VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kabinet se zaručí za olympiádu

Praha - Vláda se včera po dramatické diskusi nakonec přiklonila k žádosti pražského primátora Pavla Béma udělit právní záruky pro pořádání olympijských her v roce 2016. „Cítili jsme potřebu nezablokovat ta současná jednání, ale jak je z našeho usnesení zřejmé, má vláda k tomuto projektu jistou distanci,“ uvedl premiér Topolánek.

10.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

A jak zní definitivní usnesení kabinetu? „Vláda bere na vědomí záměr hlavního města Prahy a českého olympijského výboru usilovat o uspořádání letních olympijských her v Praze v roce 2016. Vláda schvaluje nutnou podmínku pro zařazení hlavního města Prahy na listinu uchazečů o poskytnutí standardního garančního prohlášení. Vláda nejednala o finanční garanci a také se nezavazuje kdykoliv během kandidatury finanční garance poskytnout,“ stojí doslova ve vládním usnesení.

Na závěr ještě premiér vlády popřel agenturní zprávy, že hlasování bylo striktně stranické. „Bylo to průřezové hlasování,“ bránil se těmto informacím. Podle kuloárních informací však proti hlasovali lidovci a zelení.

Klaus se starosty

Vládní garance pro olympiádu a konání her samých se staly i tématem včerejší rozpravy prezidenta Václava Klause s nezávislými senátory. Jak Deníku sdělila senátorka Jana Juřenčáková z Klubu nezávislých senátorů, na její dotaz prezident odpověděl, že ke konání olympijských her by se měli vyjádřit nejen politici, ale i občané Česka. „Pokud si hry všichni odhlasujeme, pak musíme počítat i s náklady na ně,“ citovala Klause. Prezident podle ní není myšlence olympiády v Česku příliš nakloněn. „Připomněl svou návštěvu Athén, kde prý byla většina sportovišť při konání olympijských soutěží prázdná,“ sdělila Juřenčáková. Jako rodačku z Rokytnice ji potěšil Klausův výrok, že výstavba silničních obchvatů provázející olympijské hry by sice mohla výrazné ulehčit zdejší dopravě, ale na úkor malých měst, jako je například Rokytnice. Juřenčáková stála u zrodu hnutí Smlouva měst a obcí proti daňové diskriminaci. Kromě jiného v něm místní zastupitelé brojí proti konání olympiády, která by podle jejich názoru právě je připravila o značné rozpočtové prostředky.

Mrhání penězi?

Někteří pražští politici přes udělení vládních garancí s pražskou kandidaturou v roce 2016 silně nesouhlasí. Město již příprava kandidatury přišla na téměř 50 milionů korun a naděje na získání pořadatelství hned na první pokus je přitom mizivá.

„Je to plýtvání, mělo by se to zastavit, protože ty hry se v Praze stejně neuskuteční,“ prohlásila členka zastupitelstva za Stranu zelených Petra Kolínská. Další desítky milionů vydá město na přípravu kandidatury v letošním roce. „Když se to nezarazí včas, škody budou velké,“ varovala Kolínská.

S tímto tvrzením však většina zastupitelů nesouhlasí. Městský rozpočet většina investic do infrastruktury, jako například vnitřní automobilový okruh či trasa metra D, čeká i bez her. „Je to investice do budoucí kandidatury. Nepamatuji se, že by nějaké město olympiádu získalo, aniž by se předtím o ni ucházelo neúspěšně,“ prohlásil zastupitel za ČSSD a člen Českého olympijského výboru Petr Hulinský.

Mluvčí Prahy olympijské Karel Tejkal: V pondělí odešleme dotazník

Vláda schválila garance a na tahu je opět metropole. Servisní společnost Praha olympijská musí podle mluvčího Karla Tejkala jako první věc zajistit, aby se uchazečský dotazník dostal do 14. ledna na Mezinárodní olympijský výbor.

Byl podpis premiéra Topolánka pod garancemi poslední věcí, která chyběla uchazečskému dotazníku?

Ano, ostatní věci jsme měli dávno připravené.Vpondělí odvezeme dotazník do švýcarského Lausanne, kde jej předáme Mezinárodnímu olympijskému výboru. Než se s dotazníkem seznámí členové výboru, musí zůstat před veřejností utajen. V Praze jej veřejně představíme 25. ledna.

Za jak dlouho se pak dozvíme, jestli MOV Prahu zvolil do užšího výběru kandidátských měst?

Na rozhodování má MOV čas do června, pak zúží výběr. Momentálně konkuruje Praze šest dalších měst: Chicago, Rio de Janeiro, Paříž, Madrid, Tokio a Dauhá.

Kolik měst se do dalšího výběru může dostat?

Při minulém výběru to bylo pět měst, ale letos může být všechno úplně jinak. Evropu hendikepuje pořádání OH v roce 2012 v Londýně, dvakrát za sebou MOV stejnému kontinentu pořadatelství nesvěřuje.

(kec)

 

Pražští politici nejsou jednotní

Praha/ Vláda sice schválila právní garance pro olympiádu, ovšem jen velmi těsně. Hry navíc nemají jasnou podporu veřejnosti. Domníváte se, že má v této politické atmosféře smysl se dále snažit o pořadatelství pro rok 2016?

Markéta Reedová, primátorova náměstkyně, SNK- ED: Není-li politická jednota mezi dvěma muži z jedné strany, nemá to moc smysl. Olympiáda musí mít politickou podporu a podporu veřejnosti, bez nich se pořádat nedá. A to v současné době nemá. Já nejsem zastánkyní pořádání her v Praze.

Petr Štěpánek, radní, Strana zelených: Hlasování vlády přesně vystihuje náladu ve společnosti, která je v otázce olympiády rozdělena půl na půl. Kandidatura by byla opodstatněná jen v případě, že by byla jasná většina pro, případně by o ní rozhodlo referendum. Momentálně nemá podle mě smysl do přípravy pro rok 2016, ale ani 2020 investovat další peníze.

Petr Hulinský, zastupitel, ČSSD: Nerozumím tomu, proč měla vláda problém schválit dodržení Olympijské charty. Jsme přeci demokratická země a o nic víc v garancích nešlo. Kandidatura smysl má, i kdyby Praha olympiádu v roce 2016 nezískala, bude zařazení mezi kandidátská města velkou výhodou pro soutěž o další termíny.

Petr Zajíček, zastupitel, KSČM: Nikdy jsem olympiádu v Praze nepodporoval. Domnívám se, že Praha je pro pořadatelství her město nevhodné, malé a nevybavené. A pokud má být pořádání her záminkou pro dobudování infrastruktury, je to pokrytecké. Možná že naši vnuci si později dovedou vytvořit lepší podmínky pro pořádání olympijských her.

Jiří Janeček, radní, ODS: Určitě budeme dále pokračovat. Zaráží mě, že někteří ministři měli problém zaručit, že bude v České republice dodržena demokracie. Doufám, že se v lidech probudí národní hrdost a sebevědomí a olympiáda získá mezi veřejností širokou podporu.

(eis, kec)

 

10.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení