Dnes tu lidé žijí nedobrovolně, za pár let budou za místa k životu na Pankráci draze platit. Nejslavnější pražské vězení má podle plánů pražského magistrátu zaniknout. Místo něj vyhradila městská rada prostor pro byty, obchodní centa a kancelářské prostory.

Vězni se přestěhují

Tisícovka vězňů a obviněných tráví denně svůj život ve vazební věznici na Pankráci. Již brzy pro ně začne ministerstvo spravedlnosti hledat nový prostor. Městská rada odhlasovala změnu územního plánu této lokality. Stejně jako na řadě dalších míst v metropoli zde má stát nové městské centrum.

„Chceme, aby na těchto místech vyrostlo plnohodnotné městské území, ne jen kancelářské plochy či obchodní centrum,“ objasnil radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS).

Zůstane jen soud

Lidé z radnice tvrdí, že změna vychází z podnětu ministerstva spravedlnosti. Ministerstvo prý nechce investovat miliardu korun do nutných nákladných oprav věznice a navrhlo městu její odkoupení. Ředitelka odboru územního plánu Jitka Cvetlerová potvrdila, že se plán týká celého areálu věznice kromě přilehlé soudní budovy, která je na seznamu památek.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ovšem před nedávnem řekl, že se budova věznice až do konce volebního období prodávat nebude. „Jsme v polovině volebního období, na stavbu nové věznice není čas,“ řekl ministr Pospíšil České televizi. Přitom ale připustil, že by ministerstvo mohlo zpeněžit okolní pozemky. Pospíšil si proto nechal vypracovat analýzu, zda by jejich prodejem získalo dostatek peněz na výstavbu nového vězení.

Zatím není rozhodnuto

V současné době již ministerstvo spravedlnosti možný prodej věznice nezavrhuje. Konkrétnější však jeho zástupci být nechtějí. Najít náhradu nebude snadné „Diskutuje se o více možných variantách, konečné rozhodnutí zatím nepadlo,“ odpověděla neurčitě tisková mluvčí úřadu Zuzana Steinerová. Jasno by mohlo být do konce letošního roku.

V případě souhlasného stanoviska ministerstva by magistrát mohl soutěž na nové využití vyhlásit už v příštím roce.

Pankrácká věznice je nejstarším zařízením svého druhu v Praze, první vězně tam soud poslal ještě za vlády císaře Františka Josefa v roce 1889. V té době ji ale ještě neobklopovaly obytné domy. Najít za jejích přibližně tisíc míst náhradu nebude lehké, počet vězňů v České republice rok od roku roste a v současnosti dosahuje přes dvacet tisíc lidí.