VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pankrácké výškové budovy čeká další rozhodovací krok

Praha -Budou stát na Pankráci dva výškové domy, nebo ne? Praha 4 nečeká na zprávu UNESCO a jedná s investorem.

12.3.2008
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

BUDOU, ČI NEBUDOU? V pátek může být jasněji.Foto: Vizualizace: ECM

Odpověď na tuto otázku bude jasnější po čtvrtku 13. a pátku 14. března. V tyto dva dny se totiž na stavebním odboru Prahy 4 koná ústní slyšení k oběma stavbám.

U ústního slyšení se rozhodne opovolení k umístění stavby. Toto povoleníje nezbytnou podmínkou pro povolení stavební.

Ústní jednání bude probíhat dva dny – každý den se bude hovořit o jedné ze staveb projektu nazvaného City Epoque společnosti ECM. Jeden den budou prezentovány informace o bytovém domu ve tvaru písmene V, další den o hotelu ve tvaru válce. Obě budovy se svou výškou rovnají někdejšímu Motokovu, který má 103 metry a stojí těsně u místa plánované výstavby.

Neveřejná jednání

Jednání, která začínají ve čtvrtek od 13 hodin a v pátek od 10 hodin, budou neveřejná. Přístup na ně kromě úřadů statní správy a samosprávy bude mít pouze investor a tři občanská sdružení, jež v minulosti svorně výstavbu výškových budov kritizovala. Kritiku sklidila i naplánovaná ústní jednání.

Čtyřem občanským sdružením se nelíbí, že ústní jednání přicházejí ještě před stanoviskem UNESCO, které vyslalo na přelomu února a března do Prahy misi. Zpráva z ní má být hotova v květnu. Stanovisko by mohlo být známé po konferenci UNESCO v červnu.

Chybí dopravní řešení

Sdružením se nezdá ani to, že povolovací řízení ke stavbě pokračují ve chvíli, kdy má dokumentace nedostatky a plánované rozšíření magistrály na Pankrác zatím nezískalo stavební povolení.

„Některé důležité dokumenty zcela chybí. Domníváme se, že stavební úřad by měl řízení zastavit,“ uvedl právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí, které je účastníkem řízení. Konkrétní nedostatky a chybějící lejstra ovšem konkrétně před jednáním jmenovat nechtěl.

„Dokud nebude schváleno nové dopravní řešení celé Pankráce, není možné stavět další budovy,“ dodala za Občanskou iniciativu Pankrác Marie Janoušková.

Stanovisko UNESCO není podmínka

Praha 4 s výhradami ale nesouhlasí. „Stanovisko organizace UNESCO není ve stavebním zákonu zahrnuto, a proto jím stavební úřad nesmí vydání rozhodnutí podmiňovat. Návrh investora zamítne pouze v případě, nejsou-li dodrženy zákonem dané podmínky,“ uvedla mluvčí úřadu Městské části Praha 4 Markéta Aulová.

Zda jsou všechny podmínky zákonné, se ukáže po ústních jednáních. Stavební úřad se totiž bude muset vypořádat se všemi písemnými námitkami občanských sdružení. Ty navíc mají ještě možnost odvolání proti rozhodnutí k magistrátu.

Autor: Hana Válková

12.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení