VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha připravuje stavbu dalších kolektorů

Nové Město- Tunely pro sítě povedou pod Hlávkovým mostem, z Klárova na Smíchov a pod Revoluční ulicí.

27.6.2008
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Zaměstnaci Metrostavu slavnostně uložili 26. června sošku sv. Barbory, která je patronkou horníků a všech pracujících v podzemí, do kolektorů na Václavském náměstí. Foto: Ivan Babej

Ačkoli má Praha už nyní jeden z nejrozsáhlejších kolektorových systémů ze světových metropolí, pokračuje s budováním dalších kolektorů. V současnosti vzniká jeden pod Václavským náměstím a připravují se další tunely pro inženýrské sítě pod Vltavou mezi Karlovým a Smíchovem, pod Revoluční ulicí a v blízkosti Hlávkova mostu.

S dokončením kolektoru pod Václavským náměstím se počítá v září příštího roku. Délka hlavní trasy je 190 metrů a z ní bude vyraženo 14 domovních přípojek, každá přibližně dvanáct metrů dlouhá.

Kolektor vede v trase třicet let starého vodovodního kanálu, který město vybudovalo v sedmdesátých letech minulého století při výstavbě trasy A pražského metra.

Nejdříve kolektor, potom most

Tunel pro sítě po dokončení propojí dokončený kolektor Vodičkova s provozovaným kolektorem Příkopy a také s dalšími dvěma kolektory pod Václavským náměstím. Deníku se podařilo zjistit, že z plánovaných kolektorů má u vedení města prioritu ten vedle Hlávkova mostu. Bez něj by se totiž prodražila oprava tohoto mostu, který vede přes ostrov Štvanice a kvůli silnému provozu na magistrále je ve špatném technickém stavu.

Málokdo ví, že uvnitř mostu vedou inženýrské sítě, jako jsou například plynovody či elektrické kabely a jejich dočasná přeložka by zdražila opravu mostu o desítky milionů korun. „Proto chceme začít stavbu kolektoru dlouhého zhruba 410 metrů co nejdříve, aby mohla být po roce 2010 provedena oprava mostu,“ uvedl náměstek primátora Pavel Klega.

Kabelovod zachrání Smíchov

Po dokončení tohoto kolektoru začne výstavba dva kilometry dlouhého tunelového propojení mezi Karlovem a Smíchovem. Přibližně v podobné trase staví Pražská energetika kabelovod. „Probíhá poslední fáze výstavby, se zahájením provozu počítáme ještě letos,“ řekl Deníku mluvčí společnosti Petr Holubec.

Díky kabelovodu bude zažehnána hrozba energetická krize na Smíchově, takže město nemusí s kolektorem pro různé sítě, včetně těch pro rozvod elektřiny, tolik spěchat. Přibližně kilometr dlouhý kolektor vznikne po roce 2010 pod ulicí Revoluční a umožní připojení severního předmostí Hlávkova mostu a také rekonstrukci sítí v ulicích Revoluční a Dlouhá.

Infobox

Pražské kolektory mají délku bezmála 90 kilometrů. Základní síť v centru města je tvořena již zprovozněnými kolektory Rudolfinum, Nová radnice, Celetná, Tylovo divadlo, Rytířská, Václavské náměstí, Panská, Opletalova, Příkopy, spojení ke Státní opeře, na Anenské náměstí, na náměstí I. P. Pavlova, nábřeží Ludvíka Svobody a na Žižkov. Nejstarší kolektor byl uveden do provozu v roce 1971 na sídlišti Ďáblice.

Autor: Jan Puci

27.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení