VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opencard je čistá, tvrdí město

Praha - Zákon porušen nebyl a technologie opencard jsou nastaveny správně. Tak s takovými závěry v úterý předstoupilo vedení hlavního města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS) před novináře.

26.1.2010 16
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Handrejch

Radní se seznámili s výsledky auditů respektive posudků společností e-Fractal a APOGEO audit, které jsou nyní k dispozici veřejnosti také na internetových stránkách magistrátu.

Magistrát nyní slibuje, jak už za necelé dva měsíce začnou na kartu nabíhat nové funkce a zájem o spolupráci má údajně i bankovní sektor, když sám primátor jednal podle svých slov se zhruba čtyřmi subjekty.

Po neúspěchu a projektu, různých nejasnostech a rozporech jako by se slehla zem. Primátor a jeho náměstci Rudolf Blažek a Milan Richter (oba ODS) hovořili o tom, že celá kauza byla až příliš nafouknutá a v médiích se objevovaly různé nepravdy. „Už jsem unaven z různých lží, které stále musím číst,“ řekl Pavel Bém.

Faktem ale zůstává, že nad kartou stále visí mnoho otazníků a případem se navíc intenzivně zabývá policie. Ta má prošetřit, zda nebyl porušen zákon při zadávání veřejných zakázek.

„Druhé dva audity, které projekt prověřovaly, došly k závěru, že nedošlo k zásadním pochybením při uzavírání smluv. Všechna tato zjištění a podrobné zprávy bude mít samozřejmě k dispozici i policie,“ pokračoval primátor.

Uznal také, že město udělalo velikou chybu při nastavení smluvních podmínek se společností Haguess, která je klíčovým dodavatelem u projektu opencard.

„Už několik týdnů pracujeme na změně těchto smluv a do konce ledna chceme podepsat nové, pro město výhodné smlouvy. Zároveň budeme požadovat, aby společnost Haguess uvedla, kdo drží její akcie,“ řekl první náměstek Blažek.

Pokud společnost Haguess odmítne zveřejnit svou strukturu, aby se mohlo zamezit spekulacím o napojeních na pražský magistrát, město s ní hodlá ukončit veškerou spolupráci.

Primátor pak dále v úterý tvrdil, že opencard je už dnes velmi atraktivní pro bankovní sektor a další subjekty. Potenciál se prý skrývá v tom, že karta má už dnes zhruba 370 tisíc majitelů a magistrát by jich chtěl mít na konci projektu až 800 tisíc.

„Nyní jsme v první třetině. Další funkce budou nabíhat už od 2. března, kdy chceme schválit rozvojový projekt. Do dvou až tří let pak bude možné kartu používat na různé mikroplatby, využití nalezne také v hotelích, sportovištích, divadlech, obchodech a na dalších místech,“ slibuje náměstek primátora Milan Richter.

Audity dále potvrdily, že karta nutně potřebuje strategického partnera, nejlépe právě ze zmíněného bankovního sektoru a projekt podle novějších závěrů nestál 888 milionů, ale maximálně 730 milionů korun. Přesto je karta i nadále velmi drahá.

I zde však město slibuje díky vylepšování funkcí postupné snižování ceny až na polovinu a karta tak prý bude cenově srovnatelná například s plzeňskou kartou, a to při lepším využití. Otázkou je, nakolik bude magistrát schopen tyto sliby splnit.

„Nevěřím žádným auditům, tady se zkrátka promrhalo obrovské množství peněz a primátor by z toho měl vyvodit personální důsledky,“ vyzývá opakovaně k odstoupení hlavu magistrátu předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Primátor jeho výroky označil za populistické a také lživé.

Autor: Lukáš Marek

26.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení