VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prahu zastíní další mrakodrapy

Krč - Velkolepý projekt může narazit na územní plán i na nevůli UNESCO. O nové luxusní byty ani kanceláře není zájem.

16.4.2011 8
SDÍLEJ:

Na okraji Pankrácké pláně se schyluje ke stavbě dalších dvou obřích budov. Výškou možná narazí na územní plán i na doporučení UNESCO.Foto: Deník

Do panoramatu velké Prahy by se v budoucnu mohly zakousnout další „vylámané zuby“ v podobě dvou velkolepých železobetonových dvojčat.

Podle plánu vrhnou stín na několik šestipodlažních paneláků stojících na samém kraji pankrácké pláně mezi Krčskou a Olbrachtovou ulicí. Investor projektu s názvem Rezidence výhledy Pankrác AD1 development počítá s tím, že ve dvou 84 metrů vysokých budovách o 26 nadzemních podlažích najde bydlení zhruba 750 lidí.

„Přicházíme s plánem výstavby 540 metrů čtverečních kancelářských prostor a 216 bytů všech možných kategorií. Ve třech podzemních podlažích bude 370 parkovacích míst,“ uvádí v dokumentaci developer AD1.

Doplňuje, že samý vrchol mohutných staveb, tedy šestadvacáté patro nabídne prostor pro nejnáročnější klienty.

„Tyto rezidence zaujmou celé podlaží,“ říká investor. Oproti tomu první nadzemní patro podle něj bude patřit občanské vybavenosti. „Půjde o fitness, prodejny, restaurace či administrativní plochy. První podlaží se stane jádrem celého areálu. Propojí obě budovy v jeden celek,“ dodává investor.

Je však v tuto chvíli v Praze zájem o podobnou stavbu? Oslovený znalec v oblasti realit Filip Černý je přesvědčen, že odhadovaná investice v řádu dvou miliard korun by byla velmi riskantní. „Její návratnost spatřuji jako nereálnou. V Praze najdete stovky nových bytů v těch nejmodernějších rezidencích, které zejí prázdnotou,“ varuje Černý. Studentka sociální geografie Kristýna Meislová situaci zmapovala a upozorňuje: „Sluneční věž, Central Park, Rezidence Jeseninova, Rezidence Korunní i Zelené město Jarov. Tam všude leží nové byty ladem. Nová rezidence na Pankráci se může velmi snadno zařadit do tohoto seznamu.“

Záměr postavit čtyřiaosmdesátimetrová železobetonová dvojčata na Pankrácké pláni je zatím jen na papíře. Investor ale už v únoru podal oznámení k posouzení vlivu stavby na životní prostředí EIA. Narazit by však mohl
v první řadě na limity územního plánu.

Projektu osudným se může stát právě zmiňované sousedství s šestipodlažními panelovými domy. Územní plán totiž jasně stanoví, že nové budovy, které na pláni vyrostou, nesmějí více než o dvě podlaží převyšovat okolní zástavbu.

Podle nejmenovaného úředníka hlavního města však bude záležet na výkladu této podmínky. Za okolní zástavbu je podle něj možno považovat také 600 metrů vzdálenou věž City Tower, která je se svými 109 metry nejvyšší stavbou v České republice.

Varování od UNESCO

Kristýna Meislová rovněž připomíná problémy, které doprovázely developerský záměr firmy ECM Real Estate Development. Ta v dubnu 2010 na Pankrácké pláni zahájila výstavbu několika mrakodrapů v rámci projektu City. „Už před zahájením samotné výstavby varovalo UNESCO Prahu před necitlivými zásahy do panoramatu Prahy,“ říká.

„109 metrů vysoký projekt City by mohl vést k vyškrtnutí města ze seznamu významných kulturních památek,“ upozorňovali už v roce 2008 komisaři UNESCO. Zároveň doporučili maximální výšku případných dalších nových staveb v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace v rozmezí 60 až 70 metrů.

Jenže, jak bylo zmíněno, Rezidence výhledy má být vysoká 84 metrů. Zatím není zcela zřejmé, zda vůbec dojde k její realizaci. Také výstavba City Tower byla pozastavena, bez toho, aniž by před tím byla na doporučení UNESCO upravena a nebezpečí vyškrtnutí ze seznamu památek tak není zcela zažehnáno.

Čtěte také: Veřejnost se vzbouřila. Vadí jí obří mrakodrap na starém Chodově

Autor: Jakub Krupka

16.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení