Turisticky atraktivní Nerudovu ulici od příštího roku rozzáří namodralé světlo plynových lamp, které lokalitě vrátí romantický nádech starých časů. Pražský magistrát tak naplňuje svůj plán postupně plynovými lampami osvětlit celou Královskou cestu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí.

„V Nerudově ulici by mělo být postaveno 140 nových plynových lamp, které doplní stávajících 505 luceren,“ informoval Deník Jan Rafaj, mluvčí společnosti Eltodo, která ve spolupráci s Pražskou plynárenskou společností plynové osvětlení spravuje a zatím ho vždy i stavěla.

Práce by měly začít v říjnu a po etapách by měly skončit nejpozději do konce roku 2010. Podle zadání zveřejněného na stránkách pražského magistrátu by zakázka měla stát přibližně 15 milionů korun.

Po setmění se nad Karlovým mostem rozlije příjemně namodralé světlo

Na Královské cestě, kterou jezdili čeští králové ze svého dvora na místě současného Obecního domu na Pražský hrad, tak již bude zbývat dodělat pouze plynové osvětlení na Karlově mostě.
Již nyní se při jeho rekonstrukci umisťuje do těla mostu plynové potrubí. Litinové kandelábry již byly odlity ve východočeském Pilníkově, čeká se jen na dokončení rekonstrukce Karlova mostu.

Plynové lampy by měly být na most instalovány v polovině příštího roku. Běžný návštěvník si ale přes den nevšimne rozdílu, podle přání památkářů budou plynové lucerny stejné, jako stávající elektrické. Po setmění se ale nad mostem rozlije příjemně namodralé světlo.

Lampář rozsvěcí ručně pro potěchu turistů

Do metropole se plynové lampy začaly vracet v roce 2002, kdy bylo instalováno prvních devět luceren v Michalské ulici na Starém městě. Dnes kromě Královské cesty svítí plynové lucerny i na Ovocném a Uhelném trhu, v Rytířské a Železné ulici. Lampy se rozsvěcí automaticky, ale v době adventu chodí Celetnou ulicí a po Ovocném trhu lampář v dobovém obleku a lucerny rozsvěcí ručně, hlavně pro potěchu turistů.

„Návratem luceren do Prahy jsme se připojili k dalším významným metropolím, které toto romantické osvětlení zachovaly,“ řekl Deníku již dříve Pavel Klega (ODS), náměstek primátora.


Z historie

V Praze začalo svítit svítiplynem z Karlínské plynárny prvních 200 lamp 15. září 1847, 40 let po Londýně, kde bylo plynové osvětlení zavedeno nejdříve. Osvětleny tehdy byly ulice Celetná, Karlova, Na Příkopech, Národní třída, Staroměstské, Václavské a Křižovnické náměstí.

Plyn se vyráběl karbonizací, a jelikož se tehdy používal výhradně ke svícení, dostal název svítiplyn. Lidé systému nevěřili, a proto ohmatávali plynová potrubí v domnění, že jsou plná plamenů a proto horká.

Svítiplyn byl zpočátku využíván pro veřejné osvětlení a bylo zakázáno ho zavádět do soukromých bytů. Později se ale využíval i k vaření. Nejvíc plynových lamp svítilo v ulicích hlavního města v roce 1940, bylo jich téměř deset tisíc.

Poslední uhasly až v roce 1985, kdy byly převedeny na elektrický proud i v souvislosti s přechodem ze svítiplynu na zemní plyn a rušením pražských plynáren. Nyní instalované plynové lampy jsou již na zemní plyn.