VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkáři zřejmě povolí zboření domu

Praha - Klub za starou Prahu je proti bourání novorenesančního domu na rohu Revoluční ulice z roku 1869. Měl by prý zůstat stát.

10.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Novorenesanční dům z roku 1869 na rohu ulic Revoluční a Nové mlýny zřejmě čeká demolice. Národní památkový ústav (NPÚ) podle ředitele jeho územního pracoviště v Praze Michala Zachaře s ní vyslovil souhlas.

Památkový odbor pražského magistrátu zkoumá poslední architektonickou verzi plánované novostavby. „Myslím, že bychom proti tomu už neměli mít výhrady,“ řekl jeho šéf Jan Kněžínek.

Novostavba má na nábřeží na petrské straně Revoluční ulice vyřešit chybějící zakončení řady domů. Klub za starou Prahu proti Zachařovu rozhodnutí protestuje.

Novorenesanční dům má nahradit novostavba

Plánovaná novostavba by měla sladit a uzavřít robustnější kontext Paláce Vltava stojícího na druhé straně ulice a komorní měřítko, které vytváří vodárenská věž a barokní dům mezi ní a Revoluční ulicí.

„Zatím nám nejlépe vychází cihelný obklad,“ řekl architekt Rostislav Říha z kanceláře, která projekt novostavby zpracovává. V prvních dvou podlažích by měly být služby pro veřejnost, nad nimi kanceláře a úplně nahoře eventuálně i byty.

Útvar rozvoje města (ÚRM) vyřešení chybějícího zakončení podporuje. „Nová stavba by měla vkusným a citlivým architektonickým řešením být v souladu s danou lokalitou,“ uvedl ředitel ÚRM Bořek Votava.

„Jedna strana (Revoluční ulice) má Palác Vltava, druhá strana má slepou štítovou zeď. A to je možná podstatné hledisko, které my zastáváme - ta věc byla konzultována s ústředním pracovištěm (NPÚ) a není to moje svévolné rozhodnutí,“ vysvětlil Zachař, proč demolici domu povolil. Mezi budovou a nájezdem na Štefánikův most je ještě prostor asi pětkrát patnáct metrů.

Hledá se řešení

„Osobně se domnívám, že na parcele, která je tam k dispozici, tento úkol nelze splnit,“ řekl Zachař s tím, že z blízkých i vzdálenějších pohledů tu chybí zakončení. „To neznamená, že se kvůli tomu musí zbořit historický dům, který má navíc souvislost s ostatními domy v řadě,“ oponovala předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková. Nějakým způsobem využít k zakončení parcelu, která mezi domem a nábřežím je, by podle ní možné bylo.
„Když tam postavím barák pětkrát patnáct metrů, tak to bude, jako když tam postavím velkou desku od stolu,“ argumentoval Zachař.

Podle něj se hledaly cesty, jak chybějící zakončení vyřešit. „Viděl jsem asi pět variant, ale těžko by to fungovalo. Prostě to působí jako hybrid. Hybrid si dokážu představit třeba v uliční zástavbě nebo jako solitér, ale těžko tam, kde má plnit urbanistickou úlohu ve vztahu k ostatním,“ vysvětlil Zachař svoje rozhodnutí.

Navrhované řešení se mu líbí. „To je stanovisko, které je víceméně hlavně moje, ale tady ta debata samozřejmě proběhla. Většina kolegů se přiklání k tomu krotšímu řešení, to znamená nechat ten stávající dům, ale nenabízejí řešení další,“ řekl. „Z hlediska památkové péče povolit demolici, protože se mi líbí novostavba, je nonsens,“ míní Bečková.

Podle historika Josefa Holečka, který dělal pro majitele stavebně historický průzkum domu a jeho okolí, je dům v Revoluční 1502 v kontextu několika tisíc pražských novorenesančních staveb v Praze zachována podprůměrně. Na konci 60. let byl opuštěný a chátral. Už tehdy se prý uvažovalo, že se zbourá. Pak se udělala rekonstrukce a byl přestavěn na ubytovnu zdravotních sester.

Totální přestavba

„Když na začátku normalizace uděláte totální přestavbu baráku, tak ho totálně zničíte. V 90. letech se to dorazilo,“ řekl Holeček.

Roku 1995 se dům totiž přestavěl znovu, tentokrát na kancelářskou budovu. Zachovány tu prý tak zůstaly jen staticky významné stavební konstrukce a schodiště; původní okna, dveře, výzdoby a štukové prvky jsou pryč.

Podle Klubu za starou Prahu byla kolem roku 1870 dnešní Revoluční ulice zastavěna souvislou řadou nových činžovních domů s bohatým historizujícím dekorem. Dům 1502 byl v řadě šesti domů druhým od mostu. Prvním byla budova takzvaných Eliščiných lázní. Roku 1940 byla ale stržena kvůli stavbě nájezdu na most. Dům se tak ocitl na okraji uliční řady a směrem k mostu se obnažila jeho štítová zeď.

Autor: ČTK

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení