VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava Werichovy vily: otevření v nedohlednu

Praha - Budova čp. 501 na pražské Kampě známá jako Werichova vila se po letech chátrání konečně dočkala rekonstrukce. Poté, co už před rokem zastupitelstvo městské části Praha 1 rozhodlo o novém nájemci, kterým se stalo Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových, se zdálo, že se muzeum otevře veřejnosti do několika měsíců.

28.4.2016
SDÍLEJ:

Werichova vila v pražském parku Kampa.Foto: ČTK/Milan Petrovič

Nicméně po roce a čtvrt se otevření stále nepřiblížilo. V současné době stále probíhá rekonstrukce a není jasné, kdy bude dokončená.

„Nadace Jana a Medy Mládkových dostala prostor do pronájmu, objekt ale stále nebyl předán. Rekonstrukce, kterou zařizuje městská část Praha 1 se pozdržela. Ve chvíli, kdy budovu získáme, tak ji nejpozději do 6 měsíců otevřeme veřejnosti. Cílem je vytvořit otevřený společenský dům," uvedl člen správní rady nadace Jiří Pospíšil.

Jak bude vila vypadat a jaký obsah budou mít expozice není úplně jasné. Nadace připravila projekt Oživení Werichovy vily, jehož cílem je vytvoření kulturně-společenského centra Jana Wericha a Jiřího Voskovce.

Vila by měla sloužit jako otevřený společenský prostor, v němž bude stálá expozice zaměřená na osobnost Wericha a Voskovce a na Osvobozené divadlo. Určitý prostor by měl být věnován i Vladimíru Holanovi a dalším významným obyvatelům tohoto domu, jako byl Josef Dobrovský.

Prostředí pro setkávání lidí

Kromě stálých expozic by měl být vytvořen multifunkční sál určený pro přednášky, divadelní festivaly, diskuze i dočasné výstavy. Werichova vila by se tak měla stát prostředím pro setkávání lidí a veřejnou diskuzi o aktuálních tématech. Nadace se také hodlá zaměřit na lektorské programy určené pro mladší generace.

Na samotné podobě muzea se podílí řada významných institucí. Mezi nimi například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Divadelní fakulta AMU v Praze, Institut umění - Divadelní ústav, Památník národního písemnictví, Národní muzeum či Rada pro mezinárodní vztahy.

„V současné době probíhá rekonstrukce, která směřuje k tomu, aby byla vila co nejdříve předána a následně otevřena. Rekonstrukce probíhá v souladu s projektem, který vytvořilo Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových. S nadací komunikujeme, nyní ladíme detaily, aby byl objekt předán ideálně do konce tohoto roku," okomentovala situaci mluvčí Městské části Praha 1 Veronika Blažková.

Z historie vily● Takzvaná Werichova vila se nachází nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě, její historie sahá až do 16. století.

● Mezi její nejslavnější obyvatele patří Josef Dobrovský, Zdeněk Wirth, Jan Werich, Jiří Voskovec či Vladimír Holan.

● Po povodních v roce 2002 budova chátrala, opraven byl pouze vnější plášť budovy.

● Po mnohých peripetiích teprve v lednu 2015 padlo rozhodnutí o novém nájemci a začala rekonstrukce.

● V současnosti, po roce a půl od rozhodnutí, stále probíhá rekonstrukce a není přesně jasné, kdy by se budova mohla otevřít veřejnosti.

Čtěte také: U neopravené Werichovy vily se zpívalo k výročí Vest Pocket Revue

Jana Kašparová

Autor: Redakce

28.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení