Starý královský palác na Pražském hradě se rekonstruuje již druhým rokem, největší překvapení ale čekalo na historiky v samém závěru stavebních prací.

Zapomenutý pod schody

Ve středu odpoledne našel správce paláce František Mlčoch pod hromadou starého nábytku unikátní, přes metr velkou dřevěnou sochu ukřižovaného Ježíše z počátku 15. století. Od 80. let 20. století byla považována za ztracenou.

„V kostele Všech svatých, který je součástí Starého královského paláce, se provádí statické zajištění objektu. Na kruchtu, která se rekonstruuje, vedou točité schody, pod nimiž byla hromada starých židlí a jiného harampádí. Jelikož se musejí vyřešit i nové rozvody elektřiny, začal jsem tu hromadu rozebírat a vyklízet. Úplně dole byla v látce zabalena socha, o které jsem neměl vůbec tušení,“ vypráví o okolnostech nálezu Mlčoch.

Znovunalezený skvost

„Dřevořezba Ukřižovaného pochází z doby Jana Husa a Zikmunda Lucemburského. Patří k tomu nejhodnotnějšímu, co se ve sbírkách Pražského hradu nalézá, a to zde máme přes 22 tisíc předmětů,“ říká historik umění Jaroslav Sojka z Oddělení uměleckých sbírek Správy pražského hradu.

„Unikátní dřevořezba pochází z dílny Mistra týnského ukřižování a jeho hodnota je nevyčíslitelná. Nicméně cena v penězích by se v aukčních domech mohla vyšplhat přes tři miliony korun,“ dodává Sojka.

Jak se mohla ztratit, nikdo neví

Socha byla původně umístěna v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Ještě v roce 1971 byla restaurována Alešem Grimem. V 80. letech se ale za nejasných okolností ztratila.

„Od konce 80. let víme, že ji nemáme. Inventura z roku 2001 to potvrdila. Proto jsme ji odepsali jako zcizenou a oznámili to policii. O to větší a milejší bylo naše překvapení z nálezu,“ s nadšením Deníku sdělil David Šebek z Kanceláře prezidenta republiky.

Nikdo si nedokáže vysvětlit, jak se mohla vzácná soška ocitnout pod hromadou starých židlí. „Není to ale nic neobvyklého. Ve 30. letech 19. století se podobně hledal hrob císaře Rudolfa II. Dokonce kvůli tomu z Vídně přijel císař František I. Nakonec byla hrobka objevena zarovnána lavicemi,“ vypráví historička umění Milena Brauermanová.

Vrátí se zpět

Přes metr vysoké i široké dílo z lipového dřeva bude po nezbytném restaurování dočasně umístěno ve Starém královském paláci, který bude po rekonstrukci slavnostně otevřen 15. září za účasti prezidenta Václava Klause. Poté bude socha natrvalo instalována v bazilice sv. Jiří, pro kterou byla zhotovena.