VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Park hrůzy u hlavního nádraží se změní v útulné místo

Nové Město - Po revitalizaci užby neměly býtVrchlického sady útočištěm pro bezdomovce a narkomany. Jedná sei o tramvajové trati přímo khlavnímu nádraží.

9.6.2009 1
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

PRAŽSKÝ SHERWOOD. Vrchlického sady projdou revitalizací a měly by se změnit v příjemnější místo pro obyvatele i návštěvníky metropole.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

„Hej, nemáš cigáro?“ pokřikuje na kolemjdoucí zarostlý muž, jehož domovem je nedaleká lavička. O kus dál leží v trávě další, zřejmě jeho parťák. Místo, jímž je o strach projít nejen po setmění.

Vrchlického sady u hlavního nádraží by se ale měly změnit k nepoznání. Alespoň takové jsou plány. Přibližně šest hektarů velká plocha by tak měla projít proměnou společně s dokončením třetí etapy oprav nádraží.

Pojedou tudy tramvaje?

Jednou z možností je i to, že by park protínala tramvajová linka. „Dohodli jsme se s vedením Prahy 1 a zafinancovali jsme projekt na revitalizaci Vrchlického sadů. Zbytek je nyní v rukou Prahy 1. Určitě chceme, aby byl park více otevřen veřejnosti a lidé ho rádi navštěvovali, což by je v návaznosti mělo přilákat i na hlavní nádraží. A naopak, nechceme, aby nádraží bylo jen pro cestující, ale pro všechny,“ vysvětlil Martin Hamšík, mluvčí společnosti Grandi Stazioni ČR, která má opravy hlavního nádraží na starosti.

„Šlo tam o vzájemné plnění, Praha 1 na oplátku odpustila společnosti Grandi Stazioni poplatky za zábor veřejného prostranství,“ doplnil místostarosta Prahy 1 Karel Koželuh (SNK-ED) a dodal: „Problémem jsou především finance. Celkové náklady na revitalizaci jsou vyčísleny na 320 milionů korun. Kdyby se peníze našly ještě letos, mohl by se celý projekt realizovat již v příštím roce.“

Úpravy přinesou více bezpečí

Návrh na přeměnu neútulného parku vypracovala architektka Hana Zachová, pod jejíž taktovkou by se sady měly proměnit v útulné místo pro relaxaci. Projekt je nyní připravený ke stavebnímu řízení. Jeho součástí je revitalizace zeleně a úprava terénu, vybudování fontán a květinových záhonů, odstranění některých nevhodných skulptur a ventilačních šachet z metra, instalace nového mobiliáře i úprava cest.

„Tak jako se mění struktura obchodů a služeb v nádražní hale, mělo by se změnit i sociální složení návštěvníků parku, který by měl být mnohem bezpečnější. Přispěje k tomu celkové zprůhlednění: bezpečnostní osvětlení a permanentní dohled policie. Navíc již nyní je celý park plně pokrytý kamerovým systémem. Nechali jsme odstranit stánky s občerstvením před nádražím, které skýtaly určitým skupinám lidí dostatečné zázemí. Návrh na revitalizaci parku počítá i s tím, že by ho mohly protínat tramvajové koleje v případě, že se Praha pro tuto variantu v budoucnu rozhodne,“ řekl Koželuh.

Prověřeny jsou varianty vedení tramvajové trati Wilsonovou ulicí přes Vrchlického sady do Opletalovy ulice, s cílem zlepšit přestupní vazby od hlavního nádraží na MHD. Odborníci však považují návrhy za technicky, ale i urbanisticky nevhodné. Nadále tak zůstává možnost vedení tramvají z Václavského náměstí k hlavnímu nádraží pouze Opletalovou ulicí.

Přes "své" nádraží se vrátí americký prezident

Současně s rekonstrukcí bude před budovou nádraží znovu instalována kopie původní sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, kterou zaplatí spolek American friends of Czech Republic.

„Parkem dnes lidé pouze procházejí. Chceme ale, aby se zde zdrželi, vybudujeme proto i vycházkové trasy,“ dodal Koželuh.

Změny vítají i Pražané. „Park si určitě úpravy zaslouží. Hlavně jde ale o to, aby se sem lidé nebáli chodit. Zatím jsem osobně vždy rád, když se tady večer dostanu do metra a odjíždím odsud. Necítím se tu nejbezpečněji,“ řekl Deníku Štepán Bernášek z Prahy 5.

JAN PIROCH, LUKÁŠ MAREK

Proslulý Sherwood se zbaví zbojníků

Vrchlického sady před hlavním nádražím jsou proslulé svojí nevlídností. Kvůli narkomanům, bezdomovcům a jiným podivným existencím, které se v parku vyskytují, se mu všichni vyhýbají, jak jen mohou.

Park je také hrozivou vizitkou Prahy pro zahraniční turisty přijíždějící do metropole vlakem. Proslulý Sherwood je první, co z naší matičky vidí, a jak je známo, první dojem je nejdůležitější.

To vše se snad brzy změní v souvislosti s plánovanou revitalizací. Bylo by také nesmyslné, aby modernizací prošla celá budova nádraží, ve které mají být luxusní obchody, a před ní by se v trávě povalovali opilci a kolemjdoucí by obtěžovaly žebračky.

Prahu 1 i magistrát ale čeká ještě hodně práce a vynaložených finančních prostředků, než se jim podaří sady polidštit a než se změní smýšlení Pražanů o tomto místě. V jedné části je již nyní dětské hřiště, které je určitě čisté a hlídané, ale upřímně řečeno, nedokážu si zatím představit, že by se park stal cílovou víkendovou destinací naší rodiny.

JAN PIROCH

9.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení