považujeme za neúnosnou. Ještě letos proto uvažujeme o zavedení takzvané klidové zóny s jednotnou otevírací dobou nočních podniků ve vybraných ulicích," nastínil radní Prahy 1 pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil.

Kontroverzní návrh se na jedné straně zamlouvá petentům, už méně však provozovatelům podniků, či opozičním zastupitelům. Někteří hovoří o omezování podnikání, jiní dokonce o „mrtvém městě Praze".

Klidové zóny s nařízenou jednotnou otvírací dobou

Rytířská, Dlouhá, Jakubská, Michalská, či Melantrichova ulice. Právě tam cílí většina organizovaných alkoholických nájezdů turistů do zdejších klubů a nočních barů. A právě tam by se mohlo Praze 1 podařit prosadit takzvané klidové zóny s nařízenou jednotnou otvírací dobou. V krajním případě prý i pro ty podniky, které nejsou s městskou částí v nájemním vztahu.

Resortně odpovědný radní Prahy 1 Ivan Solil připouští, že k takovému opatření by byl nutný souhlas magistrátu. Dodal ale, že právní rozbor, který si radnice nechala v loňském roce zpracovat, uvádí, že jde o proveditelné řešení. „Podle aktuálních nálezů Ústavního soudu jsou totiž obce oprávněny upravovat provozní dobu hostinských zařízení kvůli ochraně veřejného pořádku a pokojného bydlení, tedy veřejného zájmu," vysvětlila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

„Cílem není zavedení takových represí, které by vedly k likvidaci podniků, nýbrž nalezení kompromisů, mezi noční zábavou a právem na klidný spánek občanů Prahy 1. Řešení však nevede výhradně přes policii či strážníky, o což se Praha 1 v minulých letech snažila," doplnil Solil.

Provozovatelé některých nočních klubů, které Pražský deník včera oslovil, hodnotí nápad Prahy 1 jako snahu o omezování podnikání. Opoziční zastupitele Prahy 1 za ODS jsou s nimi za jedno. Případné vyhlášení klidových zón označují za možnou diskriminaci asi 1500 podnikatelů a jejich zaměstnanců.

Šikana podnikatelů policejní zavírací hodinou?

„Místo toho, aby radnice častějšími kontrolami vymáhala pravidla na základě již existující vyhlášky, hodlá šikanovat podnikatele policejní zavírací hodinou. Co bude následovat? Zákaz vycházení? To v Evropě nemá obdoby. Praha by se stala mrtvým Městem," vzkázal mimo jiné předseda pražské ODS Filip Humplík.

„Podle informací z živnostenského odboru Prahy 1 bylo v roce 2013 evidováno asi 21 písemných stížností. Telefonická žádná. Je to málo, vzhledem k tomu, že v Praze 1 je registrováno přibližně 1500 restaurací. Navíc problematický hluk nevychází z oněch restaurací. Hlučí jejich návštěvníci na ulicích," doplnil Humplík s tím, že život v centru metropole sebou přináší řadu výhod i nevýhod, z nichž jednou je právě noční hluk.

Poněkud jiného názoru jsou ale samotní iniciátoři petice proti nočnímu hluku manželé Setničkovi ze Starého Města. Rodiče dvou dětí se prý už roky klidně nevyspali. „Hlavně v létě nemůžeme otevřít okno ani přes noc. I tak nás hluk z Dlouhé ulice hodně obtěžuje," stěžují si. Pod petici už stačili nasbírat více než tři stovky podpisů.

Petici podpořila i opoziční zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová (VV), která je přesvědčena, že radnice zatím proti rušení nočního klidu nepostupovala tak, jak by měla. „Věřím, že pokud by radnice realizovala kroky, navržené v petici, pak by se situace výrazně zlepšila," shodla se Klasnová s Janem Setničkou.

Co navrhuje občanská petice?Stavební odbor musí důrazně hlídat maximální povolený počet návštěvníků restauračních zařízení a v případě jeho překročení provozovnu pokutovat, popř. se nebát ji přímo uzavřít. Měl by průběžně spolupracovat s hasiči a hygienickým úřadem.

Živnostenský odbor musí intenzivně kontrolovat zejména problémové provozovny a udělovat pokuty za porušení tržního řádu. Není možné, aby radní pro bezpečnost a veřejný pořádek považoval za zvýšený počet kontrol problémové provozovny, na niž si občané opakovaně stěžují, deset kontrol za osm let.

Policie ať už městská, či státní se nesmí bát zakročit proti veškerým výtržnostem neslučujícím se s dodržováním nočního klidu či vyhláškou o zákazu pití alkoholu na ulici. Musí důsledně a pravidelně pokutovat všechny, kdo předpisy porušují, postihovat alkoholové průvody a maximálně tento nový druh podnikání znepříjemnit provozovatelům i účastníkům pravidelným doprovodem městských policistů.

V rámci prevence, ve spolupráci s městskou částí, by měly být zajištěny informační cedule či letáky, jež zejména zahraniční výtržníky upozorní na zákaz pití alkoholu v ulicích určených vyhláškou, na hodiny nočního klidu a na možné sankce.

Městská část měla by se pokusit s magistrátem vyjednat vznik vyhlášky o maximální povolené otevírací době provozoven v obytné zóně.

Autor: Jakub Krupka

29.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Předseda Senátu Milan Štěch.
AKTUALIZOVÁNO
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení