VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přímá volba primátora? Může přinést chaos, říkají experti

Praha - Opoziční zastupitelé z řad České pirátské strany chtějí změnit pražský volební řád. Odborníkům i vedení města se to příliš nelíbí.

12.6.2017
SDÍLEJ:

Zasedání zastupitelstva. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Moc vybrat do čela metropole i městských částí dát do rukou obyvatel a více tak od sebe oddělit činnost zastupitelstva a rady města. To je hlavní myšlenka návrhu Pirátů, který přednesli na posledním zasedání magistrátního výboru pro legislativu. „Nemuseli bychom stále řešit paralyzovanou radu, fungovala by rozumnější forma interakce mezi radou a zastupitelstvem,“ vysvětlil předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. 

Boj proti chaosu 

Nyní totiž systém funguje tak, že rada vzniká ze zastupitelstva. Podle Pirátů tak nemůže dobře fungovat to, aby zastupitelstvo radu kontrolovalo. „Ukázalo se, že tento systém je křehký. Když dojde k neshodám, tak se změní koalice. To se stane i třikrát za volební období,“ popsal Michálek s tím, že výsledkem je chaos. 

Ve chvíli, kdy by se primátor volil přímo, byla by moc v metropoli podle Pirátů jasněji rozdělená. V čele metropole by totiž mohl stát člověk z jiné politické strany, než ze kterých by byla složená rada či zastupitelstvo.

Primátor potřebuje politickou oporu 

Stanovisko vedení města zatím není vyhraněné. Někteří ale mají jasno. „Přímá volba starostů a primátora má smysl, ale rozhodně ne tak, jak ji navrhují Piráti,“ okomentovala situaci primátorka Adriana Krnáčová. „Primátor samozřejmě potřebuje politickou oporu i v zastupitelstvu města, jinak by se stal bezvýznamnou figurkou. Pokud přímá volba, tak model, kdy si primátor může vybírat i členy rady,“ dodala. 

Jasno má také radní pro kulturu Jan Wolf. „Zvolit člověka na post starosty a primátora z jedné partaje a pak mu do rady nebo vládnoucí koalice dát jiné strany je strašné a destabilizující,“ vysvětlil. Proti změně se staví i náměstkyně primátorky pro územní rozvoj a územní plán Petra Kolínská. „Všechna zásadní rozhodnutí může podle zákona dělat pouze rada, respektive zastupitelstvo. Přirozená autorita starosty je kromě jeho schopností založená na tom, že má v zastupitelstvu většinu,“ vyjádřila se.

Chceme diskutovat 

Věc má i podle Pirátů řadu úskalí, jejich hlavním cílem je v současnosti začít o tématu diskutovat. „Myslím, že bychom to měli zvážit i s přímou volbou starostů městských částí, námi navrhovaný model se mi zdá funkčnější,“ uvedl Michálek. 

Legislativní výbor tak doporučil, aby Piráti projednali svůj návrh i s ostatními zastupitelskými kluby. Následná diskuze by také měla zahrnovat i možnou volební reformu, která by se týkala sloučení termínu voleb do zastupitelstva hlavního města s krajskými volbami. Jaké stanovisko nakonec padne, se ukáže v budoucích měsících.

Provedení změny? Složitý proces

Jasný názor na problém nemají ani odborníci. Volba konkrétních osob by totiž pravděpodobně byla pro řadu obyvatel Prahy atraktivní. Změna pořádku by ale mohla místo kýženého klidu přinést naopak chaos. 

„S tímto návrhem rozhodně nesouhlasím, protože se tím zničí demokracie. Jedná se o pokus vyjádřit bezvládí,“ okomentoval návrh politolog Bohumil Doležal. Podle advokáta Jaroslava Ortmana by změna měla smysl, pokud by platila pro celou republiku. „Osobně však po vzoru Slovenska přímou volbu starostů obcí pro celou republiku vítám,“ vysvětlil. Jisté je jedno, pokud by se někdy návrh měl naplnit, jednalo by se o velmi složitý legislativní proces. Změna by totiž čekala minimálně zákon o hlavním městě Praze, zákon o volbách do zastupitelstev obcí.

Autor: Jana Kašparová, Iva Řeřichová

12.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies