VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po stopách dvorního architekta T. G. Masaryka

Praha - Deník vám nabízí komentované vycházky Prahy Neznámé. Tentokrát se vydáme na místa spjatá s architektem Josipem Plečnikem.

13.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Místa Prahy neznámé, Půlkruhová vyhlídkaFoto: Deník / Cvrčková Klára

Slovinský rodák působil na půdě Pražského hradu celkem čtrnáct let. Konkrétně v letech 1920 až 1934. Do své funkce se Josip Plečnik údajně dostal díky tomu, že jako jediný dokázal filosofické názory prvního československého prezidenta vyjádřit uměleckými prostředky. T. G. Masaryka, jako nesporného politického vůdce, Plečnik obdivoval už v době studií ve Vídni.

Inspiraci čerpal ve Vídni, Itálii a Francii

Josip Plečnik pocházel z Lublaně. V roce 1872 se tam narodil do rodiny truhláře. Protože měl podle tradice pokračovat ve vedení rodinné firmy, vyučil se nejdříve řemeslu na průmyslové škole ve Štýrském Hradci. Jeho otec však zanedlouho zemřel a matka svolila k tomu, aby její syn odešel studovat do zahraničí.

Architekturu Josip studoval pod vedením významného profesora Otto Wagnera ve Vídni. Za svou diplomovou práci o moderních církevních stavbách dokonce získal roční cestovní Římské stipendium. Díky tomu později procestoval jak Itálii, tak Francii.

Hovoří se o něm jako o dvorním architektovy T. G. Masaryka

Do Prahy se dostal zásluhou svého spolužáka z Vídně, Jana Kotěry, který mu nabídl místo pedagoga na Uměleckoprůmyslové škole. Osud tomu tak chtěl, aby zrovna v té době hledala mladá Československá republika vhodného architekta, který by Pražský hrad upravil do reprezentativní podoby hodné sídla prezidenta nového státu.

Přestože se o něm hovoří jako o dvorním architektovi T. G. Masaryka, není to úplně pravda. Prezident totiž svěřil dohled nad úpravami Pražského hradu své dceři Alici Masarykové. Byl tak spíše jejím dvorním architektem.

Antika, Hrad a pět zemských symbolů 

Jelikož Josip obdivoval čistotu antiky, je v jeho dílech snaha o propojení historických prvků Hradu právě s antikou a se všemi symboly pěti zemí tehdejšího Československa. Tedy Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi. Kromě Pražského hradu také spolupracoval na úpravách lánského zámku.

Josip Plečnikrezervace vycházky nutná na telefonu 720 975 495 nebo na e-mailu info@prahaneznama.cz, P cena je od 110 korun s rezervací (+50 Kč bez rezervace) P sraz je nad Starými zámeckými schody, za bezpečnostní kontrolou u vstupu do zahrad P délka vycházky je přibližně 1,5 až 2 hodiny; na trase se nachází schody P provází Monika Miličičová P účastníci procházky se vydají po stopách výjimečně nadaného umělce Slovince Josipa Plečnika, který je navždy neodmyslitelně spjatý s nejnavštěvovanější pražskou památkou, Pražským hradem
vycházka povede přes zahrady Na Valech a Rajskou, pak po Býčím schodišti na III. nádvoří až k monumentální Sloupové síni

Místa spjatá s J. Plečnikem. Infografika.

Autor: Andrea Grubnerová

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Předseda Senátu Milan Štěch.
AKTUALIZOVÁNO
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení