Většina klientů záchytky jsou bezdomovci a lidé ze sociálně slabých vrstev. „Chceme hledat možnosti, jak fungování záchranky zefektivnit, zejména po finanční stránce,“ řekl radní Milan Pešák, který má pražské zdravotnictví na starosti. Připouští ale, že hledání možností zatím na něj působí dost bezútěšně, protože na bezdomovce a sociálně slabé není prakticky možné uplatnit exekuci a procento neplatících stoupá.

Zatímco ještě nedávno dávalo ročně město na provoz záchytky šest milionů, nyní je to takřka 8,5 milionu korun. Záchytka denně přijme devět až patnáct lidí a cena za ošetření je za jednu noc stanovena na 1788 korun. S vyšetřením na alkohol v krvi se prodraží ještě o stokorunu. Loni se měsíčně na 17 lůžkách probíralo z opilosti v průměru 413 lidí. Za služby jich ale zaplatila necelá stovka.

Někteří „klienti“ se na záchytce objevují opakovaně. „Rekordmanem je muž, který u nás byl již pětatřicetkrát,“ uvedl vedoucí lékař záchytky Vlastimil Chromčák. Podle něho část klientely stanici evidentně zneužívá, většinou jsou to lidé bez přístřeší, kterým kromě přenocování slouží záchytka i k očistě. „Služby“ opilcům poskytuje protialkoholní stanice už 56 let a byla první svého druhu na světě.