Město tak na zrušení pohotovostí nic nevydělá, což bylo záměrem transformace. Pohotovosti měla podle původně schváleného návrhu radních zajišťovat Zdravotnická záchranná služba s lékařem. Tuto myšlenku ale magistrát před několika týdny opustil a začal vyjednávat s pražskými nemocnicemi. „Jednal jsem s řediteli všech nemocnic a udělali jsme kalkulaci. Za ordinaci praktického lékaře by od nás dostali dva miliony, za stomatologickou pohotovost zhruba jeden milion ročně,“ uvedl radní pro zdravotnictví Milan Pešák (ODS). Celkem tak město plánuje příští rok vydat 22 milionů korun, tři miliony mají být rezerva.

Pohotovosti pro děti i dospělé by měly v lednu vzniknout v Motole, v Thomayerově nemocnici a na Bulovce. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady by měla zajišťovat ordinaci pouze pro dospělé, Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí zase jen pro děti.

Hlavní zůstane Palackého

Centrální středisko pohotovosti má zůstat v Palackého ulici v Praze 1, kde by byla jak dětská a dospělá, tak i zubní pohotovost. Doposud nemocnice od magistrátu žádné peníze nedostávaly, přestože pacienty z pohotovostí přijímaly. „Pro nás to znamená, že musíme nad rámec běžné kapacity posílit personál a zajistit provoz tak, aby lidé nečekali. Rozhodně na tom nechceme vydělávat, ale potřebujeme mít pokryté náklady,“ uvedl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza na dotaz Deníku, k čemu použije peníze od města. Doposud se na placení pohotovostních ordinací podílely polovinou městské části a polovinou magistrát.

Chce-li město spustit nový systém od začátku roku, musejí radní návrh schválit, aby ho stihli před koncem roku projednat zastupitelé.