VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražské povstání uspíšilo konec války

Praha -Pražské povstání a boj občanů na konci války v květnu 1945 patří k významným událostem, které si každoročně připomínáme. Dosud žijí lidé, kteří v ulicích Prahy bojovali a nasazovali život za svobodu.

16.5.2009 1
SDÍLEJ:

„Na Pražské povstání můžeme být hrdí,“ souhlasí historik a publicista Jaroslav Čvančara. Nesouhlasí s tím, že pár dní před koncem války nemělo smysl bojovat a spíš se měli nechat Němci ustoupit bez boje a ztrát na životech.Foto: Milan Jaroš

„Věděli jsme, že konec války se blíží,“ vzpomíná na květnové dny generál Miroslav Kácha (1923), který se s otcem účastnil protinacistického odboje jako člen skupiny Obrana národa.

„Lidé zamazávali německé nápisy na cedulích, další pomáhali vězňům vracejícím se z lágrů. Když začalo povstání, vytáhli jsme ukrývané zbraně a začali zatýkat a odzbrojovat Němce.“

Pražané měli nedostatek zbraní, a proto rádi využili pomoci vlasovců, příslušníků Ruské osvobozenecké armády. „Ti zachránili mnoho českých životů,“ přiznává Kácha.

Vraždili až do konce

Pražské povstání s odbojem v dalších městech a obcích uspíšily konec války. Na přelomu dubna a května se sovětská vojska včetně československých jednotek probíjely Moravou, Berlín již padl a v západních Čechách vítali americké vojáky. V Praze se ale schylovalo k tragédii.

„V protektorátu byla stále dobře vyzbrojená početná německá armáda, schopná a připravená se bránit,“ popisuje historik Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu v Praze. „Nešlo jen o frontové vojáky, kteří už byli válkou znechuceni a měli střílení dost, ale především o jednotky SS. Jejich členové neměli co ztratit a postupovali s velkou brutalitou. Vraždili a popravovali civilní obyvatelstvo nebo hnali lidi před tanky jako živé štíty. Přes Prahu měly vést trasy německých vojenských transportů. Němci si mysleli, že se budou moci v klidu stahovat a vést ústupové boje. Jenže povstání pražského lidu jim jejich plány rozvrátily.“ Podle Stehlíka má Pražské povstání veliký význam.

„Lidé netušili, jestli válka skončí zítra, za týden nebo za měsíc. Chtěli ale její konec urychlit. Mnozí položili život za svobodu země. Bojovali za vlast a dokázali, že nejsme národ zbabělců, jak dodnes mnozí lživě tvrdí,“ doplňuje Eduard Stehlík.

„Na Pražské povstání můžeme být hrdí,“ souhlasí historik a publicista Jaroslav Čvančara. Nesouhlasí s tím, že pár dní před koncem války nemělo smysl bojovat a spíš se měli nechat Němci ustoupit bez boje a ztrát na životech.

Rudý monopol

„V lidech tehdy propukly vášně a entuziasmus. Postavili se na ozbrojený odpor s touhou Němcům všechno oplatit,“ říká Čvančara.

Německá armáda se bránila do poslední chvíle. Československý rozhlas od 5. května volal o pomoc v několika světových jazycích. Ta mohla přijít dřív, jenže na základě dohod musela stát americká vojska za Plzní. Monopol na dobytí Prahy měla Rudá armáda, která ale byla ještě daleko.

Kapitulaci podepsal v Praze 8. května generál Rudolf Toussaint s představiteli České národní rady a vojenského velitelství, mezi jinými s generálem Karlem Kutlvašrem, velitelem Pražského povstání. Oba později skončili ve vězení. Stejně tak i Miroslav Kácha.

Komunisté se báli statečných lidí, kteří s jejich ideologií nesouhlasili. Proto pozavírali či popravili představitele elity národa, kteří dokázali, že jsou za ideály svobody a demokracie ochotni riskovat i život.

Rozsáhlý text a rozhovor s jedním z pamětníků najdete na www.denik.cz/…ske_povstani.

Autor: Radek Gális

16.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení