VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přímá volba primátora? Může přinést chaos, říkají experti

Praha - Opoziční zastupitelé z řad České pirátské strany chtějí změnit pražský volební řád. Odborníkům i vedení města se to příliš nelíbí.

12.6.2017
SDÍLEJ:

Zasedání zastupitelstva. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Moc vybrat do čela metropole i městských částí dát do rukou obyvatel a více tak od sebe oddělit činnost zastupitelstva a rady města. To je hlavní myšlenka návrhu Pirátů, který přednesli na posledním zasedání magistrátního výboru pro legislativu. „Nemuseli bychom stále řešit paralyzovanou radu, fungovala by rozumnější forma interakce mezi radou a zastupitelstvem,“ vysvětlil předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. 

Boj proti chaosu 

Nyní totiž systém funguje tak, že rada vzniká ze zastupitelstva. Podle Pirátů tak nemůže dobře fungovat to, aby zastupitelstvo radu kontrolovalo. „Ukázalo se, že tento systém je křehký. Když dojde k neshodám, tak se změní koalice. To se stane i třikrát za volební období,“ popsal Michálek s tím, že výsledkem je chaos. 

Ve chvíli, kdy by se primátor volil přímo, byla by moc v metropoli podle Pirátů jasněji rozdělená. V čele metropole by totiž mohl stát člověk z jiné politické strany, než ze kterých by byla složená rada či zastupitelstvo.

Primátor potřebuje politickou oporu 

Stanovisko vedení města zatím není vyhraněné. Někteří ale mají jasno. „Přímá volba starostů a primátora má smysl, ale rozhodně ne tak, jak ji navrhují Piráti,“ okomentovala situaci primátorka Adriana Krnáčová. „Primátor samozřejmě potřebuje politickou oporu i v zastupitelstvu města, jinak by se stal bezvýznamnou figurkou. Pokud přímá volba, tak model, kdy si primátor může vybírat i členy rady,“ dodala. 

Jasno má také radní pro kulturu Jan Wolf. „Zvolit člověka na post starosty a primátora z jedné partaje a pak mu do rady nebo vládnoucí koalice dát jiné strany je strašné a destabilizující,“ vysvětlil. Proti změně se staví i náměstkyně primátorky pro územní rozvoj a územní plán Petra Kolínská. „Všechna zásadní rozhodnutí může podle zákona dělat pouze rada, respektive zastupitelstvo. Přirozená autorita starosty je kromě jeho schopností založená na tom, že má v zastupitelstvu většinu,“ vyjádřila se.

Chceme diskutovat 

Věc má i podle Pirátů řadu úskalí, jejich hlavním cílem je v současnosti začít o tématu diskutovat. „Myslím, že bychom to měli zvážit i s přímou volbou starostů městských částí, námi navrhovaný model se mi zdá funkčnější,“ uvedl Michálek. 

Legislativní výbor tak doporučil, aby Piráti projednali svůj návrh i s ostatními zastupitelskými kluby. Následná diskuze by také měla zahrnovat i možnou volební reformu, která by se týkala sloučení termínu voleb do zastupitelstva hlavního města s krajskými volbami. Jaké stanovisko nakonec padne, se ukáže v budoucích měsících.

Provedení změny? Složitý proces

Jasný názor na problém nemají ani odborníci. Volba konkrétních osob by totiž pravděpodobně byla pro řadu obyvatel Prahy atraktivní. Změna pořádku by ale mohla místo kýženého klidu přinést naopak chaos. 

„S tímto návrhem rozhodně nesouhlasím, protože se tím zničí demokracie. Jedná se o pokus vyjádřit bezvládí,“ okomentoval návrh politolog Bohumil Doležal. Podle advokáta Jaroslava Ortmana by změna měla smysl, pokud by platila pro celou republiku. „Osobně však po vzoru Slovenska přímou volbu starostů obcí pro celou republiku vítám,“ vysvětlil. Jisté je jedno, pokud by se někdy návrh měl naplnit, jednalo by se o velmi složitý legislativní proces. Změna by totiž čekala minimálně zákon o hlavním městě Praze, zákon o volbách do zastupitelstev obcí.

Autor: Jana Kašparová, Iva Řeřichová

12.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení