VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud město nezaplatí dluh, stavba Blanky se o rok odloží

Praha – V případě, že město včas nezaplatí stavební společnosti Metrostav dlužnou částku ve výši jedné a půl miliardy, budou se muset práce na tunelovém komplexu Blanka odložit o celý další rok.

19.2.2013 3
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří tunelového komplexu BlankaFoto: Deník/Šťastný Vladimír

„Jestli magistrát nezaplatí dlužné částky, budeme nuceni omezovat další práce na stavbě. Zatím jsme kvůli tomu omezili terénní úpravy. Brzy ale budeme muset zrušit i práce, které podmiňují celý provoz," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák. „Jedná se o více než miliardu a půl, což pro nás není nijak zanedbatelná částka," dodal.

Město peníze má

Aby stavaři mohli pokračovat v práci, musí primátor schválit rozsah prací v aktuálně budovaném úseku Prašného mostu do čtrnácti dnů, dlužnou částku potom zaplatit do čtyř měsíců. „Je to velice akutní a v této fázi prací složitější o to, že na Prašném mostě na naši činnost navazují práce dalších investorů, kteří budou upravovat především pozemní komunikace," dodává Polák.

FOTO: Podívejte se s námi do tunelu Blanka

Primátor Bohuslav Svoboda uvedl, že magistrát částkou disponuje. „Od léta 2012 nedocházelo k proplácení faktur za výstavbu tunelového komplexu Blanka. Důvodem ale nebylo to, že by město nemělo finanční prostředky na zaplacení faktur, kterými plně disponuje, ale fakt, že v průběhu výstavby došlo k významným změnám projektu a vedení města logicky chtělo vědět, za co jsou finance konkrétně vynakládány. Město v současné době kontroluje jednotlivé změny v projektu tak, aby mohlo proplatit faktury v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Proces je složitější díky velkému množství prací. Jedná se o kontrolu v rámci více než 2 300 složek," vysvětluje Svoboda prodlevu v platbě.

Projektanti nechtějí vydat plány

Rada města rozhodla, že zaplatí nyní Metrostavu faktury, které jsou v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, což je zhruba 300 milionů korun. Zbylé faktury, ve kterých jsou obsaženy vícepráce, jsou podrobovány kontrolní analýze. „K definitivnímu řešení tak dojde v řádu šesti měsíců," dodává primátor. To je ale podle stavařů pozdě…

Společnost totiž nemůže v práci pokračovat, pokud spoluinvestorům a projektantům není schopna garantovat schválení rozsahu prací magistrátními úředníky, v důsledku tedy zajistit finanční ohodnocení za odvedenou práci. Průtahy se splátkou prodlužují i dobu, za kterou by tunel mohl být dostavěn. I kdyby primátor částku z rozpočtu města pro společnost uvolnil do půl roku, stavba se neprotáhne o počet měsíců prodlevy, ale o celý rok.

Stavbě by průtah do zimy uškodil

Práce by totiž zasáhly do období zimy, a to si Metrostav netroufne riskovat. „Začnou mrazy škodící materiálům a my budeme o rok později, kdy se vše bude muset napravovat, čelit obvinění, že děláme práci nekvalitně. V žádném případě nebudeme pokračovat v podmínkách, které by ublížily samotnému projektu a paradoxně ho mohly ještě prodražit. Nestihneme včas prodiskutovat plány na další práce. Je to závažná fáze příprav a nemůžeme ji ošidit. Nikdo s námi do toho nepůjde bez záruky zaplacení práce. Momentálně máme problém i s tím, že nám projektanti nechtějí dát plány stavby, protože jim Praha doposud za již odvedenou práci nezaplatila," uvádí Polák.

Podle jeho slov rozšíření prací, tedy i zvýšení nákladů, navrhla se svými připomínkami sama radnice. Nad tunelem mají vzniknout například cyklostezky a jiné dopravní značení, které nebyly v původních plánech.

Tunel Blanka a jeho nákladný rozpočet je silně kritizován veřejností. Primátor Svoboda se pokouší maximálně snížit náklady a ze svých požadavků neustupuje. „Peníze, které odcházejí z rozpočtu Prahy, musejí být přesně doložené. Stejně jako každý člověk, který si hlídá své náklady, tak i město dřív, než přistoupí k proplacení všech víceprací nad rámec zadávací dokumentace, musí provést detailní kontrolu," uzavírá.

Autor: Kateřina Chvátalová

19.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení