Zastavte pankrácký projekt a postarejte se o snížení výšky budov plánované výstavby. Dopis s takovým vzkazem poslal primátoru Pavlu Bémovi a pražskému magistrátu kvůli plánované zástavbě pankrácké pláně prezident Mezinárodní rady památek Michael Petzet. Jde o první reakci ICOMOS, které je poradním orgánem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

První signál pro magistrát

Magistrát tak zřejmě obdržel první signál toho, jak se k Pankráci postaví také UNESCO. „Lze očekávat, že postoj výboru pro UNESCO se bude opírat o poznatky našich expertů, kteří Prahu navštívili, a bude tedy vůči vývoji v Praze kritický,“ potvrdil prezident českého výboruICOMOSJosef Šulc. Podle jeho vyjádření pro nespokojená občanská sdružení může spočívat zásadní problém v tom, že významná rozhodnutí o budoucnosti Prahy se dělají ad hoc, tedy bez jasné a předem promyšlené koncepce.

Po březnovém setkání architektů, urbanistů, zástupců hlavního města Prahy a občanských sdružení nad dostavbou pláně na Pankráci město tvrdilo, že se odborníci na zástavbě pláně shodli. Nyní už vedoucí odboru památkové péče Jan Kněžínek připouští, že výhrady měl ICOMOS již tehdy. „Diskutovali jsme se dvěma odborníky, kterým se plánované objekty příliš nelíbily kvůli výšce,“ řekl. Podle Kněžínka však nešlo tehdy ani nyní o oficiální stanovisko ICOMOS. „Přišel soukromý dopis primátorovi, ve kterém byly vyjádřeny určité obavy,“ dodal Kněžínek. Dopis na stanovisku památkářů k dostavbě pankrácké pláně tedy nic nezmění.

Ministerstvo vyčkává

Takovou změnu ovšem může nastartovat ministerstvo kultury. To nyní čeká na stanovisko UNESCO, aby mohlo rozhodnout ve správním řízení o povolení stavby dvou plánovaných výškových budov: obytný dům ve tvaru písmene V a hotelu. Řízení bylo přerušeno koncem května. Výškovými budovami a dostavbou pankrácké pláně, s níž nesouhlasí několik občanských sdružení, se bude UNESCO zřejmě zabývat již za pár dní na svém 31. zasedání, které proběhne od 23. června do 2. července na Novém Zélandu.