VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsman žaluje metro A

Praha - Podle veřejného ochránce práv pochybili úředníci. O změně trasy ražby včas neinformovali účastníky řízení.

5.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Prodloužení trasy metra A do Motola se může kvůli aroganci a diletantskému jednání státních úředníků zásadně pozdržet. Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský totiž pomocí správní žaloby znovu otevřel územní a stavební řízení povolující tento strategický projekt. Shledal totiž, že nejen postup příslušného stavebního úřadu byl v rozporu s legislativou.

O změně územního rozhodnutí, která přesměrovala ražbu tunelu přímo pod panelové domy na sídlišti Červený vrch, nebyl řádně informován účastník řízení – Občanské sdružení Červený vrch (OSČV).

Varvařovský se domnívá, že tím byla ohrožena, či dokonce popřena práva vlastníků nemovitostí, pod které byla ražba odkloněna.

Selhal dialog státní správy s veřejností

„Považuji to za selhání dialogu státní správy s veřejností. Navrhl jsem proto nejvyšší státní zástupkyni podání žaloby k ochraně veřejného zájmu,“ vzkázal Varvařovský. Obyvatelé Červeného vrchu měli být podle ombudsmana v předstihu informováni. Pochybil jak stavební úřad Prahy 6, magistrát, úřad územního plánování, tak i stavebník.

„OSČV jakožto řádný účastník řízení se měl včas dozvědět o tom, z jakých důvodů a na základě jakých podkladů dojde k vychýlení trasy metra oproti řešení ve schváleném územním plánu,“ vysvětlil dále Varvařovský.

Dlouhodobě poukazoval na to, že je trasa metra navzdory platnému územnímu plánu vedena diagonálně pod pě­ti čtrnáctipatrovými panelovými domy.

„Tuto závažnou skutečnost jsme zjistili sami až v roce 2009. Nikdo ze zodpovědných úředníků nás na to předem neupozornil,“ stěžuje si předseda OSČV Zdeněk Stehlík. Připomíná rovněž, že renomovaný Kloknerův ústav ČVUT zpracoval studii, která upozorňuje na možná rizika spojená s ražbou tunelu. „Výstavba metra může způsobit pokles či náklon domů,“ varuje mimo jiné studie. Obyvatele Červeného vrchu se už před časem snažil uklidnit Metroprojekt spolu s Metrostavem.

„Speciální technologie, kterou zde použijeme, nebude mít nejmenší vliv na povrchovou zástavbu,“ prohlásil mluvčí Metrostavu František Polák. „Domy se pohnou maximálně o milimetr. Obyvatelé to vůbec nezaznamenají,“ doplnil ředitel Metroprojektu David Krása. Jenže podle Stehlíka i dalších oslovených zdejších lidí jsou to jen prázdné fráze.

Autor: Jakub Krupka

5.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení