VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parky zpříjemní dráha pro bruslaře nebo čítárna

Praha - Nejvýznamnější parky v metropoli čekají úpravy za desítky milionů korun. Na Letné možná už příští rok vznikne dráha pro bruslaře, na nové hřiště včetně potřebného zázemí se mohou Pražané těšit v Oboře Hvězda.

31.10.2016
SDÍLEJ:

Kilometrový okruh pro bruslaře by měl vzniknout v parku podél pískové plochy na Letenské pláni. Zároveň se počítá i s vybudováním zázemí pro návštěvníky.Foto: DENÍK/ Pavel Sonnek

Letenské sady prochází už několik let postupnou revitalizací, například letos se pracovalo na západním okraji kolem Hanavského pavilonu. Na příští rok ale Praha chystá obnovu části uprostřed parku, která vede podél pískové plochy na Letenské pláni.

Počítá se s dolněním mobiliáře 

Hlavní novinkou má být položení nového jemného asfaltu na cesty, aby tak vznikl zhruba kilometrový okruh pro bruslaře. Zároveň se zde počítá i s dostatečným zázemím. „Na jednom místě budou vybudovány nové veřejné toalety, občerstvení, případně půjčovna sportovních potřeb," říká vedoucí oddělení péče o zeleň na pražském magistrátu Dan Frantík.

Kromě toho se počítá i s úpravou navazujících ploch a s doplněním mobiliáře. Náklady by měly celkem přijít na 25 milionů korun. Na projekt je už vydané územní rozhodnutí a přes zimu by Praha měla získat i stavební povolení. Zatím však není jasné, zda se s projektem počítá i v rozpočtu města na příští rok.

Ve Hvězdě vznikne dětské hřiště 

Novinky plánují i v Oboře Hvězda v Praze 6. Letos se tady opravovala část historické zdi na okraji severní části areálu. Na tyto práce má příští rok navázat vybudování velkého dětského hřiště na bývalé zahradě náležící k domu oborníka poblíž libocké brány. Nahradit má stávající hřiště, které se nachází nedaleko v zalesněné části.

Součástí projektu za 15 milionů korun je demolice nevyhovujících objektů pro údržbu obory, které nahradí nová lehká stavba, kde budou prostory i pro správce a vzniknou zde veřejné toalety. Z bývalé stodoly oborníka se stane altán s pergolou. Hřiště bude osazeno novými dřevěnými prvky, aby zapadly do prostředí okolní přírody. Naopak kovové vybavení z původního hřiště se přesune do jiných parků.

Ve stromovce umělci vytvoří čítárnu 

Stavební ruch by měl být slyšet v roce 2017 i ze Stromovky. Poslední dva roky prošla centrální část parku nákladnou obnovou rybníků a dokonce vznikly i nové vodní plochy.

Těžká technika však okolí poničila, proto má v průběhu příštího roku přijít na řadu úprava okolních cest a trávníků. Třicet let staré parkové stezky z litého asfaltu se promění na mlatové chodníky, u některých se změní i jejich dispozice.

Úpravy by měly skončit příští rok 

Podle Dana Frantíka se má stát oblast kolem rybníků klidovou částí, kde bude doplněn mobiliář a nová výsadba. Navržena je zde i takzvaná čítárna, kterou má tvořit shluk umělecky zpracovaných lavic.

„Velké úpravy ve Stromovce chceme příští rok definitivně dokončit, aby se zde dalších dvacet let nemuselo nic zásadního dělat. Samotná realizace může trvat kolem šesti měsíců a vyjde na 45 milionů korun," tvrdí vedoucí oddělení péče o zeleň. Chystaná rekonstrukce sousední Šlechtovky podle něj obnovované cesty nijak neohrozí.

Park na Petříně se propojí zahradami 

Magistrát má připravený i projekt na revitalizaci parku kolem Petřínské rozhledny v centru hlavního města, který by ho mohl proměnit v příštích dvou letech. Vzniknout by zde mělo pro odpočinek nové náměstíčko, naopak zmizí nevzhledný stánek s občerstvením.

Opravou projdou kaple křížové cesty a počítá se i s celkovou obnovou povrchů, vegetace, trávníků a mobiliáře. Už nyní zde ale finišují bourací práce na zdi, která park odděluje od zahrad Strahovského kláštera. Nově tak budou obě zelené plochy průchozí.

Na Vítkově se řeší průchody z Karlína 

V současnosti se připravuje i studie na zásadní revitalizaci vrchu Vítkov. Se začátkem samotných úprav se ale počítá nejdříve v roce 2018, práce by pak měly být rozděleny do několika etap. Magistrát o možné podobě jedná i s radnicemi Prahy 3 a Prahy 8, které s parkem sousedí.

Nejvíce se aktuálně řeší vstupy do parku, které zejména z Karlína až na jednu výjimku, zcela chybí. Jednoduchá řešení ale komplikuje vlaková trať, která vede po hraně Vítkova.

Možností je vybudování výtahů, nebo podchodů, jedná se však o velmi nákladné návrhy. Definitivní rozhodnutí proto zatím nepadlo. Každopádně po obnově parku by se mohla zpřístupnit neprostupná jižní část, změnit vzhled má také rozlehlé parkoviště u Národního památníku, ale počítá se například i s vybu- dováním nových vodních prvků.

Čtěte také: Obyvatelé Letné si přáli spoustu stromů. Proto tam plánují nový zelený bulvár

Autor: Matěj Ludvík

31.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda Senátu Milan Štěch.
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení