Byl to jeden z nejsmutnějších víkendů v Praze za poslední roky. V Soukenické ulici v centru města, kde se v pátek po poledni propadly v rekonstruovaném domě čtyři stropy, zahynuli čtyři dělníci.

Podařilo se je vyprostit až v noci ze soboty na neděli, lékař na místě už pouze konstatoval smrt všech zavalených. Práce hasičů byly velmi náročné a komplikované. Museli se vypořádat s více než 3,5 metru suti, která dělníky zasypala.

Desítky hodin, desítky hasičů

Několikrát bylo nutné také záchrannou akci přerušit, statika domu byla narušená a hrozilo další zřícení části objektu.

„Záchranné práce po téměř čtyřiceti hodinách skončily, pod sutinami by už nikdo být neměl. Čtvrtého dělníka jsme našli v neděli kolem čtvrté ráno, zhruba tři metry dál od třetí oběti,“ sdělil Vít Pernica, mluvčí pražských hasičů s tím, že psovodi ještě několikrát se psy zbylé sutiny prošli, aby bylo možné zcela vyloučit, že by pod troskami ještě někdo mohl být.

Snažili se utéct

První dva muži, jež se podařilo nalézt v sobotu v noci, se nacházeli u schodiště, další dva u protilehlé stěny. Podle Víta Pernici to vypadalo, že se všichni snažili utéct k východu, ale je to jen domněnka.

Na záchranné akci se od pátku do neděle podílely desítky hasičů, policisté, psovodi, přistavena byla i těžká technika, přesněji bagry, stroj na odsávání sutin a speciální jeřáb.

Nebezpečné hledání

Dělníky, kteří zřejmě pocházeli z Bulharska a Rumunska, by se zřejmě podařilo najít mnohem dříve. Jenže práce komplikovala špatná statika domu, takže bylo nutné hned několikrát akci přerušit. Definitivně se podařilo místo zabezpečit až v sobotu okolo šesté hodiny odpoledne. Pak se vše hodně zrychlilo.

„Hasiči museli doslova několikrát ve vteřinách opustit místo, protože hrozilo nějakým způsobem zřícení celé konstrukce,“ potvrdil potíže Pernica. I rychlejší zásah by však dělníkům zřejmě nepomohl, zřítilo se na ně několik tun suti.

Důležité momenty záchranné akce

PÁTEK:
12.45 Záchranáři, hasiči i policie dostávají oznámení o propadu stropů rekonstruovaného domu v Soukenické ulici.
13.35 Hasiči jsou připraveni zahájit evakuaci okolních domů.
13.40 Kynologové se psi prozkoumávají místo neštěstí.
14.30 Psi označili dvě místa, kde by mohli být až pod čtyřmetrovou vrstvou sutin zasypaní dělníci.
15.20 Podařilo se najít dvě přilby, oněco později také kolečko.
18.10 Na místo dorazil sací bagr, který má urychlit práce.
19.20 Záchranáři museli přerušit akci kvůli nebezpečnému pohybu zbývajících zdí. Později se vracejí a pokračují celou noc.

SOBOTA:
13.25 Vyprošťovací práce musely být opět přerušeny.
18.10 Hasiči definitivně zajistili trhlinu ve zdi.
21.55 Záchranáři objevili v sutinách domu tělo prvního dělníka.
22.05 Hasiči nalezli druhé tělo.

NEDĚLE:
1.40 Záchranáři našli třetí tělo.
4.20 Byl objeven i čtvrtý mrtvý dělník. Psi ještě prozkoumají objekt a poté hasiči ukončují záchranářské práce.

Policie začala vyslýchat

Už o víkendu zahájila policie vyšetřování. „Mimo jiné jsme zajistili i stavební deník. Jsme v kontaktu se stavbyvedoucím, ale zatím nemůžeme nic potvrdit ani vyvrátit. Musíme také vyslechnout všechny svědky, kteří mohli něco vidět,“ informovala pražská policejní mluvčí Iva Knolová.

Statik hlavní města Petr Macháň předem odhadl dvě možné příčiny nehody. „Na vině mohl být neodborný zásah do nosné zdi v suterénu budovy. Možné také je, že neštěstí vyvolaly stavební úpravy v horních patrech,“ konstatoval s tím, že přesnou příčinu nehody bude možné určit až po dalších ohledáních budovy.

Kde se stala chyba?

Okolo případu se ihned vyrojila celá řada pochybností. „Nedokážu si představit, jak mohlo k události dojít, určitě jsme měli všechna potřebná povolení a postupovali jsme podle plánu,“ tvrdil v pátek večer zástupce společnosti Sting Praha, která dům rekonstruovala.

Podle některých místních obyvatel to ale není pravda a v domě se při pracích rozhodně nedodržovaly všechny předpisy. Podle svědků údajně další dělníci ze stavby po neštěstí utíkali, což mimo jiné poukazuje na spekulace, že se na místě načerno pracovalo a rekonstrukce byla po právní stránce podezřelá.

Objekt má patřit společnosti Galerie–Sen. V jejím sídle se však žádný zástupce nenacházel.

Prověří i další domy

Tragédii se zabývá také Praha 1. I její starosta Petr Hejma (ODS) včera potvrdil, že rekonstrukce nebyla v pořádku. „S velkou pravděpodobností zde probíhaly práce nad rámec vydaných povolení. Bohužel je špatné, že majitel objektu v podstatě nevyvinul žádnou aktivitu a v podstatě nikdo s ním není v kontaktu. V souvislosti s neštěstím už jsme také vytipovali 14 domů, které nyní projdou důkladnou revizí,“ uzavřel Hejma.

Místo nyní zkoumají a hlídají policisté, kteří zatím případ vyšetřují jako ublížení na zdraví.