VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podél nábřeží Edvarda Beneše vznikne do konce roku stání pro patnáct lodí

Praha 1 - Nové přístaviště má odlehčitnáplavce u Františku.

22.4.2008
SDÍLEJ:

PŘÍSTAV POD LETNOU. Kotvit tu bude moci až patnáct lodí.Foto: DENÍK/Eva Kořínková

Nové kotviště až pro patnáct osobních lodí vznikne do konce roku podél nábřeží Edvarda Beneše. Stavba půlkilometrového mola začala v úterý .

Po jeho dobudování na konci letošního roku zde bude možné nově ukotvit deset osobních lodí v jedné řadě a až patnáct lodí při kotvení ve dvou řadách.

„Nové kotevní stání zároveň umožní nouzové ukotvení dvou velkých nebo čtyř malých osobních lodí v případě povodní,“ uvedl ředitel společnosti Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.

Nové kotviště pomůže protilehlému nábřeží na Františku, které je dlouhodobě přetížené osobní vodní dopravou. Z hlediska vltavské lodní cesty v oblasti Prahy je to nejfrekventova­nější úsek.

Molo pro vozíčkáře

Kotevní stání bude vybudováno v délce 480 m a bude tvořené řadou 25 ocelových dalb neboli kolmo zapuštěných ocelových pilířů určených k vyvázání plavidel. Dalby budou propojeny plovoucím molem umožňujícím bezbariérový přístup na plavidla v celé délce kotevního stání.

Na molo se díky šikmým nástupním rampám bez problémů dostanou vozíčkáři. První rampa vyústí na podjezdnou komunikaci pod Čechovým mostem a druhá umožní výstup na plochu u vstupu do Rudolfovy štoly.

Lodě z Drážďan

„Primárně bude nové kotevní stání sloužit pro zásobování, servisní služby včetně odsávání fekálií z toalet a jako čekací stání výletních lodí, čímž výrazně vzroste kotevní kapacita v celé oblasti a vytvoří se rezerva pro další rozvoj rekreační plavby,“ pokračoval Šefara.

Nové kotevní stání umožní i bezproblémové ukotvení velkých kabinových lodí, které do Prahy připlouvají například z Drážďan a v současné době nemají kde přistát.

Naprostá většina objemu stavebních prací bude probíhat z vody, respektive z plovoucích zařízení. Nábřežní komunikace nebudou stavbou vůbec dotčeny. Kotevní stání by mělo být dokončeno v prosinci letošního roku. Celkové náklady dosáhnou částky 65 milionů korun.

Čemu pomůže kotviště na nábřeží Edvarda Beneše

-zklidnění náplavky Na Františku omezením počtu dlouhodobě kotvících lodí
-možnost příjezdu zvýšeného počtu kabinových lodí do centra Prahy a jejich vyvázání, zásobování a obsluha
-zvýšení kotevní kapacity pro výletní lodě ve zdrži Helmovského jezu (u Štvanice)
-rozšíření nabídky služeb (zásobování potravinami a základními komoditami, odvoz komunálních odpadů, drobné opravy apod.)
-přesun servisních služeb z prostoru Na Františku na druhý břeh a tím výrazné zlepšení hygienických podmínek na nábřeží zmenšením zátěže území
-zvýšení bezpečnosti plavby při nástupu povodní vytvořením chráněného stání ve zdrži Helmovského jezu pro případ včasného neodklizení plavidel do ochranných přístavů, tj. do přístavu Smíchov a Holešovice

Zdroj: Ředitelství vodních cest

Ochrana při povodních

Čtyři dalby (pilíře) jsou navrženy jako vysokovodní v rozsahu odnormální hladiny po hladinu při povodni v srpnu 2002. Jednotlivé dalby tvoří tři ocelové trouby zavrtané a zabetonované do dna řeky. Každá dalba je vystrojena úvaznými pacholaty rozmístěnými v pěti výškových úrovních po 1,5 m a dvěma ocelovými žebříky, které umožňují výstup na horní plato.
Zbývající dalby pro běžné kotvení lodí jsou navrženy v rozsahu odnormální hladiny po úroveň jednoleté vody, tj. zastavení plavby. Tento typ dalby tvoří jediná ocelová trouba zavrtaná a zabetonováná do dna řeky. Každá dalba je vystrojena úvaznými pacholaty.

Zdroj: Ředitelství vodních cest

Autor: Jan Puci

22.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení