Asi dvě stě lidí se o víkendu shromáždilo na Náměstí Hrdinů u pankrácké věznice v Praze 4. Odhaloval se zde pomník Miladě Horákové, popravené komunistickým režimem po vykonsutrovaném procesu v roce 1950. Na pomník však přispěli také komunisté. Od akce proto distancovala Konfederace politických vězňů, i Praha 4.

Přihlížející dnes ráno neskrývali dojetí. „ Jděte do borů, dívejte se na krásné a všude budeme spolu. Dívejte se na lidi kolem, uvidíte mě v nich. Nejsem bezradná a zoufalá. Je to ve mně tak klidné, poněvadž mám klid ve svém svědomí. V boji se padá. A co jiného je život než boj,“ napsala Milada Horáková v noci před popravou, který dnes na Náměstí hrdinů zazněl.

Při slavnostním aktu vystoupili zástupci České strany národně socialistické (ČSNS) a Masarykovy demokratické strany (MDS), z jejichž iniciativy se sbírka na pomník realizovala. Vzpomněli život a politický odkaz Horákové a její věrnost odkazu prvních českých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Eduarda Beneše.

Projev měl také předseda ČSSD, Jiří Paroubek a předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Ten připomněl, že na pomník finančně přispěli také komunisté. „Vnímám to jako pokus o symbolickou omluvu za čin, který nelze omluvit. Lze se jen posunout někam dál,“ řekl Vlček.

To, že komunisté na pomník přispěli, vyvolalo rozruch. Od celé akce se proto distancovali jak političtí vězni, tak zastupitelstvo Prahy 4, které na pomník přispělo částkou 200 tisíc Kč. „Považujeme to za urážku památky Horákové a od pomníku se distancujeme,“ vyjádřili svůj nesouhlas na svých internetových stránkách političní vězňové.

„Považujeme za skandální, aby členové komunistické strany, která Miladu Horákovou popravila, přispívali na její pomník. Osobu a statečnost Milady Horákové ctíme, a proto jsme se také zasadili o to, aby na území Prahy 4 vzniklo Gymnázium Milady Horákové. Plně se ztotožňujeme a chápeme stanovisko Konfederace politických vězňů,“ řekl Deníku starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Organizátory akce tyto rozbroje mrzí. „S žádostí o příspěvek jsme se obraceli na všechny, na parlament, magistrát. Výsledek byl ale mizivý, snad kvůli lidské lhostejnosti a zapomnění,“ vysvětlil Bohdan Babinec z ČSNS. I ostatní z jeho strany se shodují na tom, že kdyby dal peníze někdo jiný, nemuseli by přijímat peníze od komunistů.

S financováním pomníku pomohl výrazně také Jiří Paroubek (ČSSD). Na boku pomníku je proto vytesáno jeho jméno. Podle politických vězňů je to ale populistické a nedůstojné. „ O tom, že tam bude moje jméno, jsem nevěděl,“ řekl Paroubek Deníku.

Na závěr zazněla Česká státní hymna. Po jejím skončení připojil aktivista Jan Šinágl, který se pravidelně politických akcí účastí, ještě slovenskou hymnu. „Horáková přece žila a umírala za Československo,“ vysvětlil.

Součástí pomníku je také zatím provizorní deska se 234 jmény obětí komunismu. Ta se na základě podnětů občanů bude upravovat. Definitivní podobu dostane až v květnu příštího roku.