VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páter: Velikonoce nám dávají naději, bez níž člověk nemůže žít

Jižní Město /ROZHOVOR/ - Velikonoce jsou pro věřící křesťany nejdůležitějšími svátky liturgického roku. Zároveň se u nich více než u jiných svátků projevuje prolínání s lidovými zvyky a tradicemi. O současném slavení těchto svátků jsme hovořili s páterem Mariuszem Kuźniarem, farářem Komunitního centra Matky Terezy na Jižním Městě.

8.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ludmila Orvošová

Setkáváte se o Velikonocích také s vyšší návštěvou bohoslužeb, kdy přicházejí i nevěřící, jako je tomu o Vánocích?

Možná, že na Vánoce chodí přece jen více lidí, kteří nemají úzký vztah k víře, ale prožívají je jako velkou tradici. Má to své kouzlo: jesličky, sníh, zpívají se koledy. Lidé rádi vzpomínají na dětství, ozve se v nich nostalgie. Jsou ovšem také věřící, kteří nechodí do kostela pravidelně, ale alespoň o těch svátcích cítí potřebu tam zajít. Na Velikonoce přichází více lidí, ale ne tolik jako na Vánoce ty jsou u nás ve větší oblibě.

Co se děje o Velikonocích v kostelích?

Na Zelený čtvrtek se všichni pražští kněží sešli se svým arcibiskupem kardinálem Dukou v katedrále a obnovovali tam své kněžské závazky. Při této mši se také světí oleje, které kněží odvezou do svých farností a během roku je používají k různým liturgickým úkonům. Odpoledne je vzpomínka na poslední večeři Páně a je tam obřad umývání nohou symbolizující pokoru a službu bližním. V pátek odpoledne se potom kráčí spolu s Kristem křížovou cestou a večer během obřadů se zpívají pašije. Pak až do sobotního večera je ticho je to doba očekávání třetího dne, kdy Kristus vstal z mrtvých.

A obřady nedělní začínají vlastně už v noci?

Ano, říká se tomu vigilie bdění a slaví se to večer po západu slunce a v některých zemích až za svítání, tedy v noci ze soboty na neděli. Během vigilie se udělují křty dospělých v pražské arcidiecézi je jich poměrně dost, přibližně 150. V neděli pokračují oslavy zmrtvýchvstání Krista, liturgie má děkovný ráz a přicházejí hlavně lidé, kteří nemohli přijít v sobotu večer.

PÁTER Mariusz Kuźniar.  Jak zde na Jižním Městě, největším sídlišti v Praze, vypadá život křesťanské komunity?

Vyplývá z charakteru sídlišť: lidé tu jsou v anonymitě, je tu velká fluktuace lidé se stěhují, dojíždějí do zaměstnání a vracejí se sem jen vyspat, byty se pronajímají. Je tu už také poměrně dost starých lidí.

I proto se zde v Komunitním centru Matky Terezy snažíme vytvořit jistou alternativu či doplněk služeb obce. Kromě naplnění duchovních potřeb tu lidé nalézají i alternativu trávení volného času. Pořádáme tu koncerty, promítání filmů s duchovní tématikou, přednášky atd.

Také jsem tu viděl cizince. Je to náhoda, nebo sem chodí často?

Dříve tady byla korejská komunita, ale ta se později přesunula do Dejvic, kde se scházejí v pastoračním středisku u sv. Vojtěcha. Jsou tu ovšem i jiné národnosti, dost Slováků, Ukrajinců atd. Ke každému hledáme individuální přístup. Máme tu křesťanský sportovní klub, klub důchodců, jsou tu skauti, je tu mateřské centrum náplň centra je opravdu bohatá. Více o programu se lze dozvědět na našich webových stránkách www.kcmt.cz.

Jaké je vaše poselství k Velikonocům pro naše čtenáře?

Kristovo zmrtvýchvstání nám dává perspektivu, naději, bez které člověk nemůže žít. Všichni se dostáváme do těžkých, bolestných situací. Mezi bolestí a radostí, mezi nouzí a štěstím ční hluboká propast. Naděje nad ní staví most.

Autor: Jan Horák

8.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení