VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava Karlova mostu: chybí kámen, hledá se lom

Malá Strana - Možné zdroje těžby pískovce jsou sice už vytipovány, ale tají se kvůli pozemkovým spekulantům.

23.7.2008
SDÍLEJ:

ODKUD JE VZÍT? Na svrchní část Karlova mostu kameny jsou, horší je to s kvádry určenými na vnější stěny. Vytipovaná naleziště se zatím úzkostlivě tají. Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Na rekonstrukci vrchní části Karlova mostu, která skončí v polovině roku 2010, naváže oprava jeho kamenného pláště. Zatím však v Česku není otevřen lom, který by rekonstrukci zásoboval potřebným druhem pískovce.

Bloky této horniny, které nahrazují poškozené kvádry při současné fázi oprav, se vylamují v lomu v Kocbeřích u Jaroměře ve východních Čechách.

Domy místo lomu

Pro vnější část mostu však bude potřeba jiný druh pískovce, arkosový. Ten se v minulosti těžil v lomech, které už dnes neexistují. Jedním z nich jsou například Kamenné Žehrovice ve Středočeském kraji, kde se v minulosti získával kámen zvaný žehrovák nejen pro stavbu Karlova mostu, ale i Národního divadla, městského opevnění či Chrámu sv. Víta. Na místě tohoto lomu dnes stojí domy.

„Víme, jaký kámen pro druhou fázi opravy Karlova mostu potřebujeme, musíme však najít místo, kde ho těžit,“ řekl Deníku Daut Kara ze společnosti Mott MacDonald, která má nad rekonstrukcí památky technický dozor.

Opravy se neprotáhnou

Potenciální místa pro lom sice existují, ale jsou úzkostlivě držena v tajnosti. „Mohlo by totiž docházet k pozemkovým spekulacím, které by celý proces mohly zdržet a prodražit,“ pokračoval Kara. Nikdo zatím nechce předvídat, kdy se podaří lom otevřít. Času však příliš není.

Otevření nového lomu je totiž dlouhotrvající složitý technický i administrativní proces a některé části Karlova mostu potřebují opravu vnější části co nejdříve. Podle Pavla Kameníka ze společnosti SMP CZ, která práce na historické památce provádí, probíhají opravy podle harmonogramu, i když se musí z parapetů vyměňovat více kamenných bloků, než se původně počítalo.

Sbíječkou na maltu

„Bude to více než odhadovaných třicet procent. Část pod vozovkou je totiž ve velmi špatném stavu, což se předem nedalo přesně určit,“ sdělil Deníku Kameník a vzápětí vysvětlil, proč na mostě občas duní sbíječky. „Používáme je při bourání podkladních vrstev staré vozovky. Někdy také používáme malá pneumatická kladiva k čištění kamenů od malty. Při poslední opravě se totiž ke spojení kamenů používala tvrdá cementová malta, která nyní jinak rozbít nejde,“ dodal.

Vyšší počet vyměněných kamenů přibližně dvousetmilionovou rekonstrukci mírně prodraží, podle odhadů radního pro kulturu Milana Richtera asi o šest milionů korun. Město si pro podobné případy připravilo rezervu, ze které sumu uhradí. „U velkých rekonstrukcí s dalšími nečekanými investicemi vždy raději počítáme,“ řekl Richter. Zítra si přečtete o kamenech, které se používají při probíhající rekonstrukci mostu.

Autor: Jan Puci

23.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Věda a výzkum. Ilustrační foto.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení