VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostatky sv. Vojtěcha byly v novém relikviáři uloženy v katedrále

Praha - Ostatky svatého Vojtěcha spočinuly ve středu v novém relikviáři ve Svatovítské katedrále. Stalo se tak při mši, kterou sloužil kardinál Miloslav Vlk. Kardinál Dominik Duka světce označil za prvního Čecha evropského významu.

23.4.2014
SDÍLEJ:

V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze se konala 23. dubna mše, při níž byly do nového relikviáře uloženy ostatky sv. Vojtěcha. Mši sloužil kardinál Miloslav Vlk (vpravo), kázání přednesl kardinál Dominik Duka (vlevo).Foto: ČTK

Svatý Vojtěch je po svatém Václavovi dalším patronem české země, je také patronem pražské arcidiecéze. Na dnešek připadá jeho svátek.

„Počet pokřtěných o Velikonocích se teď zdvojnásobil, to znamená, že víra svatého Vojtěcha je světlem i pro 21. století," řekl Duka. Svatého Vojtěcha označil za prvního velkého Čecha evropského významu, který se podílel na vizi Evropy na přelomu prvního a druhého tisíciletí. Věřící při mši prosili za přátelství mezi Čechy, Poláky, Maďary a Němci, ale i za uklidnění situace na Ukrajině.

Gotický hrob svatého Vojtěcha tvoří jedno z ramen pomyslného kříže v pražské katedrále. Ve zbývajících třech ramenech jsou hroby svatého Víta, Václava a Zikmunda. Nechal je tam umístit císař Karel IV. Nad Vojtěchovým hrobem později vyrostla kaple, při dostavbě chrámu byla ale stržena. V roce 1880 se tak relikvie provizorně ocitly na oltáři ve Vlašimské kapli.

Duka dokončil Vlkovu myšlenku

S myšlenkou, že by světcovy ostatky měly mít v katedrále své důstojné místo, přišel v 90. letech kardinál Vlk. Dominik Duka na svého předchůdce navázal a rozhodl o uložení relikvií ve staré arcibiskupské ka­pli.

Světcovy ostatky jsou ve schránce domečkového typu, kterou navrhl diecézní konzervátor Vladimír Kelnar. Je z olšového, bukového a ořechového dřeva. Práce na ní trvaly rok. Nový relikviář našel své místo v novogotickém oltáři svatého Vojtěcha.

Vojtěch z rodu Slavníkovců byl druhým pražským biskupem. Pro spory s knížetem a velmoži opustil v 90. letech desátého století Čechy, což mu tehdy zachránilo život. Slavníkovci totiž byli roku 995 vyvražděni. Vojtěch pak odešel šířit křesťanství na sever na území pohanských Prusů.

Nedaleko Královce - dnešní ruský Kaliningrad - ho roku 997 zabili. Polský kníže Boleslav Chrabrý mučedníkovy ostatky vykoupil a nechal je uložit ve svém sídelním městě Hnězdně. Do Čech je po svých polských výbojích převezl v 11. století kníže Břetislav I.

Autor: ČTK

23.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční pálení čarodějnic probíhalo 30. dubna na mnoha místech ČR, nejinak tradičně na pražské Kampě.
23

OBRAZEM: Na Kampě měly čarodějnice rej u zapáleného ohně

Roman Sklenák.

Šéf poslanců ČSSD: Kvůli Babišovi by se měla sejít koaliční rada

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

Pražští cyklisté se už dnes prohánějí do Kralup či k Labi. Brzy pro ně bude jednodušší dostat se i na západ. Okolo ruzyňského letiště totiž povede nová cyklostezka. Jednou by milovníci kol mohli dojet až do Kladna.

AKTUALIZOVÁNO

Vytékající voda uzavřela stanici metra Malostranská

Praha – Překvapeni zůstali cestující v centru Prahy, když hodinu před polednem i v hodinách následujících nečekaně narazili na zavřené dveře stanice metra Malostranská. Soupravy na zelené trase A se přitom nezastavily – pouze touto stanicí projížděly bez zastávky. Tentokrát nebyl na vině nález podezřelého zavazadla, k němuž se nikdo nehlásí, což leckoho napadne jako nejpravděpodobnější varianta. Problém přinesla technická závada.

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies