VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opencard vám nemusejí vůbec vydat

Praha - Karta opencard má další potíže. Tentokrát se o ni začalo zajímat Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), které upozornilo na několik hrubých nedostatků, jež podle něj mohou poškodit uživatele karty.

10.11.2008
SDÍLEJ:

OPENCARD JAKO TRAMVAJENKA. Novinky, která ztím budí v pražanech rozporuplné reakce. Teď přišlo se svými připomínkami i Sdružení obrany spotřebitelů.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Sdružení již písemně upozornilo pražský magistrát.

Automatický souhlas

Opencard, jež funguje mimo jiné jako průkaz na cestování hromadnou dopravou, postupně nahrazuje papírové kupony. S prvním sporným bodem se lidé setkají už při vyplňování žádosti o vydání karty, na níž je automatický souhlas se zasíláním obchodních sdělení týkajících se systému opencard. Přitom by měl mít žadatel možnost volby, zda informace chce posílat či nikoli.

„Pokud si cestující nepřeje dostávat tato sdělení, doporučujeme přeškrtnout zmíněné ustanovení, a tak vyjádřit nesouhlas,“ sdělil právník SOS Jiří Žůrek.

Kartu vydat nemusí

Za velmi sporné považuje SOS ustanovení o právu opencard nevydat. „V podmínkách se tvrdí, že správce je oprávněn nevydat kartu, a to i bez udání důvodu,“ řekla mluvčí SOS Ivana Picková.

V souvislosti s tím, že lidé žijící či pracující v Praze, kteří si chtějí pořídit roční kupon, nemají jinou alternativu, považuje sdružení takovou podmínku za naprosto neudržitelnou.

Bez zkoušky

Magistrát ještě písemné vyrozumění neměl k dispozici. „Zatím jsme se seznámili pouze s tiskovou zprávou. Až budeme mít dopis v rukou, určitě začneme všechny připomínky řešit a věřím, že společně se Sdružením obrany spotřebitelů se nám vše podaří vyřešit,“ řekl mluvčí projektu opencard Martin Opatrný.

SOS dále upozorňuje na to, že nebyla dostatečně vyzkoušena funkčnost systému v praxi na méně významném jízdném, to však zástupci projektu odmítají. „Funkčnost karty jsme testovali dostatečně a některé chyby se ukázaly až v praxi. Některá upozornění SOS lze tedy považovat za zavádějící,“ vysvětlil Opatrný.

Lidé jsou znepokojeni

Okolo projektu opencard se již několikrát objevily nejasnosti, které se majitelům či žadatelům o kartu příliš nelíbí. Potíže se týkaly například problémů s vydáváním karet, na jejichž doručení někteří lidé čekali i šest týdnů, neboť bylo tolik žadatelů, že systém nestíhal uspokojit poptávku. Mnoho lidí se také v systému špatně orientuje a připadá jim složitý.

Další problémy pak vznikly třeba i při kontrolách karty v provozu, kdy si někteří kontroloři dopravního podniku nevěděli s opencard rady a neuměli zkontrolovat, zda je nabitá. „S kartou už bylo potíží docela dost, mně některé informace přišly opravdu příliš složité,“ potvrzuje jeden z majitelů Radek Novák z Hostivaře.

„Jsou to klasické porodní bolesti, jež se objevují v podstatě pokaždé, když se rozjíždí nějaký nový veliký projekt. Určitě si stále myslím, že Pražané si na opencard zvyknou a postupem času objeví všechny její výhody,“ obhajoval kartu Pavel Procházka, pověřený řízením Ropidu, organizátora pražské integrované dopravy.

Novinka - anonymní karta

Projekt postupuje vpřed a již brzy začne fungovat také takzvaná anonymní opencard, která bude určena například pro firmy či rodiny. „Karta bude přenosná a bude ji moci využívat více lidí. Nahrát na ni však bude možné pouze klouzavý kupon a karty budou zpoplatněné. Výhodou bude, že například ve firmě, jež si zakoupí jednu anonymní kartu, ji posléze bude moci při cestě po Praze využívat třeba pět zaměstnanců,“ doplnil Martin Opatrný.

K novince se přibližně v polovině listopadu rozjede informační kampaň.

Autor: Lukáš Marek

10.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení